Aktualności
Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie
2012-12-05
W środę (05.12) o godzinie 12:00 rozpoczęła się kolejna edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. W całej Polsce do I Stopnia Olimpiady przystąpiło prawie 4000 uczniów z ponad 230 szkół ponadgimnazjalnych. W ciągu godziny uczniowie musieli rozwiązać test składający się z 50 pytać. Olimpiada organizowana jest przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji już po raz IV.
Na najlepszych czekają indeksy czekają
W środę (05.12) o godzinie 12:00 rozpoczęła się kolejna edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. W całej Polsce do I Stopnia Olimpiady przystąpiło prawie 4000 uczniów z ponad 230 szkół ponadgimnazjalnych. W ciągu godziny uczniowie musieli rozwiązać test składający się z 50 pytać. Olimpiada organizowana jest przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji już po raz IV.
I Stopień (szkolny) Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie odbył się w szkołach ponadgimnazjalnych na terenie całej Polski. Na Podkarpaciu w tym roku zorganizowany został w ponad 75 placówkach. Uczniowie mieli 60 minut na rozwiązanie pisemnego testu składający się z 50 pytań jednokrotnego wyboru. Pytania przygotowali wykładowcy Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Za każdą prawidłową odpowiedź można zdobyć jeden punkt. Za odpowiedź błędną nie przyznaje się punktów.
I Stopień Olimpiady pisali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie. Tylko w tej szkole do testu przystąpiło 119 młodych ludzi. Według nich udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie jest pierwszym sprawdzianem przed egzaminami maturalnym z WOS-u. – Przystąpiłam do testu, bo chciałam sprawdzić swoją wiedzę na temat prawa w Polsce. Moim marzeniem jest też studiować prawo, więc ta Olimpiada stworzona jest dla mnie. Do testu przygotowywałam się od dłuższego czasu. Znalazło się w nim kilka pytań, nad którymi trzeba było się zastanowić. Jednak myślę, że poszło mi bardzo dobrze. Dzięki temu, że uczyłam się do tej Olimpiady, będę miała mniej materiału do przerobienia przed maturą – mówiła po wyjściu z sali Magda, uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie. Teraz przed uczestnikami czas oczekiwania na wyniki I Stopnia Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie.
Do kolejnego etapu przejdą osoby, które uzyskają minimum 30 pkt. II stopień Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie odbędzie się 16 stycznia 2013 roku. Zorganizowany zostanie na szczeblu wojewódzkim. Finał Olimpiady zaplanowano 20 marca 2013 roku w rzeszowskim Kampusie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.
Olimpiada organizowana przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji odbędzie się już po raz IV. Z roku na rok uczestniczy w niej coraz więcej osób. W tym roku udział zgłosiło prawie 4000 uczniów z ponad 230 szkół z całej Polski. W poprzedniej edycji było to ponad 3000 uczniów ze 160 szkół.
Cenne nagrody
Udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie oprócz możliwości zdobycia dodatkowej wiedzy pozwala również walczyć o cenne nagrody. Laureat pierwszego miejsca otrzymuje możliwość nieodpłatnego studiowania w Wyższej Szkole Prawa i Administracji, stypendium przez cały okres studiów i nieodpłatne zakwaterowanie w Wielomieszkaniowym Domu Studenckim WSPiA. II miejsce to również możliwość nieodpłatnych studiów w Wyższej Szkole Prawa i Administracji oraz zakwaterowanie w WDS. Zajęcie III, IV lub V miejsce pozwala na nieodpłatne studia w WSPiA. Co bardzo ważne, udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie ułatwia jej finalistom oraz laureatom podjęcie studiów poza postępowaniem kwalifikacyjnym nie tylko w WSPiA, ale i na innych wydziałach prawa.
Interdyscyplinarna Olimpiada organizowana przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji ma na celu szerzenie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych wiedzy z zakresu problematyki dotyczącej m.in. państwa, prawa. Ma też podnosić świadomości prawną młodzieży, kształtować postaw praworządności i szacunku dla prawa. Uczniowie, którzy uczestniczą w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie musza znać problematykę dotyczącą różnych dziedzin życia społecznego, politycznego i ustrojowego. Tematyka Olimpiady obejmuje m.in. wiadomości z zakresu znajomości podstaw ustroju RP, zasad i procedur demokratycznych oraz zjawisk politycznych, społecznych i kulturowych zachodzących zarówno w Polsce, jak i Europie i świecie.
Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Minister Sprawiedliwości. Patronat medialny nad Olimpiadą sprawuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Olimpiada organizowana jest razem z Podkarpackim Kuratorium Oświaty. Merytoryczną opiekę nad przedsięwzięciem sprawuje Rada Programowa. W jej skład wchodzą m.in. Prof. Zbigniew Ćwiąkalski, wykładowca WSPiA (przewodniczący), Prof. Wiesław Skrzydło i Prof. Zbigniew Czarnik.
Szczegółowe informacje na temat Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie znaleźć można na stronie internetowej www.olimpiada.wspia.eu i na http://www.facebook.com/olimpiada.panstwo.i.prawo.