Aktualności
Minął rok w WSPiA
2013-01-03
Przegląd najważniejszych wydarzeń roku 2012
Przegląd najważniejszych wydarzeń roku 2012
Ogólnopolskie konferencje, wyśmienici goście, nowe inwestycje, imprezy w klubie „Zemsta Docenta”. Nowy Rok to czas podsumowań. Przypominamy, co ciekawego działo się w WSPiA w 2012 r.
Styczeń
WSPiA wśród najchętniej wybieranych uczelni w Polsce
Wyższa Szkoła Prawa i Administracji jest jedną z najchętniej wybieranych uczelni niepublicznych w kraju. Tak wynika z przygotowanego w styczniu przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podsumowania rekrutacji 2011/2012. Na 330 uczelni niepublicznych w Polsce WSPiA znalazła się na 10 miejscu wśród najczęściej wybieranych przez kandydatów na studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie. Z rankingu wynika również, że prowadzone przez WSPiA kierunki są jednymi z popularniejszych w Polsce. Kierunek „prawo” znalazł się na 5 miejscu, a „administracja” na 11 wśród kierunków najchętniej wybieranych przez studentów w naszym kraju.
Minister Rozwoju Regionalnego w WSPiA
Wpływ nowej perspektywy finansowej UE na rozwój i promocję przedsiębiorczości na Podkarpaciu to temat panelu dyskusyjnego, który odbył się 19 stycznia w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. Gościem spotkania z naukowcami, parlamentarzystami i przedsiębiorcami z regionu była Elżbieta Bieńkowska, Minister Rozwoju Regionalnego. Dyskusję zorganizowała Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego oraz WSPiA.
W panelu oprócz Minister Elżbiety Bieńkowskiej, prof. Jerzego Posłusznego, Rektora WSPiA i Przewodniczącej Sejmiku Województwa Podkarpackiego Teresy Kubas-Hul uczestniczyli również parlamentarzyści z regionu oraz Rektorzy rzeszowskich uczelni. Do udziału w panelu zaproszeni zostali też pracodawcy uczestniczący w realizowanym przez WSPiA unijnym programie „Dyplom WSPiA przepustką do biznesu” oraz studenci naszej uczelni.
Studenci WSPiA wśród najlepszych w Polsce
Dwoje studentów Wyższej Szkoły Prawa i Administracji znalazło się wśród tysiąca najlepszych studentów w Polsce. W styczniu Prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA wręczył im stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nagrody za osiągnięcia w nauce otrzymali Małgorzata Skawińska, studentka IV roku „prawa” oraz Maciej Pelc, student V roku „prawa”.
Luty
Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce odwiedził WSPiA
Lee A. Feinstein, Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce spotkał się 07.02 ze studentami Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. W czasie godzinnego wykładu opowiadał o polsko-amerykańskich relacjach. Odpowiadał również na pytania, które zadawali studenci WSPiA. Wizyta w naszej uczelni była jednym z kilku punktów dwudniowego pobytu Amerykańskiego Dyplomaty na Podkarpaciu.
Wizyta Ambasadora Stanów Zjednoczonych Ameryki w Wyższej Szkole Prawa i Administracji możliwa była dzięki współpracy uczelni z Konsulatem Generalnym USA w Krakowie. Temat wykładu, jaki Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce wygłosił w WSPiA to „The Next Generation of Partnership: The United States, Poland and the Transatlantic Relationship”.
Publiczna debata o ACTA w WSPiA
W lutym w WSPiA w Przemyślu odbyła się „Publiczna debata o „ACTA”. Organizatorem spotkania było Studenckie Koło Naukowe Administratywistów i Prawników działające przy Wyższej Szkole Prawa i Administracji. W Debacie oprócz studentów naszej uczelni uczestniczyli również zaproszeni goście. Organizatorzy „Publicznej debaty o ACTA” podczas dyskusji chcieli przedstawić zaproszonym gościom fakty, opinie i wątpliwości na temat umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrabianymi. Uczestnicy dyskusji zastanawiali się też gdzie jest granica inwigilacji obywateli przez państwo.
Marzec
Jubileusz prof. Zbigniewa Ćwiąkalskiego
Prof. Zbigniew Ćwiąkalski, były Minister Sprawiedliwości oraz wykładowca WSPiA 23 marca otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość połączona z jubileuszem 40-lecia pracy naukowo-dydaktycznej oraz 15-letnim okresem pracy w Wyższej Szkole Prawa i Administracji odbyła się w Sali Balowej Zamku w Łańcucie. W spotkaniu w rodzinnym mieście Profesora uczestniczyli m.in. przedstawiciele uczelni, władz państwowych i samorządowych oraz parlamentarzyści z regionu.
Historyczna obrona pracy dyplomowej w WSPiA
Marta Lenartowicz została pierwszą absolwentką kierunku „prawo” w WSPiA. 30 marca z oceną bardzo dobrą obroniła pracę dyplomową p.t. „Odpowiedzialność karna członków rad nadzorczych spółek akcyjnych”. Promotorem pracy był prof. Marek Mozgawa. W tym roku akademickim mury Wyższej Szkoły Prawa i Administracji opuścił pierwszy rocznik studentów kierunku „prawo”.
„Dziecko to też człowiek”
W Wyższej Szkole Prawa i Administracji w marcu odbyła się konferencja „O mądrym wychowaniu”. Na temat Prawa dziecka dyskutowali m.in. Henryka Krzywonos, Dorota Zawadzka, Anna Maria Wesołowska oraz Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. Konferencja zorganizowana została z okazji Roku Janusza Korczaka, który odbywa się pod hasłem „Nie ma dzieci - są ludzie”. W czasie dyskusji w Wyższej Szkole Prawa i Administracji zaproszeni goście rozmawiali m.in. o prawach dziecka w kontekście praw człowieka, wychowaniu do wolności i odpowiedzialności oraz o przygotowaniu kadry urzędników i funkcjonariuszy do pracy z dziećmi. Przekonywali również, że dziecko to pełnoprawny członek naszego społeczeństwa.
Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie
Przemysław Warnel, uczeń pierwszej klasy Zespół Szkół im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu zajął pierwsze miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie. Finał odbył się dziś 14.03 w Rzeszowie. Uczestniczyło w nim 30 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Olimpiadę po raz trzeci zorganizowała Wyższe Szkoła Prawa i Administracji.
Laureat Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie pokonał ponad 3 tys. osób z ponad 160 szkół z całej Polski, które pisały pierwszy stopień Olimpiady. Nagrodą główną dla zwycięzcy jest możliwość nieodpłatnego studiowania w Wyższej Szkole Prawa i Administracji, zakwaterowanie w Zespole Mieszkań Uczelnianych WSPiA oraz stypendium przez cały okres studiów.
Studenci WSPiA przywitali wiosnę
Prawie 500 studentów Wyższej Szkoły Prawa i Administracji 21 marca przywitało wiosnę. „Wagary Rektorskie” rozpoczął pochód studentów, którzy w fontannie w patio uczelni utopili Marzannę. Później bawili się na koncertach w Klubie Studenckim „Zemsta Docenta” i „Live”. Dodatkową atrakcją tego dnia było otwarcie Salonu Wizażu i Stylizacji, metamorfozy studentów, pokazy mody oraz ZUMBY.
Kwiecień
Zmiany w prawie budowlanym są konieczne
23 kwietnia 2012 roku w Wyższej Szkole Prawa i Administracji rozpoczęły się ogólnopolskie konsultacje w sprawie założeń do projektu nowego prawa budowlanego. W dyskusji uczestniczyło ponad 100 przedstawicieli samorządów oraz instytucji budowlanych z województwa podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Regionalna konferencja konsultacyjna na temat „Założeń do ustawy Kodeks budowlany” w WSPiA była pierwszą taką konferencją w Polsce. Podczas konferencji w Wyższej Szkole Prawa i Administracji po raz pierwszy zaprezentowano założenia do projektu nowego prawa budowlanego. Głównym celem przygotowywanych zmian jest zmniejszenie biurokracji i ułatwienie załatwiania formalności budowlanych.
Szkoła w Dukli pod patronatem WSPiA
Wyższa Szkoła Prawa i Administracji 27 kwietnia podpisała porozumienie z Zespołem Szkół nr 2 w Dukli. Pozwoli to na objęcie przez WSPiA patronatem i opieką merytoryczną kształconych w Dukielskim liceum uczniów klas o profilu "Służb mundurowych". W ramach współpracy będą oni m.in. uczestniczyć w pokazach i zajęciach z zakresu kryminalistyki w najnowocześniejszym uczelnianym laboratorium kryminalistycznym WSPiA.
SOFKA 2012
Prawie 200 studentów Wyższej Szkoły Prawa i Administracji wzięło udział w trzeciej już edycji SOFKi, czyli Studenckiego Ogólnouczelnianego Festiwalu Kultury Studenckiej. Podczas imprezy na scenie w klubie: „Zemsta Docenta” wystąpili przedstawiciele WSPiA Tomasz Węglarz oraz zespół Biosy. Główną atrakcją wieczoru był jednak Kabaretowy Stand-up. Na scenie klubu studenckiego „Zemsta Docenta” wystąpili znany z Kabaretu „Kaczka Pchnięta Nożem” Łukasz Błąd, Magda Mleczak oraz uczestnicy tegorocznego Krakowskiego Przeglądu Kabaretów Amatorskich: Magda Mleczak, Marcin Wojciech i Paweł Reszela. Całość poprowadził znany z programu „Mam talent” Piotr Boruta & Czocher.
Tańce i Łamańce
W kwietniu kilkuset studentów WSPiA, jak co roku przez zabawę poznawało języki obce. Podczas „Tańców i Łamańców”, czyli Dnia Języków Obcych uczestniczyli m.in. w konkursach i warsztatach językowych. Odbyły się także pokazy Flamenco, Hip-hopu i tańca Irlandzkiego. Największe zainteresowanie wzbudziły jednak występy zespołu tanecznego studentów naszej uczelni „Celtic Rock” oraz lektorek z Zespołu Języków Obcych WSPiA, czyli zespołu „Flamenco Fans”.
Studenci WSPiA osądzili Demokrację
Demokracja to system wymagający konstytucyjnego lub ustawowego zdefiniowania w sposób uniemożliwiający swobodną jego interpretację przez rządzących, ze szkodą dla Narodu. Tak brzmi wyrok „Studenckiego sądu nad demokracja”, który zapadł w kwietniu 2012 podczas rozprawy w WSPiA. Rozprawę przygotowali studenci Koła Naukowego Administratywistów i Prawników działającego w Przemyślu. Była to publiczna debata, która miała pokazać plusy i minusy ustroju panującego w naszym kraju. W inscenizacji oprócz studentów uczestniczyli również parlamentarzyści, przedstawiciele różnych korporacji prawniczych, członkowie Zrzeszenia Prawników Polskich, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz mieszkańcy Przemyśla.
Młodych ludzi trzeba uczyć praktyki
Ciekawe i innowacyjne podejście do nauki w tzw. klasach mundurowych to główne tematy konferencji, jaka odbyła się 12 kwietnia w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. W I. Ogólnopolskiej konferencji Metodycznej „Ciekawie i innowacyjnie o bezpieczeństwie – edukacja dla bezpieczeństwa” uczestniczyło ponad 50 nauczycieli ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Spotkanie odbyło się pod honorowym patronatem trzech Ministrów: Edukacji Narodowej, Spraw Wewnętrznych oraz Obrony Narodowej. Podczas konferencji uczestnicy mieli okazję poznania sposobów włączania młodzieży w codzienną pracę na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego, nauczania dzieci i młodzieży zachowań antykorupcyjnych, czy dyskusji nt. cech charakteru i predyspozycji osobowościowych, jakimi powinni odznaczać się przyszli kandydaci do służb mundurowych.
Maj
Juwenalia
Przekazaniem kluczy do Bram Miasta i barwnym korowodem studenci Wyższej Szkoły Prawa i Administracji rozpoczęli 16 maja w Rzeszowie II Juwenalia Podkarpackie. Impreza trwała trzy dni. W tym czasie studenci bawili się na koncertach i imprezach sportowych. W Rzeszowie zagrali m.in. Hey, Big Cyc, Coma i KSU oraz Kult. W Przemyślu dla studentów zagrali Eden Express, Joke Ferajna i Bongostan.
Prof. Chris Eskridge spotkał się ze studentami WSPiA
Studenci Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w maju spotkali się ze światowej sławy amerykańskim kryminologiem. W wykładzie, który wygłosił prof. Chris Eskridge uczestniczyli również przedstawicielami administracji rządowej, samorządowej, wymiaru sprawiedliwości i służb mundurowych. Po południu prof. Eskridge w towarzystwie studentów WSPiA odwiedził przejście graniczne w Medyce, gdzie spotkał się z pracownikami Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Tematem wykładu dla studentów WSPiA oraz zaproszonych gości była „Współpraca władz i organów powołanych do walki z przestępczością z ośrodków naukowo-badawczymi w zakresie budowania efektywnych partnerstw na rzecz bezpieczeństwa”.
Dzień Unii Europejskiej
Ponad 100 studentów Wyższej Szkoły Prawa i Administracji wzięło udział w Dniu Unii Europejskiej. Przez cały dzień uczestniczyli w konkursach, quizach i wykładach dotyczących funduszy Unijnych. Impreza została zorganizowana w Wyższej Szkole Prawa i Administracji z okazji Międzynarodowego Dnia Europy. Było to jedno z niewielu takich przedsięwzięć na Podkarpaciu.
Czerwiec
Uczelnia Liderów 2012
Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w czerwcu otrzymała certyfikat „Uczelnia Liderów”. Tym samym uzyskała status laureata II edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Certyfikacji Szkół Wyższych. Uroczystość wręczenia Certyfikatu odbyła się w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Tytuł „Uczelnia Liderów 2012” potwierdza, że WSPiA łączy dbałość o jakość kształcenia z edukacją praktyczną studentów. Certyfikat „Uczelnia Liderów” przyznawany jest szkołom wyższym, które podejmują wysiłki, by kształcić absolwentów atrakcyjnych na rynku pracy, kreatywnych, innowacyjnych i twórczych. Potwierdza również, że uczelnia łączy dbałość o jakość kształcenia z edukacją praktyczną studentów, akcentując potrzebę prowadzenia studiów w taki sposób, by jak najpełniej przygotowywały one absolwentów do przyszłej pracy i kariery zawodowej w zjednoczonej Europie.
„Super Wykładowcy 2012”
Wykładowca Wyższej Szkoły Prawa i Administracji mgr Teresa Kubas-Hul została „Super Wykładowcą 2012 roku”. Plebiscyt już po raz drugi zorganizował dziennik Super Nowości. Mgr Teresa Kubas–Hul pokonała ponad 30 wykładowców z podkarpackich uczelni. To kolejny taki tytuł dla pracownika WSPiA. Rok temu „Super Wykładowcą” został dr Zbigniew Niezgoda, Prodziekan ds. praktyk Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.
Prof. Leszek Balcerowicz w WSPiA
Przeprowadzenie odpowiednich reform może uratować każde państwo przed kryzysem finansów publicznych – tłumaczył prof. Leszek Balcerowicz podczas spotkania ze studentami WSPiA. W wykładzie na temat „Stanu finansów publicznych, stabilności makroekonomicznej, wzrostu gospodarki i przyszłości Euro” uczestniczyli również naukowcy, przedsiębiorcy samorządowcy oraz uczniowie szkół ekonomicznych z regionu łącznie kilkaset osób. Prof. Leszek Balcerowicz już po raz drugi był gościem Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie. Podczas ostatniego spotkania ze studentami w 2004 roku jeszcze jako Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Balcerowicza wygłosił wykład na temat: „Sukcesów i porażek w nadrabianiu dystansu w rozwoju gospodarczym”.
Studencki Dzień Prawnika w WSPiA
Symulowana rozprawa sądowa oraz konferencja naukowa nt. „kary śmierci” to główne punkty Pierwszego Studenckiego Dnia Prawnika zorganizowanego w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. Gościem specjalnym był znany z programów TVN sędzia Artur Lipiński. W czasie Dnia Prawnika odbył się również konkurs o nagrodę Rektora i Prokuratora Apelacyjnego w Rzeszowie na najlepszy referat „Za i przeciw karze śmierci”. Pierwszy Studencki Dzień Prawnika był kolejną inicjatywą Wyższej Szkoły Prawa i Administracji mającą na celu przybliżenie studentom problematyki związanej z zawodami prawniczymi.
Lipiec
Lider w regionie
Wyższa Szkoła Prawa i Administracji została drugą uczelnią Akademicką w Polsce pod względem liczby studentów na studiach II stopnia. Tak wynika z opublikowanego w czerwcu Raportu o Uczelniach niepublicznych magazynu „Perspektywy”. WSPiA jako jedyna uczelnia z Podkarpacia znalazła się w tym Raporcie w zestawieniu niepublicznych uczelni akademickich. W klasyfikacji ujęto 16 szkół wyższych z całej Polski, które posiadają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora. W kategorii liczby studentów otrzymujących stypendia Wyższa Szkoła Prawa i Administracji również zajęła drugie miejsce. Uczelnia bezkonkurencyjna okazała się pod względem liczby miejsc w Wielomieszkaniowym Domie Studenckim – zajmując pierwsze miejsce.
Graduacja 2012 w WSPiA
Prawie 180 absolwentów studiów stacjonarnych w Wyższej Szkole Prawa i Administracja w togach i biretach odebrało dyplomy ukończenia studiów. W Graduacji uczestniczyli studenci jednolitych studiów magisterskich na kierunku „prawo” oraz studiów drugiego stopnia na kierunku „administracja”. Była to wyjątkowa uroczystość, bo mury Wyższej Szkoły Prawa i Administracji opuścili pierwsi absolwenci kierunku „prawo”.
Pożegnanie Konsula Generalnego USA w Krakowie
Dr Krzysztof Eckhardt, Prorektor WSPiA oraz dr Elżbieta Feret, wykładowca WSPiA 5 lipca uczestniczyli w 236 rocznicy uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone. Uroczystość odbyła się w Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Było to również pożegnanie dotychczasowego Konsula Generalnego USA w Krakowie Allena Greenberga, którego misja dyplomatyczna w Polsce dobiegła końca. W czasie uroczystości przedstawiciele Wyższej Szkoły Prawa i Administracji wręczyli Konsulowi Generalnemu USA list od prof. Jerzego Posłusznego, Rektora WSPiA. Było to podziękowanie za wieloletnią współpracę z nasza uczelnią.
Ogród wypoczynkowy WSPiA
Ponad 7,5 tys. roślin (kwiatów, drzew i krzewów) znalazło się w ogrodzie wypoczynkowym WSPiA. Lipcu to urokliwe miejsce zostało oficjalnie otwarte. Główną atrakcją wieczoru był koncert Stanisława Soyki. W klubie studenckim „Zemsta Docenta” zabrzmiały utwory m.in. z ostatniej płyty artysty z piosenkami Czesława Niemena. Ogród wypoczynkowy WSPiA powstał na powierzchni ponad 60 arów. Stworzony zostało po to, aby studenci w przerwach w nauce mogli w komfortowych warunkach odpocząć i przygotować się do kolejnych wykładów.
Letnie Warsztaty Doktoranckie
Dorota Chromicka z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zajęła I miejsce podczas VI Letnich Warsztatów Doktoranckich. Organizatorem konferencji w tym roku była Wyższa Szkoła Prawa i Administracji. Jury, które w dniach od 4 do 6 lipca oceniało referaty młodych naukowców z największych polskich Uczelni, przyznało również wyróżnienie Karolinie Jasińskiej pracownikowi WSPiA. Tematem przewodnim warsztatów była „Sądowa kontrola administracji w sprawach gospodarczych”. W VI Letnich Warsztatach Doktoranckich uczestniczyło 27 młodych naukowców z całej Polski. Letnie Warsztaty Doktoranckie zorganizowane zostały przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji już po raz drugi.
Sierpień
Konsul Stanów Zjednoczonych z wizytą w WSPiA
W sierpniu Wyższą Szkołę Prawa i Administracji odwiedził Brian George nowo mianowany Konsul Stanów Zjednoczonych ds. prasy i kultury. W czasie wizyty spotkał się z władzami uczelni oraz zwiedził rzeszowski kampus WSPiA. Spotkanie dotyczyło m.in. dalszej współpracy konsulatu z uczelnią oraz prowadzoną przez WSPiA Fundacją Partnerstwo na rzecz Demokracji. Wizyta Briana Georga w Wyższej Szkole Prawa i Administracji była jednym z punktów jego kilkudniowego pobytu na Podkarpaciu. Konsul ds. prasy i kultury Brian George w sierpniu pełnił obowiązki Konsula Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie. W czasie wizyty na Podkarpaciu oprócz Wyższej Szkoły Prawa i Administracji odwiedzi również m.in. Przemyśl i Bolestraszyce.
Wrzesień
Graduacja Absolwentów studiów niestacjonarnych w WSPiA
29 września absolwenci niestacjonarnych jednolitych studiów magisterskich na kierunku „prawo” oraz studiów II stopnia na kierunku „administracja” odebrali dyplomy ukończenia studiów. Było to blisko 170 osób. W uroczystej Graduacji, jak co roku oprócz absolwentów i władz uczelni uczestniczyła kadra naukowa WSPiA.
Ortopedzi z całego świata spotkali się w WSPiA
Półtora tysiąca ortopedów z całego świata we września uczestniczyło w 39 Zjeździe Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego. Przez trzy dni lekarze obradowali w siedzibie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie. Rzeszowski Zjazd Ortopedów i Traumatologów zgromadził wielu wybitnych ortopedów. Był również wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy odbył się w mieście, w którym nie ma wydziału lekarskiego. 39 Zjazd Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego.
Europejski Parlament Młodzieży
Przez cztery dni od 13.09 do 16.09 w Wyższej Szkole Prawa i Administracji obradował Europejski Parlament Młodzieży. Podczas 9. Sesji Selekcyjnej młodzi delegaci z całej Polski i Europy dyskutowali m.in. o wyzwaniach, jakie stawia przed nimi Internet. W czasie debaty w WSPiA wybrano również 14 delegatów, którzy pojadą na prestiżowe Sesje Międzynarodowe EYP w Amsterdamie i Monachium. Wrześniowa Sesja była czwartym spotkaniem Europejskiego Parlamentu Młodzieży zorganizowanym w Kampusie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.
Jubileusz prof. Andrzeja Zolla
Kilkuset gości z Polski i zagranicy uczestniczyło w piątek 07.09.2012 r. w Jubileuszu z okazji 70. rocznicy urodzin prof. Andrzeja Zolla (wykładowcy WSPiA i UJ). Uroczystość zorganizowana została w Krakowie w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. W Jubileuszu uczestniczyło kilkuset gości z kraju i zagranicy m.in. Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości; prof. Zbigniew Ćwiąkalski, wykładowca WSPiA, były minister sprawiedliwości; kardynał Franciszek Macharski; Prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich; prof. Wojciech Nowak, rektor UJ. Wśród zaproszonych gości był również prof. Jerzy Posłuszny, Rektor Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, który wręczył Jubilatowi list gratulacyjny oraz pamiątkowy obraz.
Październik
Uroczysta Inauguracja
Kilkaset osób uczestniczyło w sobotę 20 października w uroczystej Inauguracji w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. Była to już 18 rozpoczęcie roku akademickiego w historii uczelni. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Zygmunt Niewiadomski – wykładowca WSPiA, Przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego. W tym roku naukę na trzech kierunkach „prawo”, „administracja” i „bezpieczeństwo wewnętrzne” w WSPiA rozpoczęło około 3 tys. studentów. Uroczysta Inauguracja, jak co roku była również okazją do wręczenia wyróżnień pracownikom uczelni oraz najlepszym studentom.
Studenci WSPiA o Ekshumacji
„Ekshumacja – Problematyka Prawna i Kryminalistyczna” to temat konferencji, która odbyła się 25.10.2012 w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. Zorganizowało ją studenckie Koło Naukowe Kryminalistyki i Kryminologii. Do udziału w konferencji oprócz studentów zaproszeni zostali wybitni naukowcy zajmujący się różnymi aspektami ekshumacji. Wykłady wygłosili m.in. ks. prof. Tomasz Rakoczy – Katolicki Uniwersytet Lubelski, dr hab. Paweł Czubik – Uniwersytet Jagielloński, dr Łukasz Chojniak – Uniwersytet Warszawski oraz prof. Czesław Kłak, wykładowca WSPiA. Swoje wystąpienia przygotowali także studenci WSPiA działający w Kole naukowym Kryminalistyki i Kryminologii.
Podkarpackie Forum Myśli Prawniczej
20.10.2012 w Wyższej Szkole Prawa i Administracji nowy rok działalności zainaugurowało Podkarpackie Forum Myśli Prawniczej. Wykład wprowadzający do dyskusji na temat „Kreatywna wykładnia w prawie karnym” wygłosi prof. Włodzimierz Wróbel. Podkarpackie Forum Myśli Prawniczej to wspólna inicjatywa prof. Jerzego Posłusznego – Rektora WSPiA oraz wykładowców WSPiA prof. Andrzeja Zolla i prof. Zbigniewa Ćwiąkalskiego. Comiesięczne spotkania mają na celu szerzenie myśli prawniczej w życiu naukowym uczelni, zdobywanie i poszerzania praktycznej wiedzy z zakresu prawa z uwzględnieniem wszystkich jego gałęzi i działów.
Listopad
Polacy i Ukraińcy dyskutowali w WSPiA o zarządzaniu kryzysowym
Ponad 60 osób głównie dziennikarzy oraz naukowców z Polski i Ukrainy uczestniczyło w zorganizowanym w Wyższej Szkole Prawa i Administracji polsko-ukraińskie seminarium nt. zarządzania kryzysowego. Podczas dwudniowego (29-30.11) spotkania zaproszeni goście uczestniczyli w zajęciach teoretycznych, odwiedzili przejście graniczne w Medyce oraz poznali zasady relacjonowania w mediach sytuacji kryzysowych. Gościem specjalnym seminarium był Stephen Mull, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.
Ambasador USA w Polsce spotkał się ze studentami WSPiA
Prawie 40 studentów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych w listopadzie spotkało się w WSPiA z Ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce. W czasie spotkania Stephen Mull opowiadał młodym ludziom o swojej misji dyplomatycznej, poprzednich wizytach w Polsce oraz o swoich pasjach i zainteresowaniach.
Akademickie Targi Pracy w WSPiA
Ponad 1500 osób wzięło udział w zorganizowanych w Wyższej Szkole Prawa i Administracji Targach Pracy. 23 i 24 listopada 2012 r. studenci oraz mieszkańcy Rzeszowa mogli zapoznać się z ofertami ponad 22 wystawców. Były to głównie firmy z regionu, w których studenci WSPiA odbywają płatne staże zawodowe. Targi zorganizowane zostały w ramach prowadzonego przez uczelnię unijnego programu „Dyplom WSPiA przepustką do biznesu”. Teraz Targi można zwiedzać wirtualnie.
Otrzęsiny już za nami
Blisko 1000 osób, głównie studentów pierwszego roku studiów w Wyższej Szkole Prawa i Administracji bawiło się pod koniec listopada podczas Wielkich Otrzęsin WSPiA. Impreza zorganizowana przez Samorząd Studencki oraz uczelniany klub AZS odbyła się w rzeszowskim klubie, kręgielni „Kula”. Studenci pierwszego roku złożyli uroczystą przysięgę pierwszaka, a jako gwiazda wieczoru wystąpili Tallib i DJ Max Farenthide.
Festiwal Filmowy „Watch Docs”
W listopadzie w WSPiA odbył się Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”. Podczas wszystkich dni festiwalowych ponad 4000 osób zobaczyło 24 filmy dotyczące łamania praw człowieka na świecie. Studenci WSPiA, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz mieszkańcy Rzeszowa uczestniczyli również wykładach oraz warsztatach o prawach człowieka. Jak co roku odbyło się również spotkanie z podróżnikami.
„Watch Docs. Prawa Człowieka”
I. Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Prawie 2 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów uczestniczyło w I. Podkarpackim Młodzieżowym Święcie Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Podczas imprezy zorganizowanej w rzeszowskim kampusie WSPiA można było zobaczyć m.in. pokazy robota pirotechnicznego, eskorty VIP-a, policyjnego Mobilnego Centrum Dowodzenia, patrolu konnego czy sprzętu ratownictwa drogowego.
I. Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozpoczęła inauguracja Młodzieżowych Akademii Prawa oraz Bezpieczeństwa działających przy Wyższej Szkole Prawa i Administracji. Prawie 200 uczniów z Podkarpacia odebrało indeksy oraz wzięło udział w konkursie z cennymi nagrodami. Uczestnicy I. Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa Wewnętrznego mieli okazję dowiedzieć się jak żyć bez nałogów. W tej części imprezy odbył się panel dyskusyjny pod hasłem „Moda na życie bez nałogów”. Gościem specjalnym byli twórcy programu „Profilaktyka a Ty - PaT”.
Grudzień
Pierwsza obrona rozprawy doktorska w WSPiA
12 grudnia w Wyższej Szkole Prawa i Administracji odbyła się pierwsza obrona rozprawy doktorskiej z zakresu nauk prawnych. Była to równocześnie pierwsza taka obrona na Podkarpaciu. Tematem pracy obronionej przez Panią Joannę Dziedzic była "Sądowoadministracyja kontrola aktów planowania przestrzennego gminy". Promotorem obronionej rozprawy doktorskiej był prof. Zygmunt Niewiadomski, wykładowca SGH oraz WSPiA, a recenzentami prof. Roman Hauser, prezes NSA i prof. Jerzy Posłuszny, Rektor Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.
Wyższa Szkoła Prawa i Administracji jest jedyną uczelnią w Rzeszowie, na Podkarpaciu i w Polsce południowo-wschodniej, która posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych.
Maraton Pisania Listów w WSPiA
W grudnia 2012 r. w Wyższej Szkole Prawa i Administracji po raz kolejny można było wstawić się w obronie więźniów sumienia z całego świata. Na terenie uczelni odbył się bowiem Maratonu Pisania Listów Amnesty International. Jego Organizatorem była działająca w uczelni lokalna grupa Amnesty International. W tym roku można było wstawić się w obronie kilkunastu osób. Wszystkie listy napisane w czasie maratonu w naszej uczelni zostały wysyłane do ambasad lub rządów państw, w których przetrzymywani są więźniowie sumienia. W tym roku studenci WSPiA oraz mieszkańcy Rzeszowa napisali ponad 1000 listów.
Stulecie siedziby WSPiA w Przemyślu
Od Domu Robotniczego poprzez „Bałtyk” do Wyższej Szkoły Prawa i Administracji to temat wystawy, która 10 grudnia zainaugurowała obchody 100-lecia Domu Robotniczego w Przemyślu. Gmach później nazwany „Bałtykiem” obecnie jest siedzibą WSPiA. W ramach obchodów rocznicy otwarcia budynku pokazane zostały również prezentacje multimedialne przygotowane przez studentów uczelni dotyczące historii budynku.
Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie
5 grudnia rozpoczęła się kolejna edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. W całej Polsce do I Stopnia Olimpiady przystąpiło prawie 4000 uczniów z ponad 230 szkół ponadgimnazjalnych. W ciągu godziny uczniowie musieli rozwiązać test składający się z 50 pytać. Olimpiada organizowana przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji odbywa się już po raz IV. Z roku na rok uczestniczy w niej coraz więcej osób. W poprzedniej edycji wzięło w niej udział ponad 3000 uczniów ze 160 szkół.