Aktualności
II Stopień Olimpiady za nami
2013-01-18
Prawie 1800 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski w środę (16.01) wzięło udział w II Stopniu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. Młodzi ludzie mieli 120 minut na rozwiązanie testu składającego się z 50 pytań jednokrotnego wyboru oraz 6 pytań problemowych. Do finału zakwalifikuje się 30 najlepszych uczniów z całej Polski. Tegoroczna Olimpiada organizowana przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji odbywa się już po raz czwarty.
Kto okaże się najlepszy?
Prawie 1800 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski w środę (16.01) wzięło udział w II Stopniu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. Młodzi ludzie mieli 120 minut na rozwiązanie testu składającego się z 50 pytań jednokrotnego wyboru oraz 6 pytań problemowych. Do finału zakwalifikuje się 30 najlepszych uczniów z całej Polski. Tegoroczna Olimpiada organizowana przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji odbywa się już po raz czwarty.
Test, z którym w środę zmierzyli się uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej polski, obejmował m.in. zagadnienia z życia społecznego, politycznego i ustrojowego w Polsce, Europie i na świecie. Znalazły się w nim też pytania dotyczące ekonomii, działalności partii politycznych, instytucji rządowych i organizacji pozarządowych. Według uczestników, jeśli ktoś dobrze przeglądną repetytorium, to z testem mógł sobie poradzić bez problemu.
– Według Natalii Szabatowskiej z I Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie – repetytorium bardzo pomaga w przygotowaniu się do Olimpiady. – Jednak żeby przejść do etapu centralnego, trzeba sięgnąć również po inne źródła. Ja w Olimpiadzie uczestniczę już trzeci raz i myślę, że poszło mi całkiem dobrze. W porównaniu do ubiegłych lat wiedziałam już, na co zwrócić uwagę i jak się przygotowywać. W tamtym roku przygodę z Olimpiada zakończyłam na stopniu wojewódzkim. W tym bardzo chciałabym dostać się do finału. Z pytaniami testowymi poradziłam sobie całkiem sprawnie. Mam pewne obawy co do odpowiedzi na pytania otwarte – mówi Natalia Szabatowoska. Dodaje, że udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie od początku traktowała jako chęć sprawdzenia swojej wiedzy.
Podobnie uważa Alan Pytlowany z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Brzozowie, który w Olimpiadzie uczestniczy pierwszy raz. Jak mówi, jest to inwestycja w przyszłość. – Ta wiedza przyda mi się w kolejnych latach nauki. Najpierw na maturze, a później w czasie studiów prawniczych, na które się wybieram – tłumaczy Alan. Dodaje, że do testu przystąpił ze spokojem. – Jestem pewny swojej wiedzy. Repetytorium znam prawie na pamięć. Trochę boję się pytań otwartych, ale mam nadzieję, że poszło mi dobrze. Bardzo chciałbym wygrać, bo to wiąże się z ciekawymi nagrodami. Niestety konkurencja jest bardzo mocna, więc nie będzie łatwo – dodaje Alan Pytlowany.
Podczas Olimpiady uczniom bardzo mocno kibicowali ich nauczyciele. Wśród nich m.in. Pani Ksenia Buczek z Zespołu Szkół w Iwoniczu i Pan Michał Wolak z I Liceum Ogólnokształcącego w Brzozowie. Według nich Olimpiada organizowana przez WSPiA to doskonały pomysł. – Trafiliście w pewną niszę, uzupełniając lukę na rynku edukacyjnym. Olimpiada obejmuje tematyką nie tylko zagadnienia prawnicze, ale także te dotyczące państwa i Unii Europejskiej. Dzięki temu przygotowując uczniów do testu, równocześnie uczymy ich materiału potrzebnego na maturze i w czasie studiów np. prawniczych – mówią nauczyciele.
Oceniając szanse swoich uczniów Michał Wolak z I Liceum Ogólnokształcącego w Brzozowie przyznaje, że dużo zależy od samego ucznia i jego predyspozycji. – Starałem się solidnie przygotować moich uczniów. Kilka osób podporządkowało swoją naukę pod tę Olimpiadę. Konkurencja jednak jest bardzo duża i może być ciężko, choć mam nadzieję, że uda nam się powtórzyć wynik sprzed trzech lat. Wtedy laureatką Olimpiady została nasza uczennica Joanna Pełdiak.
Wyniki II Stopnia Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie poznamy na początku lutego. Do finału, który odbędzie się 20 marca, przejdzie tylko 30 uczniów z najlepszymi wynikami w całej Polsce. To oni będą walczyć o główną nagrodę, czyli możliwość nieodpłatnego studiowania w WSPiA, stypendium przez cały okres studiów i nieodpłatne zakwaterowanie w Wielomieszkaniowym Domu Studenckim WSPiA.
Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Minister Sprawiedliwości, a Olimpiada organizowana jest razem z Podkarpackim Kuratorium Oświaty. Patronat medialny nad Olimpiadą sprawuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Merytoryczną opiekę nad Ogólnopolską Olimpiadą Wiedzy o Państwie i Prawie sprawuje Rada Programowa. W jej skład wchodzą wykładowcy WSPiA m.in. Prof. Zbigniew Ćwiąkalski (przewodniczący), Prof. Wiesław Skrzydło i Prof. Zbigniew Czarnik.
Szczegółowe informacje na temat Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie znaleźć można na stronie internetowej www.olimpiada.wspia.eu i na Facebooku.