Aktualności

Sprawozdanie z Inauguracji roku akademickiego 2007/2008.

2009-12-15
12 października 2007 r. (piątek) w siedzibie Zamiejscowego Wydziału Administracyjno-Prawnego w Rzeszowie przy ul. Cegielnianej 14 odbyła się Inauguracja nowego roku akademickiego 2007/2008...

12 października 2007 r. w siedzibie Zamiejscowego Wydziału Administracyjno-Prawnego w Rzeszowie przy ul. Cegielnianej 14 odbyła się Inauguracja nowego roku akademickiego 2007/2008 Wyższej Szkoły Administracji i Zarządzania.

Inaugurację poprzedziła Msza Święta, która  została odprawiona w intencji studentów i pracowników Uczelni w Kościele Uniwersyteckim p.w. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie przy Al. Rejtana.

Uroczystość Inauguracji rozpoczęła się wystąpieniem prof. dr. hab. Jerzego Posłusznego JM Rektora WSAiZ, który przedstawił osiągnięcia Uczelni w roku akademickim 2006/2007. Podkreślił, że głównym osiągnięciem WSAiZ było otrzymanie uprawnień do prowadzenia jednolitych pięcioletnich studiów magisterskich na kierunku „Prawo”. Określił cztery filary, na których opierać się będzie prowadzenie tego kierunku: dobra kadra nauczająca, plan studiów, baza materialna, nowatorski - w skali kraju -  system praktyk zawodowych.

Drugim ważnym wydarzeniem jest rozpoczęcie w minionym roku akademickim budowy nowego obiektu dydaktycznego o powierzchni prawie 3 tys. m2 przylegającego do obecnego budynku dydaktycznego. Koszt tej inwestycji wynosi 20 mln PLN, a środki pochodzą wyłącznie z budżetu Uczelni. Rektor zaprosił gości na uroczyste otwarcie 29 lutego 2008 roku o godz. 13.00.

Uczelnia, w związku z uruchomieniem nowego kierunku studiów, ubiega się o zmianę nazwy na Wyższa Szkoła Prawa i Administracji.

W ubiegłym roku akademickim WSAiZ kontynuowała proces rozwoju naukowego naszej kadry. Kilku pracowników zatrudnionych w naszej Uczelni, jako podstawowym miejscu pracy, uzyskało, lub rozpoczęło procedury zmierzające do uzyskania stopni naukowych. Pan Maciej Rogalski uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa karnego na podstawie rozprawy „Przesłanka powagi rzeczy osądzonej w polskim procesie karnym”. Pani Katarzyna Tkaczyk uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa karnego z powodzeniem broniąc na Uniwersytecie Jagiellońskim pracy „Instytucja czynnego żalu w prawie karnym w ujęciu prawno-porównawczym” napisanej pod kierunkiem naukowym pana prof. Andrzeja Zolla. Procedurę nostryfikacyjną swego doktoratu obronionego w Niemczech na Uniwersytecie im. Frydrycha w Norymberdze „Sądowa kontrola sankcji wydawanych przez stowarzyszenia na przykładzie związków sportowych w polskim i niemieckim systemie prawnym” z powodzeniem zakończyła na Wydziale Prawa i Administracji UMCS pani Magdalena Kędzior. Uchwałami Rady Wydziału Prawa i Administracji UMCS wszczęte zostały dwa przewody habilitacyjne – pana dr. Piotra Osowego na podstawie rozprawy z prawa cywilnego „Powództwo o świadczenie” oraz pana dr. Zbigniewa Czarnika na podstawie rozprawy z postępowania administracyjnego „Podstawy zawieszenia postępowania sądowo-administracyjnego”. Ponadto  pani Magdalena Czech oraz pani Agnieszka Gałakan-Halicka (zatrudnione w WSAiZ) zakończyły prace nad swoimi rozprawami doktorskimi i złożyły je promotorom, którzy oceniają je pozytywnie. Pani Magdalena Czech napisała pracę z prawa karnego „Przepadek przedmiotów w procesie karnym oraz przepisach pozakodeksowych”. Pani Agnieszka Gałakan-Halicka napisała pracę z prawa cywilnego rodzinnego „Ograniczenie władzy rodzicielskiej”. Promotorami są osoby zatrudnione w naszej Uczelni a obrony odbędą się przed radą Wydziału Prawa UMCS.

Z inicjatywy naszej Uczelni powołany został Polsko-Ukraiński Klub Konstytucjonalistów. Zrzesza on kilkudziesięciu najwybitniejszych polskich i ukraińskich prawników. Współprzewodniczącymi klubu są wybitni konstytucjonaliści – pan prof. Wołodymyr Szapował, do niedawna przedstawiciel Prezydenta w Sądzie Konstytucyjnym Ukrainy, a obecnie przewodniczący Centralnej Państwowej Komisji Wyborczej na Ukrainie oraz pan prof. Wiesław Skrzydło, pracownik naszej Uczelni. Legitymację honorową nr 1 członka tego Klubu przyjął prezydent Juszczenko. Została ona wręczona szefowi jego Kancelarii w czasie pobytu w Kijowie.

Drugie spotkanie Klubu odbyło się w Kijowie na terenie parlamentu.  W posiedzeniu uczestniczyli m.in.: Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy, parlamentarzyści, przedstawiciele wszystkich uniwersytetów ukraińskich, ambasador Polski na Ukrainie.

Równie wielkim osiągnięciem Uczelni była rekrutacja kandydatów na pierwszy rok studiów – pomimo niżu demograficznego (14% procentowego). Rok akademicki 2007/2008 rozpocznie na pierwszym roku studiów 3.350 studentów.
Obecnie w WSAiZ studiuje 9.924 studentów. W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba studentów wzrosła o ponad 1 tys. osób czyli o 12%.

Studentów kształcić będzie kadra naukowo-dydaktyczna licząca prawie 300 pracowników. Sprawą priorytetową, w strategii rozwoju Uczelni, jest rozwój jakościowy i ilościowy kadry naukowo-dydaktycznej, w szczególności budowa własnej kadry.
Szczególnie cenną jest współpraca z Wydziałem Prawa i Administracji UMCS. Ten Wydział nie tylko nas wspomaga kadrowo, ale także umożliwia zdobywanie stopni i tytułów naukowych. Jesteśmy jedyną uczelnią niepubliczną, która ma prawo posługiwać się zwrotem „pod patronatem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej”.

Zbudowaliśmy przez ten czas bardzo silny ośrodek prawników administratywistów. Jest to jeden z najsilniejszych ośrodków naukowych i dydaktycznych w zakresie prawa administracyjnego i administracji w Polsce, także wliczając w to uniwersytety. Zatrudniamy na tzw. pierwszym pełnym etacie 6 samodzielnych specjalistów (profesorów i doktorów habilitowanych) w zakresie prawa administracyjnego i 12 doktorów. O tym, że jest to bardzo silne środowisko świadczy fakt, że nasza Uczelnia była inicjatorem i jest siedzibą ogólnopolskiego czasopisma prawników administratywistów pt. „Administracja”.

Zbudowaliśmy i rozwijamy także środowiska karnistów, cywilistów, historyków prawa i administracji. Zatrudniamy: 5 profesorów prawa karnego; 2 profesorów prawa cywilnego a dwie habilitacje w tym zakresie są „w drodze”; 5 profesorów historii prawa. Jest to znakomita kadra nauczająca. Tworzą się więc środowiska administratywistów, karnistów, cywilistów, historyków prawa.

WSAiZ posiada własną bazę lokalową o powierzchni 17,5 tys. m2 . Obecnie dysponujemy obiektami o powierzchni 11,5 tys m2 – 8,5 tys. m2 w Rzeszowie, i 3 tys. m2 w Przemyślu. Wliczając prawie 3 tys. m2 nowego, budowanego obiektu daje to liczbę 14,5 tys. m2 obiektów wybudowanych z własnych środków finansowych. Zamiast akademika powstał Zespół Mieszkań Uczelnianych. Składa się na niego 40 dużych mieszkań, w których znajdują się 134 pokoje, o pow. 2942 m2 (277 miejsc).

Rektor poprosił Podkarpackiego Kuratora Oświaty Jerzego Cyprysia o wręczenie Medali Komisji Edukacji Narodowej pracownikom naukowym WSAiZ: prof. Kazimierzowi Jaremczukowi, prof. Andrzejowi Witkowskiemu. Medale KEN otrzymali również prof. Zbigniew Ćwiąkalski i dr Andrzej Kisielewicz.

Następnie odbyła się Immatrykulacja studentów pierwszego roku.

Tradycją Uczelni jest uroczyste nagradzanie najlepszych studentów i absolwentów WSAiZ.
Podczas 13. Inauguracji dyplomy oraz nagrody z rąk Rektora odebrali:

  • najlepsi studenci w roku akademickim 2007/2008:
    – Natasza Pomykalska
    – Joanna Mazur
    – Bożena Serwin
    – Wioleta Biłas
    – Lidia Pacholarz
    – Marcin Obacz
    – Dorota Bajor
    – Ewelina Wojdyła
    – Beata Augustyńska
  • najlepsi absolwenci WSAiZ w roku 2007:
    – Monika Kołcz
    – Maria Ślisz
    – Helena Kuras
    – Alicja Łoś
    – Renata Pięta
    – Andrzej Stolarski
    – Damian Bosek
    – Joanna Imiołek
    – Sabina Wiśniowska
  • autorzy najlepszych prac dyplomowych – magisterskich:
    – Marta Kolano
    – Monika Dymowska
    – Paweł Dąbrowski
  • autorzy najlepszych prac dyplomowych – licencjackich:
    – Agata Ryguła
    – Edyta Szałajko
    – Iwona Partyka

Nagrodę im. prof. Marcina Jełowickiego dla najlepszego absolwenta kierunku „administracja” w 2007 roku otrzymała Danuta Smołkowicz.

Wykład inauguracyjny nt. „Opolski model sądownictwa administracyjnego – uwagi ogólne” wygłosił prof. dr. hab. Ludwik Żukowski.

Multimedia

Prev Next
  • Wirtualne informatory
  • Wirtualny spacer
  • Podkasty

Biblioteka

Akademickie Biuro Karier