Aktualności
Wykładowcy WSPiA wśród najbardziej wpływowych prawników w Polsce
2013-02-14
Prof. Andrzej Zoll oraz prof. Zygmunt Niewiadomski wykładowcy Wyższej Szkoły Prawa i Administracji znaleźli się na liście 50 najbardziej wpływowych prawników w Polsce. W rankingu przygotowanym przez Dziennik Gazetę Prawną wysokie 5 miejsce zajął Prof. Andrzej Zoll. Prof. Zygmunt Niewiadomski znalazł się na 26 miejscu.
Wybitne Autorytety
Prof. Andrzej Zoll oraz prof. Zygmunt Niewiadomski wykładowcy Wyższej Szkoły Prawa i Administracji znaleźli się na liście 50 najbardziej wpływowych prawników w Polsce. W rankingu przygotowanym przez Dziennik Gazetę Prawną wysokie 5 miejsce zajął Prof. Andrzej Zoll. Prof. Zygmunt Niewiadomski znalazł się na 26 miejscu.
Druga edycja „Rankingu 50 najbardziej wpływowych prawników" to subiektywna ocena pracy polskich prawników, przygotowana przez zespół redakcyjny Dziennika Gazeta Prawna. Jak mówi Jadwiga Sztabińska, redaktorka naczelna DGP - decyduje wyłącznie opinia redakcji i taki pozostanie w kolejnych latach. Jedna rzecz została zmodyfikowana w stosunku do ubiegłorocznej publikacji. W tamtej ocenialiśmy całokształt dokonań ludzi z dyplomem wydziału prawa, w tej skupiliśmy się na ich osiągnięciach w 2012 roku – wyjaśnia Jadwiga Sztabińska.
Człowiek instytucja
Prof. Andrzej Zoll w tegorocznym Rankingu awansował na 5 pozycję. W ubiegłym roku zajął 23 miejsce. Jest Przewodniczącym Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego oraz wykładowcą Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Redakcja Dziennika Gazety Prawnej doceniła go za pracę nad zmianami w kodeksie karnym i kodeksie postępowania karnego.
Według autorów Rankingu „jest to człowiek instytucja (były rzecznik praw obywatelskich i były prezes Trybunału Konstytucyjnego), który w dziedzinie legislacji zajmie niebawem miejsce prof. Juliusza Makarewicza, autora kodeksu karnego z okresu międzywojnia. Andrzej Zoll jest przewodniczącym Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, która niedawno zakończyła prace nad dwoma projektami: kodeksu karnego i kodeksu postępowania karnego. Dokumenty, po uchwaleniu przez parlament i wejściu w życie, zapewne przez lata będą nazywane "kodeksami Zolla" – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej. Autorzy dodają, że Profesor przeforsował rewolucyjne zmiany, m.in. to, że na rozprawie odbywać się będzie walka stron, a sędzia nie będzie już musiał zadawać pytań, aby ustalić prawdę materialną. Oskarżeni domagający się obrońcy z urzędu nie będą też już musieli tłumaczyć, że nie stać ich na pokrycie kosztów profesjonalnego pełnomocnika”.
Z kolei Prof. Zygmunt Niewiadomski, który znalazł się na 26 miejscu wśród najbardziej wpływowych prawników w Polsce, doceniony został za pracę nad nowym prawem budowlanym. Prof. Niewiadomski jest sędzią w stanie spoczynku Naczelnego Sądu Administracyjnego, wykładowcą Wyższej Szkoły Prawa i Administracji oraz SGH. W rankingu znalazł się po raz pierwszy.
Redaktorzy Dziennika Gazety prawnej uznali go za „Absolutny autorytet i znawcę polskiego procesu inwestycyjno-budowlanego. Jest autorem ponad 180 publikacji naukowych, w tym kilkunastu monografii, podręczników akademickich oraz komentarzy dotyczących prawa budowlanego i zagospodarowania przestrzennego. Nikogo nie zdziwiło, że to jemu premier powierzył przewodnictwo w Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego, której celem jest ustabilizowanie chaotycznego dziś ustawodawstwa. Zadanie niełatwe, bo w jednym akcie prawnym trzeba umieścić regulacje dziś rozproszone w kilkunastu ustawach i kilkudziesięciu rozporządzeniach wydanych przez różne ministerstwa. I tylko prof. Niewiadomski - w powszechnej opinii - ma wystarczająco dużo zapału i determinacji, by wyznaczony cel osiągnąć. Efekt prac jego zespołu, czyli projekt kodeksu budowlanego, mamy poznać już w październiku przyszłego roku – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
Ranking można znaleźć na stronie internetowej Dziennika Gazety Prawnej.