Aktualności
Dyktando WSPiA już za nami
2013-02-22
Prawie 200 studentów i pracowników Wyższej Szkoły Prawa i Administracji napisało w czwartek 21 lutego 2013r. ogólnouczelniane dyktando. Do sprawdzianu wiedzy z ortografii i interpunkcji przystąpili z okazji przypadającego w tym dniu, a ustanowionego przez UNESCO, Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Wyniki dyktanda poznamy za tydzień. Student, który wykazał się najlepszą znajomością języka ojczystego, w nagrodę otrzyma trzymiesięczne zwolnienie z opłaty za studia.
Utyskiwania sfrustrowanego zwisowca
Prawie 200 studentów i pracowników Wyższej Szkoły Prawa i Administracji napisało w czwartek 21 lutego 2013r. ogólnouczelniane dyktando. Do sprawdzianu wiedzy z ortografii i interpunkcji przystąpili z okazji przypadającego w tym dniu, a ustanowionego przez UNESCO, Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Wyniki dyktanda poznamy za tydzień. Student, który wykazał się najlepszą znajomością języka ojczystego, w nagrodę otrzyma trzymiesięczne zwolnienie z opłaty za studia.
Ogólnouczelniane dyktando zostało zorganizowane w WSPIA już po raz drugi. Jak tłumaczył na początku „klasówki” prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA nie bez powodu nasza uczelnia właśnie w taki sposób świętuje Dzień Języka Ojczystego. – W Wyższej Szkole Prawa i Administracji ogromną wagę przykładamy do posługiwania się poprawną polszczyzną. Studenci mają zajęcia m.in. z kultury języka polskiego, bo chcemy, aby każda osoba kończąca studia w WSPiA potrafiła poprawnie wyrażać swoje myśli i korzystać ze zdobytej wiedzy – mówił studentom Prof. Jerzy Posłuszny. Rektor WSPiA dodał, że bardzo go cieszy, iż tak liczne grono studentów już po raz drugi chciało sprawdzić swoją wiedzę z ortografii. – Dyktando uczelniane jest bardzo ważnym wydarzeniem, które na stałe wpisuje się w kalendarz imprez uczelnianych. Jesteśmy również jedną z nielicznych instytucji w Rzeszowie, które świętują Dzień Języka Ojczystego, a według mnie jest to naszym wielkim obowiązkiem – mówił prof. Jerzy Posłuszny. Dodaj, że wszyscy musimy dbać o to, aby studenci pamiętali o języku ojczystym i traktowali go jak nasze dobro narodowe.
Uczestnicy ogólnouczelnianego dyktanda WSPiA zmierzyli się z tekstem pt. „Utyskiwania sfrustrowanego zwisowca” przygotowanym przez mgr. Marka Stysia, wykładowcę WSPIA. Tematem tekstu są zmagania studenta z sesją egzaminacyjną. – Pisząc dyktando, starałem się upodobnić jego tekst do języka codziennego. Ponieważ było adresowane do studentów i dotyczyło ich środowiska, wprowadziłem elementy języka charakterystyczne dla tej grupy społecznej. Włączając do tekstu formy trudne ortograficznie, starałem się także uwzględnić specyfikę komunikacji bezpośredniej – tłumaczy mgr Marek Styś. Dodaje, że pisząc tekst, starał się zachować równowagę pomiędzy sensem przekazu a skomplikowaną pisownią.
Według studentów, którzy uczestniczyli w dyktandzie WSPiA na początku wydawało się ono łatwe. W tekście znalazło się jednak kilka słów, które mogły sprawić dużą trudność. – Największą trudność sprawiło mu zapisanie "lekce sobie ważył" oraz hipochondryczny, hardy, chojrak i chimeryczny – przyznaje Mariusz student bezpieczeństwa wewnętrznego. Ale myślę, że poradziłem sobie całkiem nieźle. Temat dyktanda i sam tekst był bardzo fajny i ciekawy. Pojawiło się w nim też kilka słów, które niedawno pojawiły się w języku polskim np. społeczność facebookowa – opowiada Mariusz. Student dodaje, że zdecydował się uczestniczyć w dyktandzie, aby sprawdzić swoją wiedzę. – W szkole ponadgimnazjalnej całkiem nieźle radziłem sobie z ortografią i chciałem zobaczyć czy jeszcze pamiętam, co i jak się pisze. Samo dyktando uważam za świetny pomysł, bo przekonuje nas studentów do tego, że warto pisać odręcznie i czytać książki – tłumaczy Mariusz. Dodaje, że ma nadzieję, że uda mu się wygrać, bo do zdobycia w tym roku są cenne nagrody.
Nagrody
Wyniki ogólnouczelnianego dyktanda WSPiA poznamy za tydzień. Na najlepszych studentów czekają atrakcyjne nagrody ufundowane przez prof. Jerzego Posłusznego, Rektora WSPiA. Pierwsze miejsce to trzy miesiące, drugie – dwa miesiące, a trzecie – jeden miesiąc zwolnienia z opłaty za studia. Studenci, którzy zajmą czwarte i piąte miejsce otrzymają nagrody rzeczowe. Przewidziano także nagrody dla pracowników, którzy zdecydowali się na udział w dyktandzie.
Dzień Języka
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń w Bangladeszu. W 1952 roku podczas demonstracji zginęło tam pięciu studentów. Domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.