Aktualności
Prawa człowieka a bezpieczeństwo państwa
2013-06-18
Ochrona praw człowieka w Policji, bezpieczeństwo jako dobro chronione prawem karnym, ochrona praw cudzoziemców oraz ograniczanie prawa do prywatności, to główne tematy zorganizowanej przez WSPiA konferencji na temat „Praw Człowieka”. W debacie zorganizowanej w środę 12 czerwca uczestniczyło ponad 40 osób. Wśród nich m.in. przedstawiciele Policji, Straży Granicznej oraz Więziennictwa, a także pracownicy oraz studenci WSPiA.
Każdy z nas musi pamiętać o prawach drugiego człowieka
Ochrona praw człowieka w Policji, bezpieczeństwo jako dobro chronione prawem karnym, ochrona praw cudzoziemców oraz ograniczanie prawa do prywatności, to główne tematy zorganizowanej przez WSPiA konferencji na temat „Praw Człowieka”. W debacie zorganizowanej w środę 12 czerwca uczestniczyło ponad 40 osób. Wśród nich m.in. przedstawiciele Policji, Straży Granicznej oraz Więziennictwa, a także pracownicy oraz studenci WSPiA.
Witając uczestników konferencji pt „Prawa człowieka a bezpieczeństwo państwa”, prof. Krzysztof Eckhardt oraz mgr Agata Furgała podkreślali znaczenie tematu spotkania. Zwrócili oni uwagę na szeroki aspekt omawianego problemu oraz zadania, które stoją przed przedstawicielami służb mundurowych w tym zakresie.
Gościem specjalnym konferencji był mł. insp. Krzysztof Łaszkiewicz, Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka. W swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie kształtowania w funkcjonariuszach Policji świadomości praw człowieka na każdym etapie służby. – O zasadach działań zgodnych z godnością osobową człowieka należy uświadamiać i przypominać funkcjonariuszom na każdym etapie ich pracy. Nie wolno dopuścić do sytuacji, kiedy funkcjonariusz o prawach człowieka i celowości swojej służby pamięta tylko przy składaniu przysięgi. Dlatego istotne są szkolenia – w tym zwłaszcza szkolenia kadry wyższej stopniem, ponieważ młodzi funkcjonariusze chłoną zachowania i sposób działania swoich starszych stażem kolegów – podkreślił mł. insp. Krzysztof Łaszkiewicz. Według naszego gościa Rzeszów jest miastem, gdzie na pierwszy rzut oka nie dostrzega się żadnych przejawów dyskryminacji. Widać to chociażby po braku obelżywych grafitti na murach budynków.
Do tej kwestii nawiązał także w swoim wystąpieniu podinsp. Mariusz Skiba, Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka. Według niego ogromne znaczenie ma współpraca służb mundurowych z obywatelami, a przede wszystkim z przedstawicielami mniejszości. – Świadomość ludzi o przysługujących im prawach jest z roku na rok coraz większa. Ma to realny wpływ na poczucie bezpieczeństwa. Wynikiem wzrostu tej świadomości jest coraz większa wiedza obywateli na temat praw, jakie im przysługują. Zauważamy też, że ludzie coraz częściej umiejętnie korzystają ze swoich praw – tłumaczył podinsp. Mariusz Skiba.
W konferencji zorganizowanej w Wyższej Szkole Prawa i Administracji uczestniczyli również wykładowcy Wyższej Szkoły Prawa i Administracji m.in. prof. dr hab. Czesław Kłak. W swoim wystąpieniu bardzo szeroko przedstawił uczestnikom konferencji, funkcjonowanie środków izolacyjnych w świetle Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Z kolei Mjr dr Piotr Kozłowski (z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu) odniósł się w swoim wystąpieniu do zagrożenia i problemu, jakim jest korupcja w Straży Granicznej. Według niego problem ten nadal pojawia się na przejściach granicznych, jednak jest już zdecydowanie mniejszy. – Ta malejąca tendencja jest wynikiem wzrostu świadomości. Z jednej strony pracownicy Straży Granicznej mają świadomość ryzyka i odpowiedzialności. Z drugiej wszyscy mamy coraz większą wiedzę o realnych zagrożeniach wynikających z korupcji – mówił mjr dr Piotr Kozłowski. Dodał, że nie bez znaczenia jest też kwestia wynagrodzeń za wykonywaną pracę, a także nagrody finansowe.
W konferencji uczestniczył również Ppłk Andrzej Leńczuk, Dyrektor Okręgowej Służby Więziennej w Rzeszowie. W czasie dyskusji przybliżył on uczestnikom konferencji regulacje dotyczące wymogów, jakie państwo musi spełnić, aby zapewnić osadzonym humanitarne, zgodne z przepisami krajowymi i międzynarodowymi, warunki wykonywania kary pozbawienia wolności. Odniósł się do uregulowań kodeksu karnego wykonawczego w tym zakresie, a także do Europejskich Reguł Więziennych. Podkreślił jednocześnie, że Zakład Karny w Rzeszowie jest jednym z lepiej zorganizowanych i rozwiniętych zakładów karnych w Polsce.
Celem zorganizowanej przez WSPiA konferencji była wymiana poglądów w zakresie istotnych problemów naukowych i praktycznych dotyczących „Prawa Człowieka”. Efektem spotkania będzie publikacja pokonferencyjna zawierająca wszystkie referaty wygłoszone w trakcie konferencji.