Aktualności
WSPiA rozpoczęła nowy rok akademicki
2013-10-21
Wyższa Szkoła Prawa i Administracji zainaugurowała kolejny rok akademicki. Uroczystość odbyła się w sobotę 19 października w Auli Zamiejscowego Wydziału Prawa i Administracji w Rzeszowie. Tegoroczna Inauguracja, w której uczestniczyło ponad 500 osób była wyjątkowa ze względu na pierwszą w historii WSPiA uroczystą promocję doktorską.
Gaudeamus Igitur
W uroczystej Inauguracji roku akademickiego w WSPiA udział wzięło wielu znamienitych gości. Wśród nich m.in. Poseł do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Łukacijewska; Posłowie Krystyna Skowrońska i Andrzej Szlachta; Zdzisław Gawlik, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa; Alicja Wosik, Wicewojewoda Podkarpacki; Jacek Wojtas, Podkarpacki Kurator Oświaty; Andrzej Dec, Przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa; Henryk Wolicki, Wiceprezydent Miasta Rzeszowa. Na uroczystości obecni byli również przedstawiciele innych uczelni, wymiaru sprawiedliwości i służb mundurowych oraz środowiska akademickiego.
Wyższa Szkoła Prawa i Administracji to jedna z największych niepublicznych uczelni w Polsce – mówił podczas Inauguracji roku akademickiego prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA. – Rozpoczynamy ten rok akademicki, kształcąc ponad 8000 studentów, z czego prawie 2500 to studenci pierwszego roku. Mimo niekorzystnych zjawisk takich jak niż demograficzny świadczy to o tym, że nasza uczelnia jest chętnie wybierana przez maturzystów. Jesteśmy jedną z 19 (na ponad 300 uczelni niepublicznych w Polsce) oraz jedyna na Podkarpaciu (wśród uczelni państwowych i niepublicznych), uczelnia posiadająca uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych. Te uprawnienia najlepiej pokazują wysoki poziom naukowy Kadry oraz Uczelni. Dziś mamy też wyjątkowe i historyczne wydarzenie. Jest to pierwsza uroczysta promocja doktorska w WSPiA, która również świadczy o wysokim poziomie naukowym naszej uczelni – powiedział prof. Jerzy Posłuszny.
Rektor WSPiA dodał, że najważniejszym wydarzeniem ubiegłego roku była rozpoczęta reforma uczelni. – Reforma ma nam pomóc uodpornić się na niekorzystne zjawiska np. niż demograficzny. Reforma wprowadzona została, aby jeszcze praktyczniej kształcić naszych studentów. Jej główne elementy to m.in. System Kształcenia Praktycznego prowadzony aż na pięciu ścieżkach. Wprowadzamy także program specjalistycznych kwalifikacji, które nasi studenci będą mogli zdobywać w czasie studiów. Będą to różnego rodzaju kursy dodatkowe ułatwiające znalezienie dobrej pracy – tłumaczył prof. Jerzy Posłuszny. Dodał, że zmiany dotyczą także kadry zarządzającej uczelnią, czyli nowych Dziekanów, Prodziekanów oraz Dyrektorów Kolegiów Dydaktycznych.
Tegoroczna Inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkole Prawa i Administracji była wyjątkowa ze względu na pierwszą w historii WSPiA uroczystą promocję doktorską. Od momentu uzyskania, w 2011 r., uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych, Uczelnia wszczęła już kilka przewodów doktorskich. Jeden z nich zakończył się w grudniu 2012 r. nadaniem stopnia naukowego. Podczas inauguracji uroczyście wypromowana została Pani Joanna Dziedzic-Bukowska, która jako pierwsza obroniła rozprawę doktorską z zakresu nauk prawnych w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. Dyplom i Biret otrzymała z rąk promotora, prof. Zygmunta Niewiadomskiego (wykładowcy WSPiA) oraz recenzenta, prof. Jerzego Posłusznego.
W czasie Uroczystej Inauguracji wręczone zostały odznaczenia państwowe dla pracowników WSPiA oraz nagrody dla najlepszych studentów uczelni. Inaugurację w WSPiA zakończył wykład inauguracyjny, który wygłosi prof. dr hab. Robert Sawuła. Tematem wykładu były „Dylematy zmian Kodeksu postępowania administracyjnego”.
Wyższa Szkoła Prawa i Administracji jest najstarszą uczelnią niepubliczną na Podkarpaciu. Została utworzona w 1995 r. Jest również jedną z największych i najchętniej wybieranych uczelni niepublicznych w kraju. Uczelnia prowadzi studia stacjonarne i niestacjonarne na kierunkach: „prawo” – jednolite studia magisterskie, „administracja” – studia pierwszego i studia drugiego stopnia (16 specjalności), „bezpieczeństwo wewnętrzne” – studia pierwszego stopnia (4 specjalności w tym nowa kryminalistyka i kryminologia); studia podyplomowe oraz seminaria doktoranckie (dla absolwentów prawa, administracji i bezpieczeństwa wewnętrznego).
Więcej zdjęć można zobaczyć w naszej Galerii.