Aktualności
Festiwal „Watch Docs” 2013 za nami
2013-10-24
Ponad 4500 osób wzięło udział w VII Objazdowym Festiwalu Filmowym „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie” w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. Oprócz projekcji filmów uczniowie szkół oraz studenci uczestniczyli w warsztatach i wykładach. W pierwszym dniu Festiwalu rozstrzygnięty został również Konkurs Wiedzy o Prawach Człowieka.
Musimy walczyć o Prawa Człowieka
W czasie Festiwalu łącznie odbyło się 27 projekcji filmów o prawach człowieka m.in. „Burmistrz”, „Miraż”, „Czerwony Khmer i jego obrońca”, „Libia Hurra!” oraz „Kobiety syryjskiej rewolucji”. Projekcje tradycyjnie zorganizowane zostały w Wyższej Szkole Prawa i Administracji, rzeszowskim WDK oraz w Kościele u Dominikanów.
Studenci oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Rzeszowa i okolic uczestniczyli również w spotkaniu z Maciejem Sopyło z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Rozstrzygnięty został także Konkurs Wiedzy o Prawach Człowieka. Uczestniczyło w nim kilkuset uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Podkarpacia. Najlepsze okazały się uczennice II OL w Rzeszowie - Natalia Dąbrowska i Karolina Stawarz. II miejsce zajął Krystian Propala (Zespołu Szkół Nr 1 w Rzeszowie). Przyznano także dwa wyróżnienia dla Kingi Mytych (Zespołu Szkół Nr 1 w Rzeszowie) oraz Roksany Mokrzyckiej (II LO w Rzeszowie). Nagrodami głównymi, jak co roku były nowoczesne Tablety.
Organizowany w Rzeszowie Festiwal to świetna okazja do poznania problemów ludzi żyjących na całym świecie – uważają uczestnicy trwającego w WSPiA Objazdowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”. – Może nam się wydawać, że nie mamy żadnego wpływu na to, co dzieje się w różnych zakątkach świata. Jednak Festiwal skutecznie przypomina nam, że są problemy, którymi musimy się zająć, organizując np. różne akcje poparcia, pisania petycji czy próbując zainteresować opinię publiczną problemami ludzi na całym świecie. Filmy, które możemy tu zobaczyć, są bardzo poruszające i myślimy, że każdy powinien je zobaczyć – mówią uczniowie z Rzeszowa.
Tradycyjnie w ramach Objazdowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie” odbyło się kilka imprez towarzyszących. Były to wykłady na temat praw człowieka oraz warsztaty antydyskryminacyjne. Tematem warsztatów były m.in. podstawowe mechanizmy ochrony jednostki w ramach Rady Europy oraz mechanizmy powstawania i funkcjonowania dyskryminacji. Zajęcia poprowadził Maciej Sopyło (Helsińska Fundacja Prawa Człowieka) oraz Janusz Niedbał (Amnesty International Polska).
W czasie festiwalu zorganizowana została także debata pod hasłem „Prawa Człowieka Europejczyków, a reszty świata?”. W debacie uczestniczył Janusz Niedbał (Amnesty International Polska), podinsp. Mariusz Skiba, Pełnomocnik Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka oraz pracownicy naukowi WSPiA, uczniowie szkół średnich i studenci. Organizatorem wykładów, warsztatów oraz debaty był Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Przemyśl działający przy WSPiA.
Wieczór z podróżnikami
Równolegle z Festiwalem „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie” w WSPiA odbył się „Wieczór z podróżnikami”. Spotkanie zorganizowane zostało w czwartek 22 listopada 2013 r. w klubie studenckim WSPiA. Uczestnicy festiwalu spotkali się z Grzegorzem Królem (peron4.pl) i rzeszowskim podróżnikiem Januszem Witkiem, którzy opowiadali o swoich podróżach do Irackiego Kurdystanu oraz amerykańską Drogą 66.
Najlepsze filmy z całego świata w WSPiA
Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka” w Filmie organizowany jest w WSPiA od 2007 roku. Udział w tegorocznej edycji zapowiedziało już prawie 3 tys. osób z całego Podkarpacia. W czasie trzech dni festiwalu mogą zobaczyć 27 projekcji filmów o prawach człowieka. Są to produkcje, nagradzane na wielu światowych festiwalach filmowych. Oprócz filmów polskich reżyserów będzie można zobaczyć również produkcje m.in. z Meksyku, Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Francji, Kambodży, USA, Libanu, Kuby i Portugalii.
Festiwal w WSPiA jest największym Objazdowy Festiwal Filmowy organizowany w Polsce. Akcja Watch Docs, oprócz obejrzenia doskonałych dokumentów, daje widzom możliwość zapoznania się z działalnością prospołeczną i zachęca do podjęcia konkretnej aktywności na rzecz Praw Człowieka.
Ogólnopolski Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie” organizowany jest od 2003 roku przez Helsińską Fundację Praw Człowieka we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Społecznym Instytutem Filmowym. W tym roku Festiwal w Polsce już po raz jedenasty organizowany jest we współpracy z organizacjami pozarządowymi i ośrodkami akademickimi.