Aktualności
Unia Europejska, a prawa człowieka – Debata w WSPiA
2013-10-25
Europa na tle innych regionów świata jest rajem, dlatego wspólnota musi jak najszybciej rozwiązać problem uchodźców – uważają uczestnicy Debaty młodzieży w WSPiA. W dyskusji uczestniczyło prawie 700 osób, głównie uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów WSPiA. Organizatorem Debaty był Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Przemyśl działający przy WSPiA.
Prawa człowieka w Unii Europejskiej
Debata zorganizowana została w piątek 25 października 2013 r. podczas trwającego w Rzeszowie Objazdowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”. W dyskusji uczestniczyli specjaliści z zakresu Praw Człowieka m.in. Janusz Niedbał z zarządu Amnesty International Polska, podinsp. Mariusz Skiba, Pełnomocnik Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka oraz dr Dorota Ferenc-Kopeć, wykładowca WSPiA (specjalista z zakresu praw człowieka).
W czasie dyskusji jej uczestnicy rozmawiali m.in. o problemie wykluczenia w Europie, głównie w kontekście społeczności Romskiej. Zaproszeni goście poruszyli również bardzo aktualny, w ostatnim czasie, temat uchodźców z Afryki, którzy próbując przekroczyć granice Unii Europejskiej, giną w tragiczny okolicznościach. – Europa na tle innych regionów świata, głównie afrykańskich jest rajem. Wspólnota musi więc jak najszybciej rozwiązać problem uchodźców i zacząć dbać o ich prawa. W przeciwnym razie coraz częściej będziemy słyszeć o tragedii ludzi szukających lepszego życia np. w Europie – mówił Janusz Niedbał z zarządu Amnesty International.
- Pamiętajcie, że najważniejsza we współczesnych czasach jest istota człowieczeństwa – mówiła dr Dorota Ferenc-Kopeć, wykładowca WSPiA. – Prawa Człowieka są uniwersalne i należą się każdemu. Do ich łamania do chodzi nie tylko w przypadku dyskryminacji ze względów rasowych czy politycznych. Każdy z nas ma zakorzenione jakieś stereotypy i to one powodują, że krzywdzimy innego człowieka - mówiła dr Dorota Ferenc-Kopeć. Dodała, że zamiast się bać i przez to dyskryminować np. Romów należy ich zrozumieć. Pozwoli to uniknąć przypadków łamania ich Prawa w Europie.
W czasie dyskusji jej uczestnicy starali się również uświadomić młodym ludziom jak duży problem stanowi mowa nienawiści oraz terroryzm. – Zbrojenie się świata i Eropy jest dużym problemem. Jednak należy na niego spojrzeć też z innej strony - mówił podinsp. Mariusz Skiba, Pełnomocnik Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka. – Policja kupuje nowy sprzęt po to, aby móc w jak najlepszy sposób chronić obywateli, a nie po to, aby ingerować w prawa i wolność obywateli.
Debata zorganizowana przez był Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Przemyśl działający przy WSPiA miała przybliżyć młodym ludziom mechanizmy ochrony jednostki przez instytucje Unii Europejskiej. Organizatorzy chcieli także, aby uczniowie i studenci mogli dowiedzieć się, w jaki sposób przez różne instytucje Unia Europejska może wpływać na przestrzeganie Praw Człowieka w różnych częściach świata.
Organizatorem debaty jest Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Przemyśl działający przy WSPiA. Debata odbyła się równolegle z trwającym od czwartku (24.10.2013 r.) w Wyższej Szkole Prawa i Administracji VII Objazdowym Festiwalem Filmowym „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”.
Organizatorem debaty jest Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Przemyśl działający przy WSPiA. Debata odbyła się równolegle z trwającym od czwartku (24.10.2013 r.) w Wyższej Szkole Prawa i Administracji VII Objazdowym Festiwalem Filmowym „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”.