Aktualności
Brak dotacji dla uczelni niepublicznych - niezgodny z konstytucją
Wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, określających reguły przyznawania dotacji uczelniom niepublicznym, złożyła Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz. Według zakwestionowanych przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydaje rozporządzenie, w którym określa zasady przyznawania uczelniom niepublicznym dotacji z budżetu państwa.
Według prof. Jerzego Posłusznego, Rektora Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego powoduje ważne skutki prawne i daleko idące skutki społeczne. – Gdy chodzi o skutki prawne, to moim zdaniem stwierdzenie niezgodności niektórych przepisów ustawy prawo o szkolnictwie wyższym z Konstytucją jest oczywiste. Nie ma tu żadnych wątpliwości, o czym świadczy fakt, iż Trybunał uznał, że ta niezgodność ma charakter oczywisty i rażący – mówi Prof. Jerzy Posuszny, Rektor Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Dodaje, że szkoda tylko, iż na takie orzeczenie musieliśmy czekać aż tyle lat.
– Dla mnie ważniejsze są jednak skutki społeczne wtorkowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Obecnie na rynku edukacyjnym rażąco nierówna jest pozycja uczelni niepublicznych, a zwłaszcza studentów tych uczelni. Cieszy mnie więc, że uzasadnienie Trybunału idzie w kierunku zlikwidowania tej niesprawiedliwości i uznaje wreszcie, iż art. 70 ust. 3 Konstytucji pełni wobec niepublicznych Szkół Wyższych funkcję gwarancyjną. Trybunał uznał potrzebę zapewnienia przez Państwo powszechności dostępu do edukacji oraz zasadę równości na rynku edukacyjnym. Oznacza to, że ustawa powinna zapewnić realizację tych konstytucyjnych zasad – tłumaczy prof. Jerzy Posłuszny.
Co orzeczenie Trybunału oznacza dla niepublicznych Szkół Wyższych? Rektor WSPiA tłumaczy, że ustawodawca powinien określić zasady dotowania tych uczelni. – Wcale nie musi to oznaczać – czego jestem świadomy – że będą to jednakowe zasady dla szkół publicznych i niepublicznych. Myślę, że najlepszym i najsprawiedliwszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie Bonu Edukacyjnego lub innych form podążania pieniędzy za studentem. A może wreszcie podjęty zostanie problem częściowej odpłatności ze studia w uczelniach publicznych. Staje się to konieczne, gdyż finansując wykształcenie młodych ludzi, Polska wspomaga bogate państwa zachodnie, do których emigrują dobrze wykształceni absolwenci naszych uczelni – mówi prof. Jerzy Posłuszny.
– Mam jednocześnie duże wątpliwości, patrząc na pierwsze reakcje rządu, że sprawę uda się szybko rozwiązać. Zdumiewające jest to, że resort nauki i szkolnictwa wyższego tłumaczy, iż pomocą dla uczelni niepublicznych są stypendia. Pamiętać należy jednak, że jest to pomoc Państwa dla studentów, a nie dofinansowanie studiów. Taką pomoc otrzymują zarówno studenci uczelni publicznych jak i niepublicznych – tłumaczy Rektor WSPiA. Dodaje, iż należy jednak pamiętać, że studenci uczelni publicznych nie ponoszą kosztów studiowania.
Według prof. Jerzego Posłusznego po ośmiu latach nierównego traktowania uczelni publicznych i niepubliczne rząd, dzięki orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego będzie teraz musiał zareagować.