Aktualności
Inauguracja trzeciej edycji Seminarium Doktoranckiego w WSPiA
WSPiA – Uczelnia Akademicka
Do trzeciej Edycji Seminarium Doktoranckiego w WSPiA zgłosiło się kilkadziesiąt osób. Po rozmowach kwalifikacyjnych przeprowadzonych w wybranych przez kandydatów Katedrach wybranych zostało prawie 40 doktorantów. Są to zarówno osoby, które po uzyskaniu tytułu magistra chcą kontynuować i rozwijać swoją karierę naukową, jak i osoby pracujące w zawodach prawniczych m.in. sędziowie, prokuratorzy czy adwokaci.
Wyższa Szkoła Prawa i Administracji już po raz trzeci uruchamia Seminarium Doktoranckie z zakresu nauk prawnych. Od momentu uzyskania, w 2011 r., uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych, Uczelnia wszczęła też kilka przewodów doktorskich. Jeden z nich zakończył się w grudniu 2012 r. nadaniem stopnia naukowego. Stopień ten uzyskała Pani Joanna Dziedzic na podstawie rozprawy doktorskiej pt. "Sądowoadministracyja kontrola aktów planowania przestrzennego gminy". Należy podkreślić, że była to pierwsza w historii podkarpackiego środowiska naukowego obrona pracy doktorskiej z zakresu nauk prawnych.
Seminarium Doktoranckie w Zamiejscowym Wydziale Prawa i Administracji WSPiA w Rzeszowie trwa 3,5 roku (siedem semestrów). Celem Seminariów jest zapoznanie uczestników z najnowszymi teoriami i problemami badawczymi wybranej dyscypliny i specjalności naukowej oraz podnoszenie kwalifikacji naukowych uczestników. Doktoranci mogli poszerzyć ogólną i specjalistyczną wiedzę z zakresu prawa. Uczestnicy Seminariów Doktoranckich kształtują i doskonalą swoje umiejętności w opracowywaniu tekstów naukowych, w tym rozprawy doktorskiej. Najważniejsze zadanie to jednak przygotowywanie uczestników do otwarcia przewodu oraz obrony pracy doktorskiej.
Osoby, które zostały przyjęte na I edycję Seminarium Doktoranckiego przez 3,5 roku będą brać udział m.in. we wspólnych konwersatoriach. W programie przewidziane są również zajęcia w grupach seminaryjnych z wyznaczonymi opiekunami naukowymi oraz zajęcia specjalizacyjne.
Zajęcia podczas Seminariów Doktoranckich prowadzą wybitni profesorowie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, wśród których wielu pełni funkcję sędziego. Są wśród nich m.in. prof. Andrzej Zoll, prof. Zbigniew Ćwiąkalski, prof. Zygmunt Niewiadomski, prof. Andrzej Witkowski, prof. Zdzisław Gawlik, prof. Wiesław Skrzydło, prof. Jan Szreniawski, prof. Antoni Pieniążek, prof. Adam Taracha, prof. Jerzy Buczkowski, prof. Ludwik Żukowski, prof. Robert Sawuła, prof. Zbigniew Czarnik, prof. Piotr Osowy, prof. Antoni Dral, prof. Bożena Wieczorska oraz prof. Czesław Kłak. Osoby te sprawują opiekę naukową oraz są promotorami słuchaczy Seminariów Doktoranckich.
Seminaria Doktoranckie w Wyższej Szkole Prawa i Administracji prowadzone są w siedmiu Katedrach: Prawa Administracyjnego i Nauki Administracji, Postępowania Administracyjnego i Sądowoadministracyjnego, Prawa Karnego i Kryminalistyki, Prawa Cywilnego i Prawa Pracy, Prawa Gospodarczego i Handlowego, Prawa Konstytucyjnego i Stosunków Międzynarodowych oraz Historii Państwa i Prawa.