Aktualności
Studenci WSPiA pisali listy w obronie praw człowieka
To bardzo ważna pomoc
Wyższa Szkoła Prawa i Administracji uczestniczyła w Maratonie Pisania Listów już piąty raz. W czasie Maratonu ręcznie pisane były listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa zostały złamane. List mógł napisać każdy, kto chciał wyrazić swój sprzeciw wobec łamania praw człowieka.
W tym roku w czasie Maratonu Pisania Listów można było wspomóc kilkunastu różnych więźniów sumienia. – Ja napisałam listy w obronie trójki więźniów z Placu Błotnego z Rosji oraz pokojowych demonstrantów zatrzymanych przez milicję na Ukrainie – mówi Aneta, studentka WSPiA. – Wybrała te osoby, bo uważam, że musimy walczyć o wolność słowa i sprawiedliwe traktowanie wszystkich osób na świecie. W akcji uczestniczę już kolejny raz i wiem, że każdy z napisanych przez nas listów może pomóc danej osobie. Co roku mamy przykłady uwolnienia więźniów sumienia, w obronie których wstawili się ludzie na całym świecie – dodaje Aneta.
W czasie XIV Maratonu Pisania Listów można było wspomóc także m.in. ofiary tajnych więzień CIA w Polsce, Jabeur Mejri z Tunezji, który został skazany za komentarze na Facebooku oraz Miriam Lopez, która próbuje dochodzić sprawiedliwości w Meksyku. Wszystkie listy napisane w WSPiA zostaną teraz wysyłane do ambasad lub rządów państw, w których przetrzymywani są więźniowie sumienia.
Organizatorem Maratonu Pisania Listów w WSPiA była działająca w uczelni lokalna grupa Amnesty International. – Co roku w uczelni pisanych jest kilkaset listów w obronie więźniów sumienia na całym świecie – tłumacza organizatorzy Maratonu w WSPiA. – Jednak, nie chodzi tu o bicie rekordów. Ważne jest, aby w akcji uczestniczyły osoby zainteresowane pomocą innym, a napisane listy pomogły ludziom, którzy znaleźli się w bardzo ciężkiej sytuacji. Bardzo nas cieszy, że do akcji w WSPiA włączają się zarówno studenci, jak i wykładowcy uczelni oraz mieszkańcy Rzeszowa – mówią organizatorzy Maratonu Pisania Listów w WSPiA.
Maraton Pisania Listów
W ubiegłym roku, w ponad 200 miejscach w całej Polsce napisanych zostało 182 197 listów, które pomogły wielu osobom. Dzięki zaangażowaniu aktywistów i aktywistek z całego świata powstało ponad 1,5 miliona apeli. Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Maraton ma też na celu podniesienie świadomości Polaków i ich edukację na temat praw człowieka. Oferuje także unikalną możliwość realnego wpływu na sytuację osób, które cierpią w wyniku łamania praw człowieka.
Maraton Pisania Listów organizowany jest zawsze w weekend najbliżej 10 grudnia. Data ta jest rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – najważniejszego dokumentu sankcjonującego prawa podstawowe. Idea Maratonu narodziła się w warszawskiej grupie lokalnej Amnesty International w 2001 r. Z czasem Maraton stał się akcją ogólnoświatową, organizowaną w licznych państwach Europy Zachodniej, USA, a nawet w Nowej Zelandii i na Bermudach. Dziś Maraton uważany jest za istotny wkład Polski w globalną świadomość Amnesty International.
Amnesty International
Amnesty International (AI) jest międzynarodowym ruchem ludzi działających od 50 lat na rzecz poszanowania praw człowieka. Funkcjonuje na terytorium ok. 150 państw i terytoriów, zrzesza ponad 2,8 mln członków i członkiń na całym świecie. Prowadzi kampanie przeciwko ciężkim naruszeniom praw człowieka. Wizją organizacji jest świat, w którym każda osoba będzie mogła w pełni korzystać z wszystkich prawa zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i innych międzynarodowych standardach praw człowieka. W 1977 r. AI została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla.