Aktualności
Europe Direct w Przemyślu podsumowuje rok działania
Punkty Informacji Europejskiej Europe Direct mają za zadanie informować o działalności Komisji Europejskiej, jej kampaniach i akcjach, a także o unijnym prawie (np. prawach konsumenta, pracownika, przedsiębiorcy), polityce KE dotyczącej różnych dziedzin życia, gospodarce, dostępności funduszy unijnych. Przemyski punkt nie ograniczył się tylko do udzielania informacji. Przez rok funkcjonowania zorganizował szereg przedsięwzięć, skierowanych do szerokiego audytorium.
Ponieważ przemyski punkt Europe Direct działa przy wyższej uczelni, wiele jego działań skierowanych jest do studentów i uczniów, a co za tym idzie do naukowców, nauczycieli i wychowawców. Nie zapominano też o samorządzie i biznesie czy organizacjach pozarządowych. Przedstawiamy najważniejsze inicjatywy, które zorganizował lub w których brał udział Punkt Europe Direct –Przemyśl.
Targi pracy
Pierwszą imprezą były Przemyskie Targi Pracy (12 kwietnia 2013 roku), w których wzięło udział kilkudziesięciu wystawców. Dla młodych ludzi była to okazja do zetknięcia się – często po raz pierwszy z pracodawcami i ich wymogami, zaś dla firm możliwość promocji jako miejsca pracy. Ponadto odbyły się wykłady i prelekcje na temat możliwości znalezienia pracy w różnych krajach Unii Europejskiej, planowania swojej przyszłości zawodowej, określania preferencji zawodowych. W czasie prelekcji poruszony został także temat zawodów nadwyżkowych i deficytowych oraz szkolnictwa wyższego w Europie. W wydarzeniu wzięło udział około 1500 osób.
Dni Unii Europejskiej
Największą imprezą zorganizowaną przez Europe Direct – Przemyśl były Dni Unii Europejskiej w Wyższej Szkole Prawa i Administracji trwające od 9 do 14 maja. Atrakcjami były konkursy z nagrodami (m.in. Europejskie Koło Fortuny, układanie puzzli europejskich, konkurs na limeryk europejski, rozpoznawanie hymnów państw członkowskich czy konkurs przebojów z państw Unii Europejskiej), wybór najlepszej europejskiej potrawy, koncerty oraz spotkania z Europejczykami mieszkającymi w Polsce czy z uczestnikami programu Socrates Erasmus. Były też turniej trambambuli – „UE kontra reszta świata” oraz turniej w futsalu o Puchar Przewodniczącej Sejmiku Województwa Podkarpackiego.
Jak wykorzystać unijne fundusze
Z kolei w grudniu Punkt Europe Direct – Przemyśl zorganizował w ramach Dnia Eurowyborcy konferencję „Jak lepiej wykorzystywać dotacje UE”. Ekspertami byli: Teresa Kubas-Hul – wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Zdzisław Gawlik – wiceminister Skarbu Państwa, Mieczysław Łagowski – Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Rzeszowie i Wacław Żmuda – Prezes Solar-Bin i wiceprezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Rzeszowie.
Prelegenci podkreślali, że Polska w latach 2014–2020 otrzyma nadspodziewanie wysoką dotację, ale będzie to już ostatni tak duży zastrzyk finansowy dla naszego kraju ze strony Unii Europejskiej. Po 2020 roku nasza gospodarka musi być tak sprawna, by sama mogła się rozwijać bez pomocy dotacji. Rozwiązaniem powinna być innowacyjność i większa konkurencyjność firm. Konferencja nie była jedynym wydarzeniem, zorganizowanym w Dniu Eurowyborcy. Tego samego dnia w rzeszowskim Klubie „Wytwórnia” odbył się koncert JAMALA połączony z konkursami o tematyce europejskiej. W imprezie uczestniczyło około 800 osób.
Dyskusje i spotkania
Wśród zadań przemyskiej placówki jest także „pobudzanie dyskusji w środowisku lokalnym w celu aktywnego zdobywania wiedzy na temat Unii Europejskiej (…), a także włączanie grup i organizacji lokalnych do budowania sieci komunikacyjnej w całym społeczeństwie”. Przykładem takich działań była współpraca z odbywającym się co roku w Wyższej Szkole Prawa i Administracji Festiwalem Filmowym „Watchs Docs. Prawa człowieka w filmie”. Punkt zorganizował wtedy dla szkół ponadgimnazjalnych konkurs wiedzy o prawach człowieka. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody. W dniu rozstrzygnięcia konkursu odbyła się też dyskusja na temat praw człowieka.
Punkt wsparł też kilka inicjatyw, m.in. „Przemyską Dychę” czy bieg na 10 km, w którym wzięło udział kilkaset osób. Ponadto konsultanci Punktu przeprowadzili liczne prelekcje w szkołach średnich całego regionu (np. w Dębicy, Jarosławiu i innych miastach), byli też obecni na wielu wydarzeniach organizowanych przez WSPiA, np. targach pracy, konferencjach m.in. polsko-ukraińskim panelu dyskusyjnym.
Być na bieżąco
Europe Direct – Przemyśl prowadzi oczywiście stronę internetową z rozbudowanym działem aktualności. Jednym z działań Europe Direct – Przemyśl jest też wydawanie biuletynu. Opisywana jest w nim praca samego punktu, znalazły się w nim również informacje o ciekawych projektach współfinansowanych z unijnych programów, np. z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Punkt jest obecny także w mediach społecznościowych, na Facebooku, Youtube i Google Plus, co na pewno zwiększa jego zasięg i popularyzuje jego działalność.
To wszystko sprawia, że Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Przemyślu działający przy Wyższej Szkole Prawa i Administracji w ciągu roku stał się ważnym miejscem na Podkarpaciu i jednym z bardziej aktywnych punktów w kraju.
Kontakt:
www.europedirect-Przemysl.wspia.eu
europedirect-Przemysl@wspia.eu