Aktualności
Studenci WSPiA odwiedzili Archiwum Państwowe
Praktyczne poznawanie zawodów prawniczych
Wizyta w Archiwum Państwowym rozpoczęła się wykładem dr. Grzegorza Zamoyskiego, który zaprezentował studentom akta sądowe, przechowywane od XVII wieku w rzeszowskim archiwum. W trakcie prezentacji dokumentów członkowie Koła Naukowego Lex usłyszeli wykład na temat akt sądowych oraz funkcjonowania Archiwum Państwowego.
Studenci zobaczyli m.in. akta sądowe i księgi z XVIII wieku. – Zobaczyliśmy m.in. księgę wójtowsko-ławniczą wsi Świlcza pochodzącą z lat 1631-1838 oraz rzeszowską księgę ławniczą z lat 1678-1686 – opowiada Piotr Kulej z Koła Naukowego Lex. – Było to bardzo interesujące, ponieważ jeszcze nigdy nie widzieliśmy tak starych rękopisów. Mieliśmy możliwość obejrzenia akt spadkowych, pozostałych po byłym Sądzie Szlacheckim w Tarnowie i rzeszowskim Sądzie Obwodowym działającym do 1918 roku. Jednym z dokumentów, który zobaczyliśmy były akta spadkowe rodziny Kellermannów z Kańczugi. W trakcie ich przeglądania dowiedzieliśmy się, jak działało sądownictwo w Galicji w XIX wieku oraz jaka była struktura sądów powszechnych. Naszą uwagę zwrócił również sposób zapisów sądowych, a ciekawostkami były liczne lakowe pieczęcie – mówi Piotr Kulej.
W trakcie wykładu członkowie Koła Naukowego Lex dowiedzieli się, jak funkcjonowało sądownictwo polowe w Galicji w czasie I wojny światowej, a także jak działały sądy niemieckie w Generalnym Gubernatorstwie. Oprócz tego studenci poznali zasady działania archiwum oraz korzystania z archiwalnych akt sądowych.
– To bardzo ważna umiejętność, która może przydać się nam w przyszłej pracy zawodowej. Dzięki wizycie w Archiwum Państwowym wiemy już, jakie wymogi należy spełnić, zanim archiwalne dokumenty zostaną nam udostępnione – tłumaczy Piotr Kulej.
W czasie wizyty w Archiwum Państwowym studenci WSPiA mieli wiele pytań m.in. dotyczące procedury udostępniania dokumentów archiwalnych oraz struktury i zadań archiwów państwowych w Polsce.
LEX
Wizyta studyjna w Archiwum Państwowym to kolejny przykład działalności Koła Naukowego Karnistów „LEX”. Wcześniej w ramach praktycznego poznawania zawodów związanych z wymiarem sprawiedliwości studenci odwiedzili m.in. Sejm RP oraz ZK Załęże. Działające przy uczelni Koło Naukowe zorganizowało również symulowaną rozprawę sądową. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Koła, którzy wcielili się w rolę uczestników procesu. Celem rozprawy było pokazanie studentom, jak praktycznie wygląda praca Sędziego, Prokuratora czy Adwokata. Członkowie Koła Naukowego Lex organizują również lekcje prawa dla młodzieży z rzeszowskich szkołach ponadgimnazjalnych.