Aktualności
Studenci WSPiA dyskutowali o przystosowaniu polskiego prawa do unijnych przepisów
Organizatorem konferencji było Europejskie Koło Naukowe działające w WSPiA. Zaproszenie do udziału w dyskusji oprócz studentów i pracowników naukowych uczelni przyjęła również Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego.
Podczas konferencji poruszona została m.in. problematyka przekraczania granic zewnętrznych państw z układu Schengen, transgranicznej opieki zdrowotnej w prawie unijnym i polskim oraz kierunki rozwoju unijnego prawa migracyjnego. Studenci zaprezentują również wpływ prawa Unii Europejskiej na prawo wewnętrzne kościołów w Polsce.
Referaty przygotowane przez studentów WSPiA dotyczyły także problematyki implementacji prawa unijnego do krajowego porządku prawnego w pozasądowym systemie ochrony prawnej Unii Europejskiej oraz kwestii spornych w zakresie transpozycji unijnego prawa dotyczącego ochrony środowiska.
Według studentów z Europejskiego Koła Naukowego działającego w WSPiA podstawowymi problemami pojawiającymi się w procesie wdrażania prawa unijnego do krajowego systemu prawnego jest Zastosowanie nieodpowiednich form oraz niewłaściwy zakres dostosowania przepisów. Problemami są też spory kompetencyjne, błędne tłumaczenie i rozbieżności stanowisk. W czasie dyskusji w WSPiA młodzi ludzie wskazywali również na to, że członkostwo w Unii Europejskiej wymaga od nas określonego stopnia dopasowania krajowego porządku prawnego do prawa unijnego.
– W Polsce obowiązuje wiele przepisów, których wdrożenie nie napotkało na szczególne problemy prawne – tłumaczyli studenci z Europejskiego Koła Naukowego. – Tak jest w przypadku dyrektywy mówiącej o wjeździe na terytorium RP, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich UE i ich rodzin. Niestety, niektóre dyrektywy UE napotykają problemy w procesie wdrażania do prawa krajowego. Przykładem jest Dyrektywa w sprawie transgranicznej opieki zdrowotnej, w przypadku, której brak terminowej implementacji stanowi przykład naruszenia prawa unijnego na szczeblu krajowym – wyjaśniali studenci.
Ponadto uczestnicy dyskusji zwracali uwagę na nieodpowiednią jakość w dostosowywaniu przepisów, problemy z terminowym wywiązywaniem się z obowiązku wprowadzenia zmian oraz zbyt późnym informowaniem o zmieniających się przepisach.