Aktualności
Wiceminister Sprawiedliwości z wizytą w WSPiA
Wykład prof. Michała Królikowskiego na temat „Prawo karne międzynarodowe” był wstępem do dyskusji, w której uczestniczyli zaproszeni na Forum prawnicy z całego Podkarpacia. Dyskusje tradycyjnie już prowadził wykładowca WSPiA: prof. Zbigniew Ćwiąkalski (były Minister Sprawiedliwości).
W swoim wystąpieniu Profesor Michał Królikowski wskazywał różne na etapy kształtowania się międzynarodowego prawa karnego. Mówił również o problemach związanych z realizacją odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości. – Stworzenie możliwości pociągnięcia jednostki do odpowiedzialności przed międzynarodowymi trybunałami karnymi oznaczało konieczność odejścia od fundamentalnych założeń prawa karnego – mówił do uczestników Podkarpackiego Forum Myśli Prawniczej – prof. Michał Królikowski, Wiceminister Sprawiedliwości. Dodał, że oznaczało również konieczność stworzenia konstrukcji umożliwiającej przypisanie winy za poszczególne czyny.
– W prawie karnym międzynarodowym przyjęto np., że osoba, która tworzy warunki do popełniania przestępstw i aprobuje takie zachowanie, wspierając je swoim autorytetem, odpowiada za zbrodnie wojenne czy też zbrodnie przeciwko ludzkości. Dzieje się tak, mimo że bezpośrednio nie bierze w nich udziału, ani też nie sposób wykazać, że podżegała do ich popełnienia. Tradycyjne rozumienie instytucji podżegania czy też sprawstwa kierowniczego lub polecającego, występujące m.in. w polskim kodeksie karny, odbiega od tego rozumienia – tłumaczył prof. Michał Królikowski. Wiceminister Sprawiedliwości dodał, że taka odmienność jest w pełni uzasadniona, gdy uwzględni realia popełniania zbrodni prawa międzynarodowego.
– Chodzi tu przede wszystkim o warunki, w jakich dochodzi do zbrodni. Czynnikiem, który stwarza mechanizm zbrodniczy, jest też przyzwolenie polityczne i określona atmosfera panująca w państwie, stworzona przez przywódców politycznych – podsumował prof. Michał Królikowski.
W dyskusji uczestniczyli m.in. prokuratorzy, sędziowie, adwokaci oraz pracownicy naukowi i doktoranci z Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. W czasie spotkania zadawali wiele pytań dotyczących min. ustawy o nadzorze nad groźnymi przestępcami.
Podkarpackie Forum Myśli Prawniczej
Do udziału w posiedzeniach Forum zapraszani są przedstawiciele wszystkich zawodów prawniczych zainteresowani dyskusją z wybitnymi naukowcami z całej Polski. Podkarpackie Forum Myśli Prawniczej to wspólna inicjatywa prof. Jerzego Posłusznego – Rektora WSPiA oraz wykładowców uczelni prof. Andrzeja Zolla i prof. Zbigniewa Ćwiąkalskiego.
Celem Forum jest zaktywizowanie podkarpackiego środowiska prawniczego oraz zainteresowanie prokuratorów, sędziów, adwokatów, aplikantów, a także młodych absolwentów studiów prawniczych dorobkiem polskiej nauki i praktyki w większym stopniu niż dotychczas. Comiesięczne spotkania mają również na celu szerzenie myśli prawniczej w życiu naukowym uczelni i poszerzanie praktycznej wiedzy z zakresu prawa, z uwzględnieniem wszystkich jego gałęzi i działów. Forum jest płaszczyzną dyskusji i wymiany poglądów pomiędzy teoretykami i praktykami prawa. Poświęcone jest ważnym i aktualnym (teoretycznym i praktycznym) zagadnieniom z zakresu prawa. Na posiedzenia Podkarpackiego Forum Myśli Prawniczej zapraszani są naukowcy z takich ośrodków jak Kraków, Lublin, czy Warszawa, dlatego uczestnicy mają okazję poznać najnowsze tendencje i kierunki rozwoju nauk penalnych.
W Wyższej Szkole Prawa i Administracji oprócz Podkarpackiego Forum Myśli Prawniczej działa również Podkarpackie Forum Myśli Administracyjnej, Podkarpackiego Forum Myśli o Bezpieczeństwie oraz Podkarpackiego Forum Kryminalistyki.