Aktualności
Studenci WSPiA zostali potencjalnymi dawcami szpiku
Studenci WSPiA włączyli się w akcję „Studenci Przeciwko Białaczce” po raz pierwszy. Przez dwa dni mogli rejestrować się w bazie Fundacji DKMS. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z zainteresowania akcją wśród naszych kolegów – mówią wolontariusze DKMS, studenci WSPiA. – Wiele osób przychodziło do nas jeszcze zanim rozpoczęliśmy akcję i mówiło, że to świetny pomysł i że bardzo chcą przyłączyć się do tej inicjatywy. Przez dwa dni nasze stanowisko odwiedzili nie tylko studenci WSPiA, ale także mieszkańcy Rzeszowa, którzy chcieli zostać potencjalnymi dawcami szpiku. Bardzo nas cieszy, że mogliśmy uczestniczyć w tej akcji i w taki sposób pomóc ciężko chorym ludziom – tłumaczą organizatorzy akcji w WSPiA.
– To bardzo szlachetna akcja – mówi Justyna studentka WSPiA. – Wzięłam udział w tej akcji, bo dzięki rejestracji w bazie DKMS mogę ocalić komuś życie. Co jakiś czas w mediach słyszymy o osobach chorych na białaczkę, które pilnie potrzebują pomocy. Niestety często takie osoby umierają, bo poszukiwania dawcy szpiku nie powiodły się. Dzięki fundacji DKMS w przyszłości takich sytuacji może być o wiele mniej. Trzeba jednak być świadomym, że dawcą jest się do 55 roku życia. Więc tak naprawdę to nigdy niewiadomo, kiedy zadzwoni telefon i ktoś będzie potrzebował naszej pomocy – dodaje Studentka WSPiA.
W Polsce, co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Chorują małe dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych z krwi lub szpiku od dawcy niespokrewnionego. Tych niestety jest ciągle zbyt mało. Aktualnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad pół miliona potencjalnych dawców, z czego ponad 450 tysięcy w bazie Fundacji DKMS. Aby rozbudować bazę i zwiększyć szanse chorych na wyzdrowienie, Fundacja pozyskuje wsparcie różnych grup środowiskowych. Kolejni potencjalni dawcy rejestrowani są tak w akcjach ogólnopolskich, jak i lokalnych. Jak pokazuje życie Studenci to grupa, która bardzo aktywnie uczestniczy w różnych inicjatywach społecznych, również tych przeciwko białaczce. Akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych zorganizowane przez studentów odbyły się już po raz trzeci.
O Fundacji:
Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, działająca od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit, od początku działalności przebadała i zarejestrowała ponad 450 tysięcy potencjalnych dawców komórek macierzystych i jest tym samym największą bazą w Polsce. Już ponad 1000 osób z bazy DKMS podarowało cząstkę siebie innym, dając im tym samym szansę na wygranie walki z białaczką. Jako jedyna baza potencjalnych dawców szpiku w Polsce, Fundacja DKMS posiada możliwość rejestracji dawców za pomocą pałeczek do poboru wymazu z błony śluzowej. Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego, tak jak z krwi, oznaczane są cechy zgodności tkankowej.