Aktualności
Studenci z kół naukowych kryminalistyki z całej Polski obradowali w WSPiA
IV Ogólnopolski Zjazd kół Naukowych Kryminalistyki w tym roku po raz pierwszy zorganizowany został przez uczelnię niepubliczną. Poprzednie spotkania studentów interesujących się kryminalistyką odbywały się m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Wrocławskim. Zjazd odbył się w dniach od 14 do 16 maja 2014 r. Rozpoczęło go uroczyste otwarcie, w którym uczestniczyli m.in. sędzia Roman Skrzypek, rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, Anna Habało, Prokurator Apelacyjny w Rzeszowie, Damian Mirecki, Naczelnik Wydziału ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie, Bogdan Gunia, Prokurator Okręgowy w Rzeszowie, Edyta Lenart, Prokurator Rejonowy w Rzeszowie, Łukasz Harpula, Zastępca Prokuratora Rejonowego dla miasta Rzeszowa, notariusz Krzysztof Kopeć, członek Krajowej Rady Notarialnej, insp. Piotr Michna, I Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie, mł. insp. Alena Myrda, Naczelnik Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Rzeszowie, ppłk Andrzej Leńczuk, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie.
IV Ogólnopolski Zjazd kół Naukowych Kryminalistyki w WSPiA podzielony został na cztery panele tematyczne dotyczące współczesnej kryminalistyki, identyfikacji kryminalistycznej oraz rozwoju kryminalistyki. W czasie spotkania w Rzeszowie studenci rozmawiali m.in. o znaczeniu dowodowym ekspertyzy daktyloskopijnej i osmologicznej, przesłuchaniu małoletniego ze szczególnym uwzględnieniem psychiki dziecka oraz o efektach CSI w kryminalistyce – nadzieje i zagrożenia płynące z serialowych i filmowych produkcji.
Jak tłumaczy prof. Czesław Kłak, Dyrektor Kolegium Prawa i opiekun Koła Naukowego Kryminalistyki i Kryminologii w WSPiA studenci z całej polski przygotowali bardzo wiele referatów. Kryminalistyka i kryminologia to ciekawe zagadnienia. Było więc o czym dyskutować. Jestem pod ogromnym wrażeniem studentów, którzy do wielu tematów podeszli w bardzo interesujący sposób. Z jednej były np. referat dotyczący genetyki sądowej w służbie kryminalistyki. Z drugiej np. dotyczące zaszyfrowanych materiałów cyfrowych jako wyzwania dla organów ścigania. Studenci poruszali także problemy związane z identyfikacją ciała czy tworzeniem portretów pamięciowych – tłumaczy prof. Czesław Kłak.
Dodaje, że bardzo ważne jest również to, iż do udziału w zjeździe zaproszeni zostali praktycy zajmujący się tematyką kryminalistyki. – Ze studentami spotkali się m.in. Anna Habało, Prokurator Apelacyjny w Rzeszowie, dr Robert Bałdys, wykładowca WSPiA oraz mgr Magdalena Kruczek, technik Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Uczestnicy zjazdu dodatkowo mieli możliwość poznania naszego nowoczesnego uczelnianego Laboratorium Kryminalistycznego, w którym odbyły się zajęcia praktyczne z zakresu daktyloskopii – mówi por. Czesław Kłak.
Zjazdowi Kół Naukowych Kryminalistyki towarzyszyły również Dni Kolegium Prawa WSPiA, w ramach których zaprezentowana została oferta dydaktyczna kierunku „Prawo”. Studenci mogli poznać m.in. współczesne formy kariery prawniczej, zasady dostępu do zawodu sędziego, prokuratora, notariusza, adwokata i radcy prawnego. W spotkaniu ze studentami uczestniczyli liczni przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości oraz korporacji prawniczych. W ramach Dni Kolegium Prawa wręczone zostały także powołania do Kliniki Prawa WSPiA.