Aktualności
Zanim wybierzesz studia – sprawdzić uczelnię !!!!
Szukając odpowiedniej dla siebie uczelni, powinieneś sprawdzić wiele elementów. Przede wszystkim sprawdź, jakie możliwości rozwoju oferuje swoim studentom dana uczelnia. Ważne jest to, abyś w czasie studiów mógł bezpłatnie realizować swoje pasje i zainteresowania. Sprawdź, jakie koła naukowe istnieją w uczelni oraz jakie zajęcia dodatkowe oferuje swoim studentom. Ważne jest też to, aby szkoła wyższa, którą wybierasz, miała dobrze wyposażone laboratoria i pracownie oraz czytelnię i bibliotekę, a także w jakich warunkach przyjdzie Ci studiować, rozwijać swoje pasje nie tylko naukowe, ale kulturalne i sportowe. Jak uczelnia dba o twoje zdrowie i wypoczynek. Po prostu - jak możesz rozwijać, pozadydaktyczną sferę życia studenckiego.
Okres studiów to czas, w którym przygotowujesz się do przyszłej pracy. Sprawdź, zatem jakie możliwości praktyk i staży daje Ci dana uczelnia. Czy daje możliwość odbycia praktyk zawodowych w instytucjach związanych z wybranym przez Ciebie kierunkiem studiów. Dopytaj czy współpracuje z pracodawcami. Czy będziesz miał okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych nie tylko przez teoretyków, ale także przez praktyków. Jakie są możliwości wyjazdów zagranicznych np. w ramach programu Erasmus. Bardzo przydatne są też informacje, z jakimi zagranicznymi uczelniami dana szkoła wyższa współpracuje. To wszystko pomoże Ci zdobyć doświadczenie zawodowe i kontakty z przyszłymi pracodawcami. Sprawdź także, jak działa Uczelniane Biuro Karier, które może ułatwić Ci znalezienie wymarzonej pracy.
W czasie studiów bardzo ważna jest nauka języków obcych. Przed wyborem uczelni sprawdź, jakie daje ona szanse. Dowiedz się, czy możesz uczyć się dwóch różnych języków jednocześnie i ile godzin trwa nauka tych języków. Sprawdź także, jakie certyfikaty międzynarodowe możesz uzyskać w danej uczelni w okresie studiów.
Sprawdź, jak funkcjonują systemy stypendialne na wybranej przez ciebie Uczelni, liczbę stypendystów w ubiegłych latach oraz wysokość środków, które przyznawane są na wsparcie dla studentów.
Warto także sprawdzić programy studiów, harmonogramy oraz wykładowców, którzy uczą na danym kierunku. Taka informacja powinna Cię zainteresować, szczególnie wtedy kiedy wybrany przez ciebie kierunek jest nowością w ofercie.
Jeśli sprawdziłeś wszystkie powyższe punkty, to na koniec odwiedź jeszcze stronę pka.edu.pl, na której znajdziesz wiele przydatnych i oficjalnych informacji. Na portalu Polskiej Komisji Akredytacyjnej znajdziesz informacje dotyczące jakości kształcenia na danej uczelni oraz czy uczelnia poddała się ocenie instytucjonalnej. Pozytywna ocena oznacza, że jest to dobrze działająca uczelnia kształcąca na najwyższym poziomie. Ponadto warto sprawdzić oceny wszystkich kierunków realizowanych przez daną szkołę wyższą (jeżeli są tam oceny warunkowe bądź negatywne, należy się poważnie zastanowić, bo może to oznaczać, że uczelnia ma problemy).
Jeżeli nadal zastanawiasz się, jakie studia i uczelnię wybrać, możemy Ci pomóc. Zwróć się do naszej poradni doradztwa zawodowego, w której psycholog pomoże Ci zdecydować o wyborze twojej ścieżki kariery.
Aby umówić się na spotkanie, skontaktuj się z mgr. Lechem Żukowskim pisząc na adres lech.zukowski@wspia.eu.