Aktualności
Bezpieczeństwo wewnętrzne – studia I i II stopnia w WSPiA
„Bezpieczeństwa wewnętrznego” uczymy już od kilkunastu lat
Wyższa Szkoła Prawa i Administracji jako pierwsza uczelnia w regionie już kilkanaście lat temu rozpoczęła kształcenia w zakresie „Bezpieczeństwa wewnętrznego”. Na początku była to specjalność na kierunku „administracja”. Od 2010 roku "Bezpieczeństwo wewnętrzne" jest samodzielnym kierunkiem studiów I stopnia, a od początku 2014 roku WSPiA posiada także uprawnienia do prowadzenia studiów II stopnia na tym kierunku.
Studia II stopnia na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne obecnie prowadzi tylko 15 uczelni w Polsce. Teraz do tego grona dołączyła Wyższa Szkoła Prawa i Administracji. Warto zaznaczyć, że uprawnienia takie uczelnia otrzymaliśmy jako pierwsza na Podkarpaciu.
Zastanawiając się nad wyborem uczelni, na której chcesz studiować kierunek „Bezpieczeństwo wewnętrzne” koniecznie sprawdź jej doświadczenie w tym, zakresie. WSPiA przez kilkanaście lat wykształciła już setki pracowników i funkcjonariuszy różnych służb, ale nie tylko. Nasi absolwenci to m.in. celnicy, policjanci, żołnierze, funkcjonariusze Straży Granicznej, pracownicy firm ochrony osób i mienia, czy osoby zajmujące się bezpieczeństwem i zarządzaniem kryzysowym w administracji państwowej i samorządowej. Możemy się również pochwalić tym, że wielu absolwentów WSPiA pełni funkcje kierownicze w tych jednostkach i instytucjach.
Studia na kierunku "Bezpieczeństwo wewnętrzne" w WSPiA prowadzone są przez Kolegium Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Możesz wybrać:
Studia pierwszego stopnia stacjonarne i niestacjonarne na jednej z czterech specjalności:
• kryminologia i kryminalistyka
• przeciwdziałanie przestępczości zorganizowanej
• służby ochrony bezpieczeństwa publicznego
Studia drugiego stopnia (magisterskie) stacjonarne i niestacjonarne na jednej z pięciu specjalności:
• służby ochrony bezpieczeństwa publicznego
• kryminalistyka i kryminologia
• komercyjne służby porządkowe
• przeciwdziałanie przestępczości zorganizowanej
Dlaczego studenci doceniają kierunek „bezpieczeństwo wewnętrzne” w WSPiA?
Ze względu na doskonałą i atrakcyjną ofertę dydaktyczną - odpowiada Klaudia Pilarska z Kutna, która jeszcze w czerwcu złożyła podani o przyjęcia na studia w WSPiA. – O WSPiA dowiedziałam się, szukając informacji o uczelniach, które mają podpisane porozumienie z Komendą Główną Policji, dotyczące kształcenia studentów. Po sprawdzeniu kilkunastu uczelni w całej Polsce zdecydowałam się na studia właśnie w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie. Dowiadywałam się także, co uczelnia oferuje swoim studentom i wiem, że tu zdobędę dobre wykształcenie. To pomoże mi znaleźć później dobrą pracę. Widziałam m.in. laboratorium kryminalistyczne, strzelnice elektroniczną i sale do ćwiczenia sztuk walki. Mocnym atutem jest też System Kształcenia Praktycznego oferowany przez WSPiA– tłumaczy Klaudia Pilarska.
W WSPiA uczą najlepsi specjaliści z zakresu bezpieczeństwa
Studenci WSPiA na kierunku „Bezpieczeństwo Wewnętrzne” tajników zawodu uczą się pod okiem najwyższej klasy fachowców. Wśród naszych wykładowców są m.in. prof. Adam Taracha - b. Zastępca Szefa Urzędu Ochrony Państwa, dr Robert Bałdys, b. I. Zastępca Komendanta Stołecznego Policji, generał Leszek Elas, b. komendant Główny Straży granicznej, mgr Paweł Sieńkowski – b. Wiceszef Agencji Wywiadu oraz ppłk dr Paweł Łuczkowski, b. Szef Wydziału Mobilizacji i Uzupełnień Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie. Wśród wykładowców jest również wielu praktyków m.in. pracowników i czynnych funkcjonariuszy różnych służb mundurowych.
Nowoczesna baza dydaktyczna
Na potrzeby kierunku „bezpieczeństwo wewnętrzne” WSPiA zbudowała nowoczesny obiekt „Collegium Securitatis”. W tym roku do użytku oddana zostanie także nowa część tego budynku. W budynku „Collegium Securitatis” Wyższej Szkoły Prawa i Administracji znajduje się m.in. najnowocześniejsze w Polsce uczelniane laboratorium kryminalistyczne oraz jedyna na Podkarpaciu nowoczesna uczelniana strzelnica elektroniczna. W wyposażeniu laboratorium znajdują się mikroskop laboratoryjno-badawczy do badań śladów biologicznych, Videospektrokomaparator (urządzenie do badania autentyczności dokumentów), wariograf (tzw. wykrywacz kłamstw) i w pełni wyposażone walizki śledcze. Z kolei strzelnica elektroniczna pozwala na prowadzenie profesjonalnego szkolenia strzeleckiego. W czasie zajęć studenci ćwiczą z użyciem replik broni Glock 17 i Beretta z symulatorem odrzutu, imitującym strzał z prawdziwej broni palnej. Jest to broń używana przez służby mundurowe w Polsce.
W budynku „Collegium Securitatis” znajduje się również m.in. pełnowymiarowa, wielofunkcyjna hala sportowa z widownią na 350 osób. W nowej części budynku do dyspozycji studentów będzie m.in. naziemny i podziemny parking na kilkaset miejsc oraz sale do ćwiczenia z wychowania fizycznego i różnych sztuk walki. Doskonale wyposażone laboratorium, strzelnica elektroniczna oraz odpowiedni program nauczania sprawiają, że studenci kierunku „Bezpieczeństwo Wewnętrzne” w WSPiA są perfekcyjnie przygotowani m.in. do służby wojskowej, pracy w policji, czy straży granicznej.
Praktyczna strona zawodu
Wyższa Szkoła Prawa i Administracji od wielu lat prowadzi nowatorki w skali kraju System Kształcenia Praktycznego. System ten realizowany jest aż na 5-ciu różnych ścieżkach. Ścieżka pierwsza to pracownie praktyczne i praktyki zawodowe. Druga obejmuje elementy praktyczne zajęć dydaktycznych. Ścieżka trzecia to seminaria dyplomowe i gromadzenie materiału empirycznego. Kolejna ścieżka to staże zawodowe i piąta dodatkowe formy działalności naukowej, kulturalnej i społecznej.
Taki unikalny System Kształcenia Praktycznego pozwala na lepsze przygotowanie przyszłych absolwentów do wykonywania pracy zawodowej, gdyż oprócz wiedzy ogólnej i specjalistycznej, daje możliwość uzyskania konkretnych umiejętności praktycznych wysoko cenionych na rynku pracy. Co bardzo ważne w czasie praktyk zawodowych studenci zdobywają doświadczenie, odbywając staże m.in. w policji, straży granicznej, urzędzie i izbie celnej, państwowej straży pożarnej, straży granicznej, żandarmerii wojskowej, komórkach zarządzania kryzysowego w urzędzie wojewódzkim oraz wielu innych instytucjach.
Studenci kierunku „bezpieczeństwo wewnętrzne” w Wyższe Szkole Prawa i Administracji oprócz wykładów, uczestniczą również w specjalnych spotkania z ciekawymi ludźmi. Są to spotkania z osobami, które mają ogromne doświadczenie w pracy w różnych instytucjach zapewniających bezpieczeństwo obywateli. Zajęcia takie pozwalają studentom poznać specyfikę pracy w różnych służbach i zawodach związanych z bezpieczeństwem. Do tej pory studenci spotkali się m.in. z gen. Dominikiem Traczem, Komendantem Głównym Straży Granicznej, kpt. Pawłem Chomentowskim, Zastępcą Dyrektora Centrum Antyterrorystycznego ABW, insp. Rafałem Woźniakiem – Szefem Krajowego Biura ds. Odzyskiwania Mienia pochodzącego z przestępstw, Andrzej Kochmańskim – Dyrektor Straży Ochrony Lotniska, płk. Andrzejem Sąsiadkiem, ekspertem z zakresu wywiadu gospodarczego byłym funkcjonariuszem UOP oraz MSW, oraz podinsp. Piotrem Łowickim, Dowódcą Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Rzeszowie.
Szukasz informacji na temat kierunku „bezpieczeństwo wewnętrzne”? Znajdziesz je tutaj!
Możesz pytać również w naszych biurach rekrutacyjnych.
- w Rzeszowie ul. Cegielniana 14, telefon 17 867 04 80, 17 867 04 81, 17 867 04 82.
- w Przemyślu ul. Wybrzeże Ojca Świętego Jana Pawła II 2 telefon 16 679 13 30, 16 679 13 31, 16 667 90 60.