Aktualności
W środę I etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie
Przez pięć lat do I Etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie przystąpiło prawie 15 tys. uczniów z całej Polski. W tym roku udział w Olimpiadzie zgłosiło ponad 3300 uczniów z ponad 300 szkół ponadgimnazjalnych z 16 województw. Największą reprezentację jak co roku ma województwo Podkarpackie prawie 800 uczniów. Duże zainteresowanie jest również m.in. w województwach małopolskim i dolnośląskim, gdzie do Olimpiady przystąpi po kilkuset uczniów. Olimpiada to przedsięwzięcie organizowane przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Sześć lat temu do pierwszej edycji Olimpiady, zgłosiło się ponad 800 uczniów. W drugiej było to już ok. 2500 uczniów, a w kolejnych liczba zgłoszonych uczestników przekraczała 3000 młodych ludzi z całej Polski.
Popularność Olimpiady nie dziwi prof. Zbigniewa Ćwiąkalskiego, b. Ministra Sprawiedliwości, członka Rady Programowej oraz wykładowcę WSPiA. – Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie to bardzo ważne ogólnopolskie wydarzenie. Jest to pierwsza Olimpiada obejmująca tematykę z zakresu prawa i państwa. O jej randze świadczy także patronat Ministra Sprawiedliwości. Od samego początku byłem mile zaskoczony zainteresowaniem młodych ludzi oraz ich przygotowaniem do testów. Myślę, że wiedza zdobyta podczas przygotowywania się do Olimpiady przyda się tym młodym ludziom podczas studiów i w życiu codziennym – mówi prof. Zbigniew Ćwiąkalski.
Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie składa się z trzech etapów: szkolnego, okręgowego i centralnego. I Etap – Szkolny – Olimpiady odbędzie się 3 grudnia 2014 r. w szkołach uczestników, na terenie całej Polski. Uczniowie mają 60 minut na rozwiązanie testu jednokrotnego wyboru złożonego z 50 pytań. Za każdą prawidłową odpowiedź przyznaje się jeden punkt. Za odpowiedź błędną nie przyznaje się punktów. Do II Etapu Olimpiady kwalifikują się uczniowie, którzy uzyskali minimum 30 pkt. II Etap – Okręgowy – odbędzie się we wszystkich województwach 14 stycznia 2015 r. Ostatni III Etap (centralny), do którego przystąpią najlepsi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, zorganizowany zostanie 18 marca 2015 roku w rzeszowskim kampusie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.
Cenne nagrody
Ogólnopolska Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie daje uczniom możliwość zdobycia wiedzy, która przydaje się na egzaminie maturalnym. Ważne są też nagrody. Laureat I i II miejsca otrzymuje możliwość nieodpłatnego studiowania w Wyższej Szkole Prawa i Administracji Rzeszów-Przemyśl i nieodpłatne zakwaterowanie w Wielomieszkaniowym Domu Studenckim WSPiA. Zajęcie III, IV lub V miejsce pozwala na nieodpłatne studia w rzeszowskiej WSPiA. Udział w Olimpiadzie ułatwia też jej finalistom oraz laureatom podjęcie studiów poza postępowaniem kwalifikacyjnym nie tylko w WSPiA w Rzeszowie, ale i na innych wydziałach prawa (m.in. UJ).
Interdyscyplinarna Olimpiada organizowana przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji Rzeszów-Przemyśl ma na celu szerzenie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych wiedzy z zakresu problematyki dotyczącej m.in. państwa, prawa. Ma też podnosić świadomości prawną młodzieży, kształtować postawę praworządności i szacunku dla prawa. Uczniowie, którzy uczestniczą w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie muszą znać problematykę dotyczącą różnych dziedzin życia społecznego, politycznego i ustrojowego. Tematyka Olimpiady obejmuje m.in. wiadomości z zakresu znajomości podstaw ustroju RP, zasad i procedur demokratycznych oraz zjawisk politycznych, społecznych i kulturowych zachodzących zarówno w Polsce, jak i Europie i świecie.
Przygotowując się do Olimpiady uczestnicy powinni zwrócić też uwagę na znajomość instytucji życia publicznego m.in. działalność partii politycznych, instytucji rządowych, samorządów i organizacji pozarządowych. Ważną dziedziną, z którą zmierzą się uczestnicy Olimpiady, jest prawo oraz zasady funkcjonowania instytucji wymiaru sprawiedliwości, a także tematyka „praw człowieka”.
Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Minister Sprawiedliwości. Olimpiada organizowana jest razem z Podkarpackim Kuratorium Oświaty. Merytoryczną opiekę nad przedsięwzięciem sprawuje Rada Programowa. W jej skład wchodzą m.in. Prof. Zbigniew Ćwiąkalski, wykładowca WSPiA (przewodniczący), Prof. Wiesław Skrzydło i Prof. Zbigniew Czarnik.
Szczegółowe informacje na temat Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie znaleźć można na stronie internetowej www.olimpiada.wspia.eu i na Facebooku.