Aktualności
XXII Ogólnopolska Konferencja Uniwersyteckich Poradni Prawnych
Zorganizowana w Gdańsku XXII Ogólnopolska Konferencja Uniwersyteckich Poradni Prawnych była spotkaniem Klinik zrzeszonych w ramach Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych (FUPP). Klinikę Prawa WSPiA reprezentowali Arkadiusz Szajna oraz Jakub Wawrzkowicz, studenci kierunku Prawo naszej Uczelni.
Konferencji została objęta patronatem honorowym Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Sprawiedliwości. Głównym tematem dyskusji była analiza stanów faktycznych z zakresu prawa pracy.
Konferencja została uroczyście otworzona przez Prorektora Uniwersytetu Gdańskiego – prof. dr hab. Józefa Arno Włodarskiego. W dyskusji uczestniczył również Filip Czarnecki, Prezes Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych. Podczas spotkania ze studentami Prezes FUPP podsumował wyniki pracy poszczególnych poradni prawnych w ubiegłym roku akademicki. Każda delegacja miała również czas, by przybliżyć swoją poradnię na forum XII OKUPP.
Kolejna część konferencji poświęcona była warsztatom. Jak tłumaczy Arkadiusz Szajna, z Kliniki Prawa WSPiA, była to część konferencji, podczas której jej uczestnicy mogli dowiedzieć się jak jeszcze lepiej pracować z klientami Poradni Prawa. – W ramach zorganizowanych warsztatów zdobyliśmy wiedzę z zakresu: wystąpień publicznych, autoprezentacji, zarządzania emocjami klienta oraz opinii prawnych w praktyce. Były to bardzo ciekawe zajęcia, które poprowadzili m.in. Agnieszka Gołąbek – Rzecznik Prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia i dr Katarzyna Furman - Łajszczak – Członek European Network for Clinical Legal Education (ENCLE) – opowiada Arkadiusz Szajna.
Dodaje, że w ramach kolejnych sesji warsztatowych studenci zastanawiali się wspólnie nad problemami, jakie występują w poradniach i szukali sposobów ich rozwiązania. – Podczas spotkań rozwijały się liczne dyskusje. Cenna dla nas okazała się wymiana doświadczeń z innymi pracownikami Klinik Prawa – zwłaszcza z większych miast, gdzie rocznie rozwiązuje się dużo więcej spraw. Dla nas jako studentów Wyższej Szkoły Prawa i Administracji było to cenne doświadczenie, które daje nam szansę na wdrożenie nowych rozwiązań pozwalających na intensywny rozwój naszej Kliniki Prawa – mówi Arkadiusz Szajna.
Klinika Prawa
Uruchomienie Kliniki Prawa w Wyższej Szkole Prawa i Administracji jest efektem porozumienia zawartego przez Uczelnię z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Głównym celem Kliniki jest bezpłatne udzielanie porad prawnych osobom niezamożnym pod opieką pracowników naukowych WSPiA. Klinika pomaga również w rozwoju wiedzy prawniczej naszych studentów. Studenci WSPiA pracujący w Klinice, zajmują się m.in. wydawaniem opinii prawnych w indywidualnych sprawach z zakresu prawa administracyjnego, podatkowego i cywilnego.
Klinika Prawa mieści się na parterze Budynku A Wyższej Szkoły Prawa i Administracji przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie. Z bezpłatnej pomocy prawnej studentów uczelni można korzystać w poniedziałek, środę i piątek od godziny 10:00 do 14:00 oraz we wtorek i czwartek w godzinach od 14:00 do 18:00.