Aktualności
Tydzień pomocy ofiarom przestępstw w WSPiA
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem organizowany jest w całej Polsce od 2000 r. Inicjatywa powstała w Ministerstwie Sprawiedliwości. Celem akcji jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw.
W tym roku w akcji uczestniczyć będzie także Wyższa Szkoła Prawa i Administracji. Przez cały tydzień mieszkańcy Podkarpacia będą mogli skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej. Aby ułatwić kontakt z pracownikami poradni, wydłużone zostaną godziny pracy Kliniki Prawa WSPiA.
Z pomocy będzie można skorzystać w poniedziałek (23.02), środę (25.02), piątek (27.02) oraz sobotę (28.02) w godzinach od 10:00 do 16:00. We wtorek (24.02) i czwartek (26.02) Klinika czynna będzie od godziny 10:00 do 18:00.
W ramach działającej w WSPiA Kliniki Prawa można uzyskać pomoc z zakresu prawa cywilnego, administracyjnego, rodzinnego, finansowego oraz prawa pracy. Porad prawnych udzielają studenci wyższych lat kierunku prawo i kierunku administracja pod opieką m.in. prof. Czesława Kłaka, prof. Antoniego Drala czy dr Agnieszki Gałakan-Halickiej. Klinika Prawa mieści się na parterze Budynku A Wyższej Szkoły Prawa i Administracji przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie.
Dodatkowo podczas „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” w WSPiA zorganizowana zostanie ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Aktualne problemy resocjalizacji i wykonywania kary pozbawienia wolności. Rola i zadania Służby Więziennej”. Konferencja, której współorganizatorem jest Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie, odbędzie się w środę 25 lutego 2015 r. W konferencji uczestniczyć będą m.in. płk Andrzej Leńczuk, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie, prof. Andrzej Zoll oraz prof. Czesław Kłak, wykładowcy WSPiA.
Z kolei w czwartek 26 lutego 2015 r. w WSPiA odbędzie się Seminarium Naukowe nt. Praw ofiar przestępstw. Uczestniczyć w nim będą głównie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. W czasie spotkania w WSPiA młodzi ludzie będą mogli poznać m.in. prawa ofiary przestępstwa. Dodatkowo zorganizowane zostaną zajęcia warsztatowe dotyczące rodzajów przemocy i analizy jej różnych przejawów.
W ramach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” w WSPiA odbędzie się również „Forum Klinik Prawa Polski Południowej i Wschodniej”.