Aktualności
Jakie są problemy resocjalizacji
W konferencji udział weźmie ponad 100 osób. Są to naukowcy, sędziowie, prokuratorzy oraz przedstawiciele Policji i Służby Więziennej z całej Polski, a także ośrodków pomocy społecznej oraz organizacji i stowarzyszeń zajmujących się pomocą postpenitencjarną. W dyskusji głos zabiorą m.in. prof. Andrzej Zoll – wykładowca WSPiA, płk Andrzej Leńczuk – Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie, prof. Czesław P. Kłak – Dyrektor Kolegium Prawa WSPiA, prokurator Jaromir Rybczak – Zastępca Prokuratora Okręgowego w Rzeszowie oraz ppłk Robert Kogut – Dyrektor Zakładu Karnego w Rzeszowie. W konferencji w charakterze referentów uczestniczyć będą także terapeuci z Zakładów Karnych w Rzeszowie i Jaśle oraz specjaliści z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Rzeszowie.
Uczestniczy dyskusji będą mogli poznać rolę prokuratora w kształtowaniu wymiaru kary w ramach tzw. skazania bez rozprawy oraz praktykę stosowania ustawy o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życie, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób. W czasie konferencji zaprezentowane zostaną cele kary i potrzeby resocjalizacji skazanego. Poruszony zostanie także temat resocjalizacji w kontekście izolacji postpenalnej oraz metod i form resocjalizacji w świetle doświadczeń zakładów karnych w woj. podkarpackim. Poruszona zostanie także problematyka terapii uzależnień w podkarpackich jednostkach penitencjarnych oraz funkcjonowaniu Służby Więziennej w województwie podkarpackim.
Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Aktualne problemy resocjalizacji i wykonywania kary pozbawienia wolności. Rola i zadania Służby Więziennej” odbędzie się w środę 25 lutego 2015 r. w sali 23 w budynku A WSPiA przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie. Konferencja rozpocznie się o godzinie 10:00.
Konferencja organizowane przez WSPiA oraz Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie jest częścią Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Jest to akcja organizowany w całej Polsce od 2000 r. Inicjatywa powstała w Ministerstwie Sprawiedliwości. Celem akcji jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw.
W tym roku w akcji uczestniczy także Wyższa Szkoła Prawa i Administracji. Przez cały tydzień mieszkańcy Podkarpacia mogą m.in. skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej. Aby ułatwić kontakt z pracownikami poradni, wydłużone zostaną godziny pracy Kliniki Prawa WSPiA. Z pomocy będzie można skorzystać w poniedziałek (23.02), środę (25.02), piątek (27.02) oraz sobotę (28.02) w godzinach od 10:00 do 16:00. We wtorek (24.02) i czwartek (26.02) Klinika czynna będzie od godziny 10:00 do 18:00.
Program Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Aktualne problemy resocjalizacji i wykonywania kary pozbawienia wolności. Rola i zadania Służby Więziennej”
10.00 - Rozpoczęcie:
- otwarcie konferencji
- wystąpienie Dyrektora Kolegium Prawa Wyższej Szkoły Prawa i Administracji prof. nadzw. dra hab. Czesława P. Kłaka)
- wystąpienie Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie płka Andrzeja Leńczuka
10.15 – 10.30 - Cele kary (prof. zw. dr hab. Andrzej Zoll, Wyższa Szkoła Prawa i Administracji)
10.30 – 11.00 - Resocjalizacja a izolacja postpenalna (prof. nadzw. dr hab. Czesław P. Kłak, Wyższa Szkoła Prawa i Administracji)
11.00 – 11.15 - Rola prokuratora w kształtowaniu wymiaru kary w ramach tzw. skazania bez rozprawy a cel kary i potrzeba resocjalizacji skazanego (prokurator Jaromir Rybczak, Zastępca Prokuratora Okręgowego w Rzeszowie)
11.15 – 11.30 - Funkcjonowanie Służby Więziennej w województwie Podkarpackim (mjr Jarosław Wójtowicz, Rzecznik Prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie)
11.30 – 12.00 - Praktyka stosowania ustawy z 22 listopada 2013 r. o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życie, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób – w świetle doświadczeń Dyrektora ZK Rzeszów (ppłk Robert Kogut, Dyrektor Zakładu Karnego w Rzeszowie
12.00 – 12.30 - „Stawiamy na terapię” – terapia uzależnień w podkarpackich jednostkach penitencjarnych (mjr Barbara Rymut – Kierownik Działu Terapeutycznego Zakładu Karnego w Rzeszowie; kpt. Lilianna Polak – Kierownik Oddziału Terapeutycznego w Jaśle; ppor. Katarzyna Jakubas – młodszy psycholog Działu Terapeutycznego Zakładu Karnego w Rzeszowie)
12.30 – 13.00 - Metody i formy resocjalizacji w świetle doświadczeń zakładów karnych w woj. podkarpackim (mjr Bożena Ulidowska – Specjalista ds. penitencjarnych Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Rzeszowie)
13.00 – 14.00 - Dyskusja
14.00 - Zakończenie