Aktualności
Forum Klinik Prawa Polski Południowo – Wschodniej w WSPiA
Podczas spotkania zorganizowanego w klubie studenckim WSPiA „Zemsta Docenta” studenci goszczący w Rzeszowie mogli poznać zasady organizacji pracy Klinik Prawa. Podczas spotkania przedstawiona została działalność i organizacja Klinika Prawa WSPIA. Uczestnicy Forum mogli także poznać zadaszy pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem na płaszczyźnie pomocy prawnej udzielanej przez zaproszone Kliniki Prawa. W tej części omówione zostały najciekawsze spraw z zakresu prawa karnego, z którymi spotkali się członkowie zaproszonych Studenckich Poradni. Zajęcia z uczestnikami Forum prowadził m.in. prof. Czesław Kłak, Opiekun Kliniki Prawa WSPiA.
W dalszej części spotkania studenci mogli wymienić dotychczasowe doświadczenia i omówić kierunek, w którym zmierzają poradnie prawne w Polsce. Goście WSPiA dowiedzieli się także, jak skutecznie komunikować się z klientami klinki używając hermetycznego języka prawa. Jednym z ważniejszych tematów spotkania była także ustawa o bezpłatnej pomocy prawej i informacji prawnej oraz propozycje zmian, jakie powinny zostać wprowadzone w nieodpłatnym poradnictwie prawnym.
Do udziału w Forum Klinik Prawa Polski Południowo – Wschodniej zaproszeni zostali przedstawiciele Poradni m.in. z Krakowa, Wrocławia czy Katowic. Jak tłumaczy Arkadiusz Szjana, organizator Forum, spotkania to miało na celu wymianę cennych doświadczeń. – Nasza Klinika jest młoda, jednak działamy bardzo prężnie. Mam już sporo doświadczenia w pracy z osobami potrzebującymi pomocy prawnej. Jednak takie spotkanie daje nam możliwość porównania, jak działają inne Kliniki i skorzystania z ich doświadczenia. Punkt spotkania, w którym mogliśmy rozmawiać na temat spraw, które rozpatrujemy to bardzo cenne doświadczenie. Są to często sprawy, z którymi możemy spotkać się również my, a teraz będziemy wiedzieć jak je rozwiązać. Ważne były także warsztaty, podczas których uczyliśmy się jak komunikować się z osobami przychodzącymi do Kliniki Prawa – mówi Arkadiusz Szajna z Kliniki Prawa WSPiA. Dodaje, że Forum Klinik Prawa Polski Południowo – Wschodniej było także doskonałą formą prezentacji naszej uczelni oraz osiągnięć jej studentów.
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
Forum Klinik Prawa Polski Południowo – Wschodniej organizowane przez WSPiA było częścią Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Jest to akcja organizowany w całej Polsce od 2000 r. Inicjatywa powstała w Ministerstwie Sprawiedliwości. Celem akcji jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw.
W tym roku w akcji uczestniczy także Wyższa Szkoła Prawa i Administracji. Przez cały tydzień mieszkańcy Podkarpacia mogą m.in. skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej. Aby ułatwić kontakt z pracownikami poradni, wydłużone zostaną godziny pracy Kliniki Prawa WSPiA. Z pomocy będzie można skorzystać w poniedziałek (23.02), środę (25.02), piątek (27.02) oraz sobotę (28.02) w godzinach od 10:00 do 16:00. We wtorek (24.02) i czwartek (26.02) Klinika czynna będzie od godziny 10:00 do 18:00.
Dodatkowo podczas „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” w WSPiA zorganizowana została ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Aktualne problemy resocjalizacji i wykonywania kary pozbawienia wolności. Rola i zadania Służby Więziennej”. Konferencja, której współorganizatorem jest Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie, odbędzie się w środę 25 lutego 2015 r. W konferencji uczestniczyć będą m.in. płk Andrzej Leńczuk, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie, prof. Andrzej Zoll oraz prof. Czesław Kłak, wykładowcy WSPiA.
Z kolei w czwartek 26 lutego 2015 r. w WSPiA odbędzie się Seminarium Naukowe nt. Praw ofiar przestępstw. Uczestniczyć w nim będą głównie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. W czasie spotkania w WSPiA młodzi ludzie będą mogli poznać m.in. prawa ofiary przestępstwa. Dodatkowo zorganizowane zostaną zajęcia warsztatowe dotyczące rodzajów przemocy i analizy jej różnych przejawów.