Aktualności
Studenci WSPiA napisali dyktando uczelniane
Prawie 100 studentów i pracowników Wyższej Szkoły Prawa i Administracji zmierzyło się z językiem polskim. We wtorek 10 marca 2015 r. wzięli udział w III Dyktandzie uczelnianym zorganizowanym z okazji ustanowionego przez UNESCO Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Przez ponad 30 minut studenci pisali tekst pt. „Przypadki studenta Ambrożego”.
Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest, co roku 21 lutego. – Ze względu na przerwę międzysemestralną, która w tym roku trwała praktycznie do końca lutego musieliśmy przesunąć termin dyktanda. Ponieważ jednak sprawdzian z ortografii i interpunkcji organizujemy już od kilku lat, nie chcieliśmy rezygnować z tego pomysłu. Postanowiliśmy więc zorganizować dyktando na początku marca i sprawdzić wiedzę naszych studentów z zakresu znajomości języka polskiego. Pamiętajmy, że Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma pomagać w ochronie różnorodności językowej, jako dziedzictwa kulturowego. O język ojczysty powinniśmy jednak dbać, na co dzień, a nie tylko jeden dzień w roku – tłumaczy prof. Krzysztof Eckhardt, Dziekan rzeszowskiego wydziału WSPiA.
Tekst dyktanda pt. „Przypadki studenta Ambrożego” przygotowała polonistka mgr Lidia Kwolek, która współpracuje z WSPiA. Według niej był to doskonały sposób przypomnienia zasad i sprawdzenia swojej wiedzy z ortografii i interpunkcji. – Tekst nie był trudny. Znalazły się w nim pewne pułapki, ale myślę, że studenci doskonale poradzili sobie z napisaniem dyktanda. Bardzo cieszy mnie, że tak wielu studentów zdecydowało się wziąć udział w sprawdzianie wiedzy z ortografii i interpunkcji – mówił po zakończeniu dyktanda mgr Lidia Kwolek.
Tekst dyktanda pt. „Przypadki studenta Ambrożego” można znaleźć tutaj!!!
W dyktandzie uczelnianym WSPiA udział wzięli zarówno studenci studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych. Jak sami przyznają, tekst był dość łatwy. Jednak znalazło się w nim kilka słów, które sprawiały trudność. – Najdłużej zastanawiałem się jak napisać dwudziestotrzyipółletni i część słów, które pojawiły się w nazwach potraw np. sauté – tłumaczyła po napisaniu dyktanda Agata studentka „administracji” w WSPiA. – Jestem jednak dobrej myśli i mam nadzieję, że udało mi się zrobić jak najmniej błędów. Wzięłam udział w dyktandzie, bo chciałam sprawdzić, czy pamiętam jeszcze zasady pisowni, których uczyłam się w szkole ponadgimnazjalnej. Wtedy szło mi całkiem nieźle i mam nadzieję, że tak samo będzie teraz – dodaje z uśmiechem Agata.
Na najlepszych uczestników dyktanda uczelnianego WSPiA czekają atrakcyjne nagrody. Zwycięzców poznamy w najbliższy poniedziałek 16 marca 2015 r. Tegoroczne dyktando było kolejnym takim wydarzeniem zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji. Dyktando organizowane jest przez uczelnię od 2012 r. We wszystkich edycjach uczestniczyło do tej pory ponad 500 studentów i pracowników uczelni. Wcześniej zmierzyli się m.in. z tekstem pt. "Z rozmyślań o prozie współczesnej" oraz „Utyskiwania sfrustrowanego zwisowca”.
Dzień Języka
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń w Bangladeszu. W 1952 roku podczas demonstracji zginęło tam pięciu studentów. Domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.