Aktualności
Nagrody za udział w Dyktandzie Uczelnianym WSPiA zostały wręczone
Najlepiej z gramatyką i ortografią podczas Dyktanda poradziła sobie Sara Piątek (III rok prawa – studia stacjonarne). W nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca otrzyma trzymiesięczne zwolnienie z opłaty za studia. II miejsce zajęła Karolina Rzepka (III rok prawa – studia stacjonarne), który otrzymała dwumiesięczne zwolnienie z opłaty za studia. III miejsce zajęli studenci kierunku Administracja: Sławomir Konieczny (II rok SUM Administracja) i Monika Ryndak (III rok Administracji). W nagrodę będą mogli studiować za darmo przez jeden miesiąc. Nagrody otrzymały również Pani Magdalena Dzieniewicz- Szarek, pracownik WSPiA (I pierwsze miejsce) oraz Pani Beata Bartman, dziennikarka TVP Rzeszów (III miejsce).
Jesteście państwo dla nas bohaterami, którzy odważyli się zmierzyć z trudnym językiem polskim – mówił podczas wręczenia nagród prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA. – Wiemy, że część osób bała się przystąpić do dyktanda, bo nie wiedzieli, czy sobie poradzą. Szczególnie gratuluję Pani Beacie Bartman z TVP Rzeszów oraz Pani Magdalenie Dzieniewicz-Szarek. Pracującej w WSPiA. Były to dwie osoby, które nie są studentami naszej uczelni, a zmierzyły się z tekstem dyktanda. Nasze Dyktando uczelniane organizowane jest po to, aby kultywować tradycję języka polskiego i podtrzymywać naszą kulturę narodową. Wszystko po to, aby absolwenci WSPiA potrafili poprawnie wyrażać swoje myśli i przekazywać zdobytą w czasie studiów wiedzę – mówił Prof. Jerzy Posłuszny. Rektor WSPiA dodał, że taka inicjatywa pokazuje, jak wielu młodych ludzi doskonale radzi sobie z ortografią i interpunkcją.
Po wręczeniu nagród Sara Piątek mówiła, że dyktando było dla niej doskonałą okazją do sprawdzenia swojej wiedzy z języka polskiego. – Zawsze byłam dobra z ortografii i chciałam sprawdzić, czy pamiętam jeszcze to, co kiedyś umiałam. Przyznam, że dla mnie dyktando było dość proste, choć kilka słów mnie zaskoczyło. Musiałam się nad nimi zastanowić i nie myślałam, że uda mi się wygrać. Tym bardziej zaskoczona byłam, że tak dobrze mi poszło – mówi studentka Sara Piątek. Dodaje, że warto uczestniczyć w dyktandzie, chociażby po to, żeby się sprawdzić. – Do udziału w dyktandzie motywuje także nagroda, czyli zwolnienie z czesnego. Polecam wszystkim, choć przyznaję, że w przyszłym roku postaram się utrzymać to pierwsze miejsce – mówi z uśmiechem Sara Piątek.
W dyktandzie uczelnianym WSPiA uczestniczyło prawie 100 studentów zarówno studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych. Było to kolejne takie wydarzenie zorganizowane przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji. Dyktando organizowane jest przez uczelnię od 2012 r. We wszystkich edycjach uczestniczyło do tej pory ponad 500 studentów i pracowników uczelni. Wcześniej zmierzyli się m.in. z tekstem pt. "Z rozmyślań o prozie współczesnej" oraz „Utyskiwania sfrustrowanego zwisowca”.
Dzień Języka
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń w Bangladeszu. W 1952 roku podczas demonstracji zginęło tam pięciu studentów. Domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Tekst dyktanda pt. „Przypadki studenta Ambrożego” można znaleźć tutaj!!!