Aktualności
W WSPiA podsumowano 25 lat przemian gospodarczych w Polsce
Konferencję otworzył Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa oraz prof. Jerzy Posłuszny, Rektor Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Na początku dyskusji Minister Karpiński przypominał, że z 8,5 tys. państwowych przedsiębiorstw w 1989 r. na proces prywatyzacji czeka tylko 3 proc. firm. – Jednocześnie państwo zachowało wpływ na kluczowe sektory i firmy, których wartość stale rośnie - powiedział Włodzimierz Karpiński, podczas konferencji poświęconej 25-leciu przemian gospodarczych w Polsce organizowaną przez Ministerstwo Skarbu Państwa przy współpracy Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie.
Minister przypomniał, że w wyniku przeprowadzonych przekształceń własnościowych zmieniła się struktura rynku pracy – w przemyśle 88 proc. pracowników jest zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw prywatnych, a pozostałe 12 proc. w sektorze przedsiębiorstw publicznych. – Jednak co ważne, przez 25 lat państwo nie utraciło kontroli nad strategicznymi z punktu widzenia bezpieczeństwa i rozwoju gospodarki firmami. Skonsolidowaliśmy w ramach silnych grup kapitałowych przemysł wydobywczy, paliwowy, energetyczny, przemysł chemiczny, a w ubiegłym roku, tu chciałbym pogratulować obecnemu na sali wiceministrowi Zdzisławowi Gawlikowi, sektor zbrojeniowy – powiedział Włodzimierz Karpiński.
Witając gości konferencji, prof. Jerzy Posłuszny mówił, że grono gości i prelegentów jest najbardziej odpowiednie do dyskusji na temat przemian w polskiej gospodarce. – Są to osoby, które brały aktywny udział w tworzeniu naszej gospodarki w ostatnich 25 latach. Nieprzypadkowo konferencja odbywa się na Podkarpaciu i w naszej uczelni. Pamiętać należy, że wśród pięciu pierwszych spółek, które pojawiły się na Giełdzie była spółka z Krosna. Mamy tu dolinę lotniczą. W Rzeszowie mieści się również globalna spółka inwestująca na całym świecie, czyli Asseco Poland – wyliczał prof. Jerzy Posłuszny.
Dodał, że konferencja odbywa się w Wyższej Szkole Prawa i Administracji, która również w istotny sposób skorzystała na przemianach gospodarczych. – Nasz region kiedyś nazywany był polską B, również w kwestii edukacyjnej. Dziś z dumą możemy stwierdzić, że np. nasza uczelnia kształci studentów na najwyższym ogólnopolskim i europejskim poziomie – powiedział prof. Jerzy Posłuszny.
– Bardzo mnie cieszy, że w konferencji uczestniczy młodzież studencka, która staje się beneficjentem przemian gospodarczych. 25 lat temu nikt sobie nie wyobrażał, że dziś ta młodzież będzie wykształcona na wysokim poziomie i będzie aspirować do podejmowania ogromnych, współczesnych wyzwań – mówił na początku konferencji prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA.
Specjalne słowa w liście do uczestników konferencji w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie skierował Bronisław Komorowski, prezydent RP i Ewa Kopacz, premier polskiego rządu.
W konferencji uczestniczył również prof. Zdzisław Gawlik, sekretarz stanu w MSP, wykładowca WSPiA. W trakcie dyskusji przypominał, że jest to kolejna jubileuszowa konferencja dotyczące przemian gospodarczych zorganizowana w WSPiA. Poprzednia odbyła się 5 lat temu z okazji 20-lecie przemian. Podkarpacie wybierane jest nie bez powodu. To tu bowiem bardzo prężnie rozwija się przemysł lotniczy, dzięki czemu nie jest to już Polska B, a lider w produkcji wysoko wyspecjalizowanych produktów.
Uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się, że największymi problemami ministrów skarbu państwa zazwyczaj były oczekiwania ministrów finansów. Chcieli oni jak najwyższych przychodów do budżetu. Drugi problem dotyczył podejrzeń co do sposobu prywatyzacji, przez co ministrowie często musieli tłumaczyć się przed prokuratorami.
Aleksander Grad przypomniał również że dzięki polskiej strategii prywatyzacji udało się uniknąć wielu błędów. Jako najważniejszy sukces przemian gospodarczych wymienił to, że państwo przeprowadziło prywatyzację, nie tworząc w Polsce klasy tzw. oligarchów.
Wspomnienia prywatyzacji wywoływały wiele emocji. Największe dotyczyły prywatyzacji PZU, Telekomunikacji Polskiej S. A. czy próby przejęcia Tarnowskich Azotów. Wątpliwości budziła też sprawa wykorzystania pieniędzy ze sprzedaży przedsiębiorstw. Jednak zdaniem Wiesława Kaczmarka, więcej przemawia za sukcesem niż klęską prywatyzacji. Głównie dlatego, że ukształtował naszą rzeczywistość – tłumaczył Wiesław Kaczmarek.
W konferencji zorganizowanej w Wyższej Szkole Prawa i Administracji uczestniczyli byli ministrowie skarbu państwa: Emil Wąsacz, Krzysztof Kaczmarek, Jacek Socha, Kazimierz Marcinkiewicz, Aleksander Grad, Mikołaj Budzanowski oraz prezesi największych spółek skarbu państwa. Wśród nich byli m.in. Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź; Marek Woszczyk, szef PGE; Andrzej Klesyk, prezes PZU; Paweł Jarczewski, szef Grupy Azoty oraz Paweł Tamborski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Gośćmi konferencji byli także Adam Góral, prezes Asseco Poland i Marek Darecki, prezes WSK – PZL Rzeszów. Debaty poprowadzili dziennikarze: Janina Paradowska, Marek Tejchman i Juliusz Ćwieluch.
Dyskusja dotyczyła wpływu przekształceń własnościowych na polską gospodarkę w ostatnich 25 latach, roli czempionów narodowych w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz bezpieczeństwa obronnego Polski, szczególnie w kontekście konsolidacji przemysłu obronnego i jego wpływu na rozwój gospodarki.
Konferencja odbyła się w poniedziałek, 27 kwietnia 2015 r., w Auli Collegium Administrativum Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie. Partnerami konferencji są Agencja Rozwoju Przemysłu, Polska Grupa Zbrojeniowa, PGNiG oraz Tauron. Patronat medialny objęła TVP Info oraz portale Biznes.pl i Onet.pl.
Więcej zdjęć w galerii.