Aktualności
Naukowcy zastanawiali się jak zmniejszyć koszty walki z przestępczością
Zorganizowane 20 maja 2015 r. Podkarpackie Forum Myśli o Bezpieczeństwie było kolejną inicjatywą Wyższej Szkoły Prawa i Administracji mającą na celu wymianę poglądów, dyskusji i zacieśniania współpracy różnych podmiotów związanych z szeroko rozumianym bezpieczeństwem.
Podczas dyskusji omówione zostały kwestie dotyczące m.in. koszów przestępczości w procesie kreowania optymalnej polityki karnej, nowelizacji kodeksu postępowania karnego w kontekście zmniejszenia kosztów zwalczania przestępczości oraz problematyki odzyskiwania mienia pochodzącego z przestępstw w kontekście zobowiązań Polski w UE. Tematem dyskusji była również optymalizacja kosztów zwalczania przestępczości poprzez wdrażanie praktycznych rozwiązań organizacyjnych, rola informacji o kosztach zwalczania przestępczości w zarządzaniu Prokuraturą, a także problematyka kosztów przestępczości w ujęciu ochrony konstytucyjnej.
Według uczestników konferencja była to doskonała okazja do dyskusji na ważne tematy. Podczas dyskusji i wymiany poglądów przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości prezentowali konkretne wnioski nt. m.in. kosztów postępowań przygotowawczych, kosztów powoływania biegłych do ekspertyz czy kwestii zabezpieczenia mienia pochodzącego z przestępstw, a także późniejszego orzekania o jego przepadku.
Uczestniczący Forum byli również zgodni co do potrzeby intensywnej i stałej współpracy w obszarze opracowywania rozwiązań dotyczących optymalizacji kosztów związanych ze zwalczaniem przestępczości.
W dyskusji udział wzięli zarówno przedstawiciele świata nauki, jak i eksperci i praktycy, którzy na co dzień w swojej pracy zawodowej zajmują się zwalczaniem przestępczości, m.in. funkcjonariusze Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz sędziowie i prokuratorzy. Wśród prelegentów byli m.in. prof. Maria Szczepaniec, UKSW w Warszawie, prof. Czesław Kłak, Dyrektor Kolegium Prawa WSPiA, prof. Katarzyna Kaczmarczyk–Kłak, wykładowca WSPiA, dr Agata Furgała, Dyrektor Kolegium Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSPiA. Podczas Podkarpackiego Forum Myśli o Bezpieczeństwie referaty wygłosili także dr Robert Bałdys, adiunkt w WSPiA, b. I Zastępca Komendanta Stołecznego Policji ds. Kryminalnych, b. Naczelnik Wydziału ds. Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej w CBŚ oraz mgr Jacek Sobolewski, Dyrektor Budżetu i Majątku Prokuratury Generalnej.
Podkarpackie Forum Myśli o Bezpieczeństwie
Forum działa przy Wyższej Szkole Prawa i Administracji od 2013 r. Jest to platforma wymiany poglądów, twórczej dyskusji i zacieśniania współpracy różnych podmiotów związanych z szeroko rozumianym bezpieczeństwem w naszym regionie. Do udziału w dyskusji zapraszani są przedstawiciele formacji mundurowych województwa podkarpackiego: Policji, Straży Granicznej, ABW, CBA, Służby Celnej, Żandarmerii Wojskowej oraz kluczowych w regionie firm i przedsiębiorstw.
W Wyższej Szkole Prawa i Administracji oprócz Podkarpackiego Forum Myśli o Bezpieczeństwie działa również Podkarpackie Forum Myśli Administracyjnej, Podkarpackiego Forum Myśli Prawniczej oraz Podkarpackiego Forum Kryminalistyki.