Aktualności
Studenci WSPiA poznali sposoby finansowania swoich pomysłów
Podczas spotkania dotyczącego działalności platform crowdfundingowych w Polsce studenci przedstawili istotę takich platform oraz aktualny stan prawny "finansowania społecznościowego" w Polsce. Członkowie Koła Naukowego Prawa Gospodarczego zaprezentowali zasady funkcjonowania oraz typy i przykłady projektów realizowanych w ramach różnych platform crowdfundingowych.
W drugiej części spotkania studenci przedstawili analizę działalności wybranych platform crowdfundingowych. Uczestnicy spotkania mogli poznać przykłady portali zajmujących się finansowaniem społecznym m.in. beesfund.com, crowdangels.pl, ideowi.pl, siepomaga.pl, polakpotrafi.pl,
megatotal.pl, crowdcube.pl, wspieramkulture.pl, wspieram.to i wspolnyprojekt.pl.
Podczas swoich wystąpień przedstawiciele Kola Naukowego Prawa Gospodarczego zwrócili szczególną uwagę m.in. na rodzaj i liczbę zgłaszanych projektów i ich skuteczność. Analizowali także formę prawną oraz prawa i obowiązki – w tym kwestie odpowiedzialności – operatora platformy. Studenci WSPiA mogli także poznać zasady zgłaszania i finansowania projektów, procedurę składania reklamacji oraz kwestie związane z bezpieczeństwem wspierających projekty.
W czasie dyskusji studenci zastanawiali się także nad pytaniem, czy jest jeszcze w Polsce miejsce na nową platformę crowdfundingową. Według uczestników dyskusji w tej chwili w naszym kraju najbardziej brakuje portalu, który ułatwiłby finansowanie zadań w sektorze edukacji i różnego rodzaju badań naukowych.
Crowdfunding
Jest to forma finansowania różnego rodzaju projektów, przez społeczność, która jest wokół tych projektów zorganizowana. Przedsięwzięcie jest w takim przypadku finansowane poprzez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez osoby zainteresowane projektem. Upowszechnienie się internetu pozwala na łatwe informowanie o projektach i tworzenie wokół nich społeczności, co przyczyniło się do rozwoju zjawiska crowdfundingu. Określenie to jest zwykle używane w odniesieniu do zbiórek prowadzonych na stworzonych w tym celu platformach internetowych, rzadziej także przy pomocy serwisów społecznościowych lub blogów.
W Polsce działa Polskie Towarzystwo Crowdfundingu, które promuje określenie „finansowanie społecznościowe” jako polską nazwę dla zjawiska crowdfundingu, oraz którego celem jest kształtowanie otoczenia prawnego i gospodarczego tak, aby umożliwić powszechny dostęp do finansowania społecznościowego, jako źródła kapitału w Polsce.