Aktualności
Gratulujemy nowym Doktorom z WSPiA
To bardzo ważne wydarzenie w naszej uczelni – tłumaczy prof. Krzysztof Eckhardt, Dziekan Zamiejscowego Wydziału Prawa i Administracji WSPiA. – Ogromnie się cieszę, że wśród dzisiejszych doktorantów znalazła się Pani Małgorzata Babula, która od kilku lat pracuje w naszej uczelni. Jej praca została bardzo pozytywnie przyjęta przez członków komisji doktorskiej, obrona przebiegła bardzo sprawnie. Pani Babula świetnie poradziła sobie z prezentacją swojej rozprawy oraz z pytaniami, które zostały zadane w trakcie obrony – mówi prof. Krzysztof Eckhardt. Dodaje, że podobnie było w przypadku obrony rozprawy Pana Marcina Marszałka.
Praca dr Małgorzaty Babuli dotyczyła wpływu ubezwłasnowolnienia na sferę konstytucyjnych wolności i praw jednostki. Promotorem rozprawy był prof. Wiesław Skrzydło. Recenzentami prof. Zbigniew Witkowski oraz prof. Bogumił Szmulik. Druga rozprawa przygotowana przez dr. Marcina Marszałka dotyczyła swobody działalności gospodarczej wytwórcy energii elektrycznej. Promotorem był prof. Zdzisław Gawlik, a recenzentami: prof. Marek Wierzbowski oraz prof. Janusz Gajda.
To bardzo ważny moment w moim życiu zawodowym – mówiła po obronie rozprawy doktorskiej Małgorzata Babula. – Dzisiejsza obrona otwiera przede mną nowe możliwości. Jest to też kolejny krok na drodze kariery naukowej. Jednak bardzo się cieszę, że mam to już za sobą, bo kosztowało to wielu godzin spędzonych nad pracą i bardzo dużo stresu. Mam nadzieję, że czas poświęcony na przygotowanie, niezliczone spotkania i dyskusje z promotorem pracy oraz pomoc wielu bardzo życzliwych ludzi teraz będzie procentować – tłumaczy dr Małgorzata Babula.
Były to kolejne obrony rozpraw doktorskich w WSPiA. Przypomnijmy, że pierwsza historyczna obrona odbyła się w grudniu 2012 r. Była to pierwsza obrona rozprawy z zakresu nauk prawnych nie tylko w naszej uczelni, ale także na Podkarpaciu. Stopień doktora uzyskała wtedy Pani Joanny Dziedzic-Bukowska.
WSPiA – uczelnia Akademicka
Wyższa Szkoła Prawa i Administracji jest jedyną uczelnią w Rzeszowie, na Podkarpaciu i w Polsce południowo-wschodniej, która posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych. Uprawnienia takie otrzymała w 2011 r. i od tego czasu wszczęła już kilka przewodów doktorskich. W najbliższym czasie czekają nas następne, ponieważ kończy się pierwsza edycja trzyipółletniego Seminarium Doktoranckiego prowadzonego w WSPiA. Uczestniczy w nim m.in. adwokaci, prokuratorzy, sędziowie, pracownicy urzędów administracji publicznej oraz osoby zatrudnione w sferze bezpieczeństwa wewnętrznego. Jest to doskonały przykład na to, jak uczelnia korzysta z przyznanych uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych.