Aktualności
Sądownictwo administracyjne z perspektywy przemian ustrojowych w Polsce
Organizatorem III Ogólnopolskiego Forum Kierowników Katedr, Zakładów Prawa i Postępowania Administracyjnego oraz Nauk o Administracji jest Wyższa Szkoła Prawa i Administracji oraz ogólnopolskie czasopismo naukowe „Administracja. Teoria – Dydaktyka – Praktyka” wydawane przez WSPiA. Głównym tematem Forum było „Sądownictwo administracyjne z perspektywy 25 lat przemian ustrojowych w Polsce”. Obrady podzielone zostały na dwie części. Pierwsza odbyła się w czwartek 18 czerwca w rzeszowskiej siedzibie WSPiA. W piątek 19 czerwca specjaliści z dziedziny prawa administracyjnego obradowali w Sali balowej Zamku w Krasiczynie.
To bardzo ważne wydarzenie dla naszej społeczności akademickiej – mówił podczas rozpoczęcia obrad Forum prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA. – Bardzo ważne, bo siedzibą Forum zrzeszającego kierowników wszystkich katedr i zakładów naukowych z uniwersytetów i innych uczelni zajmujących się administracją, jest Wyższa Szkoła Prawa i Administracji. Jest to niewątpliwie wyraz uznania dla osiągnięć, dorobku i potencjału kadrowego WSPiA w zakresie nauk administracyjnych. Po czterech latach organizowania Forum nie ma wątpliwości, że był to dobry pomysł. Świadczy o tym, obecność wielu wybitnych naukowców z całej Polski - mówił prof. Jerzy Posłuszny. Dodał, że cieszy się, iż ta cenna inicjatywa WSPiA na stałe wpisała się do kalendarza spotkań administratywistów.
W czasie konferencji referaty wygłosili m.in. Prezes NSA – prof. Roman Hauser, Wiceprezes NSA – Barbara Wiśniewska oraz wykładowcy WSPiA i jednocześnie sędziowie Naczelnego Sądu Administracyjnego: prof. Ludwik Żukowski, prof. Zbigniew Czarnik i prof. Robert Sawuła.
– Temat tegorocznej dyskusji jest nieprzypadkowy. Mija bowiem 25 lat przemian ustrojowych w wolnej Polsce. Jednym z najważniejszych osiągnięć tych przemian jest właśnie Sądownictwo Administracyjne. Śmiało można powiedzieć, że jest to filar naszej wolności i znak przemian, jakie dokonały się w naszym kraju. Bardzo się cieszę, że w konferencji uczestniczy prof. Roman Hauser, Prezes NSA, który od 25 lat bardzo mocno związany jest z sądownictwem administracyjnym w Polsce. Są również sędziowie NSA i WSA, którzy są wykładowcami WSPiA. Są to osoby, które doskonale potrafią podsumować 25 lat Sądownictwa Administracyjnego w Polsce i pokazać, że jest to jeden z największy sukcesów naszej transformacji ustrojowej – mówił podczas rozpoczęcia konferencji prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA.
Podczas dyskusji uczestnicy III Forum Kierowników Katedr, Zakładów Prawa i Postępowania Administracyjnego oraz Nauk o Administracji rozmawiali m.in. o udziale środowiska sędziowskiego w kształtowaniu sądownictwa administracyjnego III RP oraz sprawności systemu sądowej kontroli administracji. Spotkanie było także okazją do poszukiwania standardów państwa prawa w orzecznictwie sądowo administracyjnym.
Polskie Sądy Administracyjne są w europejskiej czołówce
Według prof. Romana Hausera, Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego konferencja zorganizowana przez WSPiA to bardzo ważne wydarzenie. – Takie dyskusje pozwalają nam jeszcze bardziej usprawniać Sądownictwo Administracyjne w Polsce. Otrzymujemy tu wiele sygnałów, które mogą wpłynąć na pracę NSA. Pamiętać należy, że z danych europejskich wynika, iż jesteśmy w czołówce europejskich Sądów Administracyjnych. Na poprawę sprawności sądów może wpłynąć również zbliżająca się nowelizacji prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Pomysłów jest jeszcze wiele. Potrzebujemy jednak czasu na ich wdrożenie. Jednocześnie mam nadzieję, że wprowadzone dotychczas regulacje sprawdzą się i zostaną zaakceptowane przez społeczeństwo – mówił podczas swojego wystąpienia prof. Roman Hauser, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Forum Kierowników Katedr w WSPiA było także okazją do prezentacji zamierzeń badawczych poszczególnych katedr i zakładów prawa Administracyjnego. Podczas konferencji zaprezentowane zostały również wyniki badań przeprowadzonych w ramach realizowanego w WSPiA wieloletniego programu „Dobra administracja”.
W ramach programu zrealizowano m.in. dwa projekty dotyczące administracji samorządowej. Pierwszy to „Legalność, sprawność, dobra praktyka administracyjna warunkiem dobrego rządzenia”. Projekt miał na celu wypracowanie dobrych praktyk administracyjnych w gminach z regionu. W ramach projektu zorganizowanych zostało m.in. 240 specjalistycznych spotkań. W projekcie uczestniczyło ponad 500 przedstawicieli urzędów gmin. Każdy z nich wziął udział w 12 indywidualnie dostosowanych szkoleniach. Dodatkowo projekt zakładał uruchomienie dwóch edycji studiów podyplomowych dla wytypowanych 80 pracowników z poszczególnych urzędów gmin. Bardzo ważnym elementem projektu „Legalność, sprawność i dobra praktyka administracyjna warunkiem dobrego rządzenia” było wdrożenie specjalnego systemu monitorowania jakości i ewaluacji w badanych gminach oraz indywidualnych Kodeksów Dobrej Administracji.
Drugi projekt zrealizowany przez WSPiA w ostatnim czasie to „Samorząd lokalny, jako uczestnik polskiej polityki zagranicznej” dofinansowany przez MSZ. W ramach tego projektu przeprowadzono jedne z pierwszych w Polsce szerokie badania samorządu lokalnego. Badania podsumowały efekty dziesięciolecia członkostwa Polski w UE na przykładzie jednostek samorządu terytorialnego. Co bardzo ważne, w badaniu ankietowym, dobrowolnie uczestniczyła prawie połowa podkarpackich samorządów. Wyniki badań zaprezentowane zostały na konferencji pt. „Dekada członkostwa Polski w UE – doświadczenia samorządów przygranicznych”.
Forum Kierowników Katedr Prawa Administracyjnego
Podczas posiedzeń Forum Kierowników Katedr, Zakładów Prawa i Postępowania Administracyjnego oraz Nauk o Administracji organizowanych, co dwa lata z inicjatywy prof. Jerzego Posłusznego – Rektora WSPiA oraz prof. Zygmunta Niewiadomskiego – wykładowcy WSPiA, omawiane są najważniejsze problemy naukowo – badawcze dotyczące nauki prawa administracyjnego. Celem Forum jest wymiana doświadczeń pomiędzy Katedrami i Zakładami Prawa Administracyjnego, w szczególności prezentacja zainteresowań badawczych i dydaktycznych, dorobku oraz planów naukowych. W posiedzeniach Forum uczestniczą największe autorytety naukowe w Polsce zajmujące się tą dziedziną prawa.