Aktualności
Po „prawie” nie musisz iść na aplikację.
Przemysław Pawlak: Jesteś jedną z pierwszych absolwentek Prawa w WSPiA. Zamiast zdawać na aplikację, założyłaś w Rzeszowie Fundację Centrum Poradnictwa Prawnego „Prawnikon”. Dlaczego wybrałaś właśnie taką drogę kariery?
Patricia Mitro – prawnik, trener, absolwentka WSPiA: Od wielu lat jestem działaczem organizacji pozarządowych, aktywizując środowiska lokalne oraz czynnie angażując się w problematykę społeczną. Prawo, to moja pasja i od dawna wiedziałam, że to moja ścieżka kariery. Postanowiłam jednak zrealizować ją po swojemu i uważam, że był to najlepszy wybór. Współpracuję z wieloma mecenasami, zatrudniam stażystów, radców prawnych. Zajmuję się postępowaniami przetargowymi, szkolę z zakresu prawa konsumenckiego oraz prawa pracy w całej Polsce. Doradzam organizacjom pozarządowym. Od 3 lat szkolę również podkarpacką młodzież z prawa konsumenckiego. Robię bardzo wiele rzeczy, aż trudno to wszystko ogarnąć. Jeżeli jeszcze raz stałabym przed wyborem co zrobić zaraz po studiach, bez zastanowienia poszłabym tą samą drogą.
P.P.: Czym zajmuje się Fundacja Centrum Poradnictwa Prawnego „Prawnikon”?
P.M.: Fundacja zajmuje się głównie działalnością edukacyjną oraz projektami. Na przestrzeni ostatnich 1,5 roku zrealizowaliśmy wiele projektów prawniczo-edukacyjnych. Był to m.in.: I Podkarpacki Dzień Konsumenta, Porady prawne z oddłużania, antyegzekucyjne, prawa rodzinnego, prawa pracy. Przeszkoliliśmy około 400 osób. Kancelaria świadczy także usługi komercyjnie. Moje zainteresowania najbardziej skłaniają się ku sprawom karnym, konsumenckim oraz oddłużaniu. Nieskromnie mogę przyznać, że mam sporo sukcesów na swoim koncie i wygranych spraw, których niejedna kancelaria nie chciała przyjąć.
P.P.: Czy studia na kierunku Prawo skończone w WSPiA pomogły Ci w Twojej obecnej pracy?
P.M.: Uważam, że jak najbardziej. Wiele wyzwań, jakie stały przede mną w czasach studiowania w WSPIA — tj. funkcja Rzecznika Praw Studenta, Prezesa Koła Naukowego Lex, Redaktora Naczelnego gazety studenckiej esemes – wpłynęło na wykreowanie mojego charakteru. Dzięki temu poznałam wielu interesujących ludzi.
P.P.: Jak wspominasz pięć lat spędzone na studiach prawniczych w WSPiA?
P.M.: Szybko zleciało :) i dużo się działo. Był czas na naukę, poznawanie ludzi, imprezowanie oraz rozwój, a o to właśnie chodzi w studiowaniu. Czas studiów starałam się również maksymalnie wykorzystać jako swoje przygotowanie do życia i mam nadzieje, że mi się to udało.
P.P.: W czasie studiów w WSPiA byłaś m.in. Rzecznikiem Praw Studenta. Zajmowałaś się rozwiązywaniem problemów studentów. Czy to pomaga w przygotowaniu do zawodu?
P.M.: Jest to cenne doświadczenie, które zwiększa wiedzę, pomaga odnaleźć się i sprawdzić, w jakiej roli czujemy się najlepiej. Ja dzięki korzystaniu z wszechstronnych możliwości rozwoju w WSPiA nie mam w dniu dzisiejszych żadnych barier komunikacyjnych i dążę do realizacji ściśle wytyczonych celów.
P.P.: Planujesz zdawać na aplikację? Czy Fundacja daje ci spełnienie zawodowe?
P.M.: Szczerze ... hmm ... realia wymuszą na mnie ten krok. Fundacja oraz Kancelaria jak najbardziej dają mi spełnienie zawodowe. Mam okazję żyć zawodowo w taki sposób jak niejeden adwokat czy radca prawny po ukończeniu aplikacji. Bycie na aplikacji to ogrom obostrzeń i utrudnień w prowadzeniu, chociażby mojej firmy, reklamy etc. A ja jestem typem wolnego ptaka, który sam wybiera nurt. Aplikację miałam zacząć. Zastanawiam się także nad Seminarium Doktoranckim w WSPiA. Mam nadzieje, że uda mi się czasowo to wszystko pogodzić, bo coraz częściej mam wrażenie, że doba powinna mieć 48 h:).
Prawo studia z przyszłością
Wyższa Szkoła Prawa i Administracji prowadzi jednolite pięcioletnie studia na kierunku prawo. W tym roku proponuje kandydatom na studia wiele NOWOŚCI. Polegają one na stworzeniu dwóch profili kształcenia oraz daleko idącym upraktycznieniu zajęć. Pierwszy profil adresowany jest do osób chcących zdawać na aplikację (m.in.: sędziowską, prokuratorską, adwokacją, radcowską). Drugi dla osób, które są zainteresowane inną drogą kariery prawniczej (m.in.: doradztwem prawnym, doradztwem podatkowym, pracą w służbach mundurowych itp.). Dodatkowo kandydaci na studia mogą wybrać jedną z dwóch indywidualnych ścieżek kształcenia: pierwsza o profilu cyberprzestępczość, druga o profilu kryminalistyka.
Więcej na temat studiów prawniczych w WSPiA znajdziesz tutaj!!!
Więcej o Fundacja Centrum Poradnictwa Prawnego „PRAWNIKON” znajdziesz tutaj.