Aktualności
Wizyta studentów WSPiA w Warszawie
Podczas wizyty w Warszawie uczestnicy wyjazdu mogli zobaczyć m.in. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Krajowe Centrum Ratownictwa i Ochrony Ludności, a także Pałac Prezydencki i Parlament RP. Wyjazd do Warszawy zorganizowany został pod koniec czerwca 2015 roku. Uczestniczyli w nim studenci WSPiA, którzy w roku akademickim 2014/2015 aktywnie uczestniczyli w życiu Uczelni. W grupie prawie 50 osób byli również uczniowie z Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa, którzy zwyciężyli w zawodach podczas II. Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Celem wyjazdu było poznanie specyfiki instytucji odpowiedzialnych zarówno za proces tworzenia prawa, jak i za porządek i bezpieczeństwo w Polsce. Studenci WSPiA oraz licealiści z Młodzieżowej Akademii zwiedziła m.in. Pałac Prezydencki, po którym, oprowadziła ich doradca Prezydenta PR i specjalista od Protokołu Dyplomatycznego. Opowiedziała ona zwiedzającym, jak wygląda oficjalne spotkanie Prezydentów, Pierwszych Dam oraz jakie prezenty są wręczane podczas takich uroczystości. Zdradziła też kilka anegdot i „wpadek”, które zdarzyły się podczas oficjalnych wizyt dyplomatycznych.
Uczestnicy wycieczki odwiedzili także Parlament RP, gdzie w sali Wszechnicy Sejmowej poznała historię polskich zgromadzeń rządowych. Studenci oraz licealiście, jako słuchacze, wzięli również udział w posiedzeniu Rządu i wysłuchali przemówień Posłów.
Kolejnym elementem wyjazdu było Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB). Podczas spotkania m.in. Zastępca Dyrektora RCB – dr Krzysztof Malesa, opowiedział młodzieży o strukturze i zadaniach Centrum. Studenci WSPiA dowiedzieli się np., że do zadań RCB należy dokonywanie pełnej analizy zagrożeń, na podstawie danych uzyskiwanych ze wszystkich możliwych „ośrodków kryzysowych” funkcjonujących w ramach administracji publicznej oraz w oparciu o dane od partnerów międzynarodowych. Szef Pionu Operacyjno-Analitycznego RCB – Pan Grzegorz Świszcz, zaprezentował zwiedzającym Centrum Operacyjne oraz opowiedział o tym, jak ono funkcjonuje.
Na zakończenie wyjazdy studyjnego studenci oraz młodzież z podkarpackich szkół ponadgimnazjalnych odwiedzili Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności Państwowej Straży Pożarnej. Tu dowiedzieli się, jak takie Centrum funkcjonuje oraz jakie są jego zadania podczas różnych sytuacji i zdarzeń kryzysowych takich jak np. powódź. Strażacy opowiadali też jak, niosą praktyczną pomoc innym krajom dotkniętych kataklizmami np. trzęsieniami ziemi, wybuchami wulkanów czy zamachami terrorystycznymi.
Dzięki wizycie studyjnej studenci i uczniowie mieli szansę pogłębienia swoich zainteresowań oraz przekonania się jak w praktyce funkcjonuje i wygląda codzienna praca w organach, o których uczą się na studiach i w szkole.