Aktualności
„Model sądownictwa administracyjnego w Polsce” – studencka dyskusja w WSPiA
Studencka konferencja naukowa na temat „Model sądownictwa administracyjnego w Polsce” jest już drugą z cyklu konferencji poświęconych tej problematyce. W ubiegłym roku akademickim Kolegium Administracji, Zarządzania i Biznesu było organizatorem konferencji nt. Sądownictwo administracyjne w Polsce – 10 lat obowiązywania dwuinstancyjnego modelu sądowej kontroli administracji publicznej.
Jak mówi dr Małgorzata Gajda–Durlik – Dyrektor Kolegium Administracji, Zarządzania i Biznesu WSPiA, w swoich wystąpieniach studenci poruszali wiele ważnych z punktu wiedzenia sądownictwa administracyjnego tematów. – Starali się m.in. dokonać przekrojowej oceny systemu sądowej kontroli administracji publicznej w kontekście standardów ochrony praw jednostki w warunkach demokratycznego państwa prawnego. Poruszyli również istotny problem wyzwań jakie stają współcześnie przed sądowo-administracyjnym wymiarem sprawiedliwości. Jest to temat ważny zwłaszcza w kontekście zbliżającej się nowelizacji ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – tłumaczy dr Małgorzata Gajda–Durlik.
Dodaje, ze przyczyną dyskusji nad kształtem sądowej kontroli administracji jest obchodzona w tym roku 35. rocznica reaktywacji sądów administracyjnych, jak również 25–letnia perspektywa przemian ustrojowych w Polsce.
Zgodnie z tradycją konferencji organizowanych przez Kolegium Administracji, Zarządzania i Biznesu wybrano najlepszego prelegenta. Przyznano także nagrodę Dyrektora Kolegium. Najlepszymi prelegentami zostali: Pani Agnieszka Kosiba i Pani Monika Kuna za wystąpienie na temat „Istoty i charakteru prawnego skargi kasacyjnej do NSA” oraz Pani Ewa Panek i Pan Jan Bienasz za wystąpienie nt. „Strony w postępowaniu sądowo-administracyjnym”.
Nagrodę Dyrektor Kolegium Administracji, Zarządzania i Biznesu otrzymali: Pani Joanna Wróbel za wystąpienie nt. „Status prawny Najwyższego Trybunału Administracyjnego” oraz Pan Bogdan Bukowczyk za wystąpienie nt. „Czynności materialno – techniczne organu administracji publicznej, w prawo jednostki do procesu sądowo-administracyjnego”.