Aktualności
Międzynarodowa konferencja nt. cyberprzestępczości z udziałem wykładowcy WSPiA
Prof. Czesław Kłak został zaproszony do dyskusji jako przedstawiciel jedynej uczelnia na Podkarpaciu oferującej kandydatom na studiach prawniczych indywidualną ścieżkę kształcenia cyberprzestępczość.
Indywidualna ścieżka kształcenia o profilu CYBERPRZESTĘPCZOŚĆ to tegoroczna nowość w WSPiA. Celem kształcenia jest przygotowanie studenta na kierunku prawo do rozpoznawania, wykrywania oraz przeciwdziałania zachowaniom niezgodnym z prawem w cyberprzestrzeni. Na takich studiach student z jednej strony uzyska wszechstronną wiedzę z zakresu zagadnień prawnych w cyberprzestrzeni (np. prawo telekomunikacyjne, prawo internetowe), a z drugiej zaś umiejętności praktyczne z zakresu wykrywania przestępczości komputerowej, prowadzenia czynności dochodzeniowo-śledczych oraz operacyjno-rozpoznawczych, a także z zakresu informatyki śledczej.
Indywidualna ścieżka kształcenia o profilu cyberprzestępczość przygotowuje np. do podjęcia zatrudnienia w organach ścigania, jak również w sektorze prywatnym, na stanowiskach związanych z ochroną danych i bezpieczeństwem informacji.
Prof. Czesław Kłak, Dyrektor Kolegium Prawa WSPiA, podczas konferencji uczestniczył również w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Jest to najważniejsze wydarzenie branży zbrojeniowej w Europie i trzecie co do wielkości po Salonie w Paryżu i Londynie. Jest to jedyna impreza sektora zbrojeniowego w Polsce. Bierze w niej udział kilka tysięcy uczestników – głowy państw, oficjalne delegacje, w tym przedstawiciele ambasad, ministerstw obrony, wyższych sztabów armii oraz resortów obrony zarówno z Polski, jak i zagranicy.
Podczas MSPO prezentowany jest sprzęt i wyposażenie obejmujące wszystkie rodzaje produkcji zbrojeniowej: sprzęt wojsk inżynieryjnych, artyleryjskie i rakietowe systemy przeciwlotnicze, systemy rozpoznania oraz sprzęt logistyczny. Podczas Salonu zobaczyć można m.in. najnowocześniejszy sprzęt łączności, systemy IT, ratownictwa medycznego oraz obrony przez bronią masowego rażenia dla Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej czy Obrony Cywilnej Kraju.