Aktualności
Międzynarodowa konferencja nt. Prawa Karnego w WSPiA
Międzynarodowa polsko-niemiecko-japońsko-turecka konferencja naukowa była częścią obchodów 20-lecia Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Na zaproszenie Uczelni do Rzeszowa przyjechali karniści z Osaki, Tokio, Kioto, Frankfurtu, Stambułu, Krakowa, Poznania i Łodzi. Wśród prelegentów są wybitni polscy prawnicy m.in. wykładowcy WSPiA prof. Andrzej Zoll i prof. Zbigniew Ćwiąkalski oraz prof. Włodzimierz Wróbel, kierownik Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Konferencja na temat „Potrzeb reformy prawnokarnej” podzielona została na dwie części. Pierwsza odbywa się w rzeszowskim kampusie WSPiA. Druga zorganizowana zostanie w Krakowie na Wydziale Prawa i Administracji UJ. Podczas dyskusji w Rzeszowie, która rozpoczęła się we wtorek 15 września i potrwa do środy 16 września 2015 r., poruszonych zostanie wiele ważnych tematów.
Obrady zainaugurował referat, który wygłosił prof. dr hab. Keiichi Yamanaka, zatytułowany „Reformy prawa karnego w Japonii od 2000 r.”. Stanowił on przegląd zmian modernizujących tradycyjne japońskie prawo karne od czasu nawiązania kontaktów z krajami Zachodu w połowie XIX wieku, aż po czasy współczesne. W kolejny referacie, prof. dr hab. Hakan Hakeri, prześledził proces europeizacji tureckiego prawa karnego, w którym mieszały się wpływy francuskie, włoskie, a ostatnio także niemieckie.
Przedpołudniowe posiedzenie zamknął referat prof. dr. hab. Jacka Giezka nt. potrzeby reform prawno-karnych i możliwości uzasadnienia zmiany modelu odpowiedzialności karnej. Główną tezę wystąpienia stanowiło wyrażone przez Autora przekonanie, w myśl, którego uzasadnienia reform w zakresie prawa karnego nigdy zgoła nie stanowią efekty naukowej analizy aktualnych potrzeb, zaś doszukiwać się go należy w przyjętej przez ustawodawcę aksjologii.
W drugim panelu głos zabrali prof. dr hab. Jan C. Joerden oraz prof. Andrzej Zoll, wykładowca WSPiA. Pierwszy z prelegentów przedstawił referat pt. „Reforma prawa karnego poprzez zmianę prawa cywilnego?”. Prof. dr hab. Jan C. Joerden wskazał powiązania pojęć wykorzystywanych w legislacji karnej z materią prawa cywilnego, podkreślając efekty ich zmian dla interpretacji uregulowań penalnych.
Pierwszy dzień dyskusji zamkną wykładowca WSPiA – prof. dr hab. Andrzej Zoll, który wygłosił referat „Reforma prawa karnego w obszarze warunkowego zawieszenia kary”. W Swoim wystąpieniu mówił o problemach stosowania w praktyce instytucji warunkowego zawieszenia wykonania orzeczonej kary. Podkreślił niebezpieczeństwa wynikające z powszechnej praktyki sięgania przez sądy w ramach wspomnianej instytucji probacyjnej po stosunkowo surowsze sankcje.
We wtorek, w trakcie przedpołudniowego spotkania, inauguracyjny referat wygłosił prof. dr hab. Andrzej J. Szwarc. Jego tytuł, „Zjawisko mulitkulturowości w reformie prawa karnego”, wskazuje na opisany przez Autora zasadniczy problem, a mianowicie potrzebę uwzględniania różnic kulturowych zachodzących w ramach współczesnego społeczeństwa przy zakreślaniu granic potencjalnej reakcji prawnokarnej, ale też konieczność wyznaczenia granic tego procesu.
Ostatnim prelegentem rzeszowskiej części konferencji na temat Reformy Prawa Karnego był prof. dr hab. Gunnar Duttge. Wygłosił on referat zatytułowany „Reforma przestępstw przeciwko życiu w Niemczech: Potrzeba i propozycje reform”. W swoim wystąpieniu poddał krytyce obecny mechanizm, dzielący umyślne zamachy na życie człowieka na przypadki morderstwa oraz zabójstwa, opisane odpowiednio w paragrafach 211 i 212 niemieckiego kodeksu karnego, proponując w to miejsce rozwiązanie prostsze i bardziej przejrzyste.
Konferencja na temat „Potrzeb reformy prawnokarnej” podzielona została na dwie części. Pierwsza odbyła się w rzeszowskim kampusie WSPiA. Druga zorganizowana została w Krakowie na Wydziale Prawa i Administracji UJ. Międzynarodowa polsko-niemiecko-japońsko-turecka konferencja naukowa na temat „Potrzeby reformy prawnokarnej” była kontynuacją dyskusji rozpoczętej rok temu w Stambule w Turcji. Jej celem była wymiana doświadczeń i rozwiązań w prawie karnym stosowanych na całym świecie. Konferencja była także częścią trwających od początku roku obchodów 20-lecia Wyższej Szkoły Prawa i Administracji Rzeszów-Przemyśl.
Konferencję zorganizowała Katedra Prawa Karnego Wyższej Szkoły Prawa i Administracji oraz Katedra Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.