Aktualności
WSPiA świętowała Dzień Niepodległości
Do udziału w Dniu Niepodległości w WSPiA oprócz studentów zaproszeni zostali uczniowie szkół ponadgimnazjalnych uczestniczący w zajęciach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Dzień Niepodległości w WSPiA zorganizowany został z okazji Narodowego Święta Niepodległości upamiętniającego odzyskania przez Polskę, po 123 latach zaborów niepodległości w 1918 r. Konferencja miała na celu przybliżenie uczniom i studentom historii dotyczącej odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzień miał także pomóc w budowaniu postaw obywatelskich oraz patriotycznych zachowań wśród młodych ludzi, a także pokazać jaka byłą ewolucja ustroju Polski od czasu odzyskania niepodległości do czasu wejścia w życie pierwszej polskiej konstytucji okresu międzywojennego.
Podczas spotkania w WSPiA uczniowie wysłuchali wykładu na temat „Systemu rządów w latach 1918 – 1921”, który przedstawiła prof. nadzw. dr hab. Katarzyna Kaczmarczyk-Kłak, wykładowca WSPiA.
Jak tłumaczyła młodzieży prof. Katarzyna Kaczmarczyk-Kłak odzyskanie przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 r. otworzyło okres II Rzeczypospolitej. – Lata 1918 – 1922 określa się mianem prowizorium konstytucyjnego. Rozpoczyna go odzyskanie niepodległości i powstanie państwa (listopad 1918), a kończy wejście w życie Konstytucji z 17 marca 1921 r. (listopad – grudzień 1922). Wskazana nazwa znajduje swe uzasadnienie w tym, że do czasu wejścia w życie Konstytucji z 17 marca 1921 r. ustrój państwa regulowany był aktami prawnymi, które miały obowiązywać jedynie do czasu zwołania Sejmu Ustawodawczego (dekret z 22 listopada 1918 r. o najwyższej władzy reprezentacyjnej Republiki Polskiej) oraz wejścia w życie nowej ustawy zasadniczej (uchwała Sejmu Ustawodawczego z 20 lutego 1919 r. o powierzeniu Józefowi Piłsudskiemu dalszego sprawowania urzędu Naczelnika Państwa) – mówiła prof. Katarzyna Kaczmarczyk-Kłak.
– Tym samym przywołane akty prawne kreowały ustrój tymczasowy, nie regulując przy tym wielu istotnych z punktu widzenia ustrojowego kwestii (np. wolności i praw jednostki), co także dowodziło ich periodyczności i prowizoryczności, ze względu na niepełność regulacji. Wynikający z ich treści ustrój miał więc w założeniu charakter ”przejściowy”. W ramach tego okresu można wyodrębnić okres rządów osobistych Józefa Piłsudskiego (pod rządami dekretu z 22 listopada 1918 r.) oraz etap obowiązywania tzw. Małej Konstytucji – uchwały Sejmu z 20 lutego 1919 r. – tłumaczyła uczniom prof. Katarzyna Kaczmarczyk-Kłak.
Dodała, że dekret z 22 listopada 1918 r. stworzył instytucję przejściowej dyktatury Tymczasowego Naczelnika Państwa. Analiza praktyki ustrojowej zaistniałej w pierwszych miesiącach niepodległości przekonuje jednak, że Piłsudski nie wykorzystywał władzy do realizacji własnych ambicji politycznych, bez liczenia się z interesem ogólnonarodowym.
– Z kolei w założeniu Małej Konstytucji z 20 lutego 1919 r. rządy w państwie sprawować miał Sejm i odpowiedzialny przed nim na zasadzie wyłączności rząd, a rola głowy państwa została sprowadzona do funkcji symbolicznej i reprezentacyjnej. Doświadczenia z lat 1918 – 1921 w znacznej mierze wpłynęły na późniejsze rozwiązania ustrojowe – zakończyła prof. Katarzyna Kaczmarczyk-Kłak
Wykład w ramach Dnia Niepodległości w WSPiA zakończył konkurs z wiedzy o historii politycznej Polski oraz historii ustroju Polski w okresie międzywojennym. Uczniowie szkół musieli odpowiedzieć m.in. na pytania dotyczące Małej Konstytucji z 20 lutego 1919 r., przewrotu majowego z 1926 r. oraz biografistyki międzywojennej. Zwycięzców konkursu poznamy 10 grudnia 2015 r. podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka w WSPiA.
Jubileusz 20-lecia WSPiA
Dzień Niepodległości organizowany jest w ramach obchodów 20-lecia WSPiA. Z tej okazji w listopadzie w WSPiA odbędzie się m.in. spotkanie autorskie z Januszem Leonem Wiśniewskim, autorem książki „S@motność w sieci”, dzień Koła Naukowego Kryminalistyki i Kryminologii oraz Tegoroczny Ogólnopolski Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”. Dodatkowo Uczelnia zaprasza na Podkarpackie Forum Myśli Prawniczej, Konferencję „Ramy organizacyjno-prawne funkcjonowania szkoły” oraz inaugurację Podkarpackiego Forum Klas Prawniczych przy Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa.