Aktualności
Jak pracowałem nad swoją książką, czyli spotkanie z Januszem Leonem Wiśniewskim
Spotkanie z Januszem Leonem Wiśniewskim przyciągnęło do klubu studenckiego WSPiA „Zemsta Docenta” około 100 osób. Rozmowę z pisarzem, autorem książki pt. „I odpuść nam nasze...” poprowadził Rafał Potocki, dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów.
W swojej najnowszej książce Janusz Leon Wiśniewski opowiada o głośniej zbrodni, której ofiarą był znany muzyk Andrzej Zaucha i aktorki Zuzanny Leśniak. Oboje zginęli zastrzeleni przez francuskiego reżysera Yves Goulais, męża aktorki.
Moja najnowsza książka to powieść, a nie reportaż czy dokument tłumaczył na początku spotkania Janusz Leon Wiśniewski. – Pisząc „I odpuść nam nasze …” postanowiłem, że to morderca będzie głównym bohaterem. Proszę również pamiętać, że jest to powieść, a nie reportaż czy dokument. Choć mogłoby się wydawać inaczej, bo przed napisaniem tej książki miałem dostęp do wszelkich potrzebnych materiałów. Mogłem przeglądnąć akta sprawy. Mogłem też sięgnąć do dokumentów procesowych oraz wycinków prasowych. Miałem także okazję porozmawiać z zabójcą – opowiadał Janusz Leon Wiśniewski.
To było niezwykłą doświadczenie, które pomogło mi w napisaniu taj książki. Jest to człowiek, który odsiedział już wyrok 15 lat więzienia. Spotkanie z nim pozwoliło mi przekonać się, że sprawa zabójstwa w Krakowie była bardzo skomplikowana. Może dlatego stworzyłem historię o zemście, zdradzie, zazdrości i miłości. Nie chcę zdradzać wszystkich szczegółów, aby nie psuć państwu lektury, ale z książki można prześledzić życie zabójcy od momentu zbrodni aż po opuszczeniu zakładu karnego – tłumaczył podczas spotkania w WSPiA Wiśniewski. Dodał, że w jego najnowszej książce nie wykorzystuje prawdziwych nazwisk.
Podczas spotkania w WSPiA pojawił się także temat wydanej w 2001 r. debiutanckiej powieści Janusza Leona Wiśniewskiego „S@motność w sieci”. – To była książka, którą pisałem pod wpływem pewnych emocji związanych z kobietą. Miała to być taka forma terapii i rozładowania. Do wyboru miałem to lub spotkania z terapeutą – mówił z uśmiechem Wiśniewski.
– Napisałem więc książę, która miała pozostać w szufladzie. Różne zdarzenia spowodowały, że wylądowała u wydawcy i została opublikowana. Okazała się hitem. Na jej podstawie powstał film oraz serial telewizyjny wyprodukowany przez TVP. Adaptacja trafiła również na deski teatralne. Sztukę na podstawie książki można zobaczyć w Petersburgu. Teraz największa rosyjska telewizja przygotowuje się do wyprodukowania serialu na podstawie książki. Będzie to duża produkcja z aktorami z Rosji i z Polski. Dodam także, że „S@motność w sieci” ukazała się w kilkunastu krajach m.in. w Rosji, gdzie tak jak w Polsce okazała się bestsellerem – wyliczał Janusz Leon Wiśniewski.
Uczestnicy wykładu otwartego w WSPiA mogli także dowiedzieć się, czym zawodowo zajmuje się znany polski pisarz. – Oprócz pisania książek jestem także naukowcem. Jestem chemikiem, informatykiem i ekonomistą. Mam stopień naukowy doktora habilitowanego. Na stałe mieszkam we Frankfurcie nad Menem. Tam pracuje w największej międzynarodowej firmie informatycznej zajmującej się tworzeniem oprogramowania dla chemików. Jestem m.in. współautorem pierwszego na świecie programu komputerowego do automatycznego tworzenia systematycznych nazw organicznych związków chemicznych na podstawie ich wzorów strukturalnych. Mówiąc prościej, mój program pomaga tworzyć m.in. kremy do twarzy, lekarstwa i wiele produktów towarzyszących nam w życiu codziennym – wyliczał Janusz Leon Wiśniewski.
Dodał, że jest pod ogromnym wrażeniem kampusu Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. – Miałem okazję być w wielu uczelniach publicznych i niepublicznych w Polsce i w Niemczech i muszę przyznać, że takiego ośrodka akademickiego jeszcze nie widziałem. Gratuluję stworzenia tak wspaniale wyglądających i imponujących budynków dających doskonałe warunki do studiowania – mówił gość wykładu otwartego w WSPiA.
Po spotkanie w Wyższej Szkole Prawa i Administracji do Janusza Leona Wiśniewskiego ustawiła się długa kolejka osób, które chciały otrzymać autograf pisarza. Był to kolejny wykład otwartym zorganizowanym w WSPiA. Pod koniec października wykład pt. „Godność człowieka, jako fundament porządku społecznego” wygłosił prof. Andrzej Zoll, wykładowca WSPiA.
Jubileusz 20-lecia WSPiA
Spotkanie autorskie z Januszem Leonem Wiśniewskim odbyło się w ramach obchodów 20-lecia WSPiA. Z tej okazji w listopadzie w WSPiA odbędzie się m.in. Dzień Niepodległości, dzień Koła Naukowego Kryminalistyki i Kryminologii oraz Tegoroczny Ogólnopolski Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”. Dodatkowo Uczelnia zaprasza na Podkarpackie Forum Myśli Prawniczej, Konferencję „Ramy organizacyjno-prawne funkcjonowania szkoły” oraz inaugurację Podkarpackiego Forum Klas Prawniczych przy Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa.
WSPiA
Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia. Uczelnia jest najstarszą Szkołą Wyższą na Podkarpaciu utworzoną w 1995 r. Uczelnia prowadzi studia w trzech Kolegiach Dydaktycznych. Kolegium Prawa, Kolegium Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Kolegium Administracji, Biznesu i Zarządzania. Studenci do wyboru mają cztery kierunki studiów Prawo (5-letnie studia magisterskie), Bezpieczeństwo Wewnętrzne (studia I i II stopnia – licencjackie i magisterskie) oraz Administrację // Zarządzanie (studia I i II stopnia).
WSPiA jest także jedyną uczelnią niepubliczną na Podkarpaciu, a nawet w Polsce wschodniej - co więcej, jedną z 19 (na ponad 300) uczelni niepublicznych w Polsce, która posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych. Daje nam to status uczelni akademickiej i tym samym przynależność do elitarnej grupy najlepszych uczelni w Polsce.