Aktualności
„Przeciwdziałanie mowie nienawiści” – warsztaty dla nauczycieli w WSPiA
Warsztaty pt. „Przeciwdziałanie mowie nienawiści w szkole” to część Kampanii Rady Europy pod hasłem „Bez nienawiści”. – Warsztaty, które odbędą się w Rzeszowie to drugie takie przedsięwzięcie w Polsce. Pierwsze obyły się na początku listopada w Warszawie – tłumaczy Grzegorz Krasoń koordynator Festiwalu WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie w WSPiA.
– Celem szkolenia jest upowszechnianie praktyk prewencyjnych i eliminujących przejawy nierówności i dyskryminacji w procesie edukacji. Ma to być także promowanie demokracji, praw człowieka oraz rządów prawa. Prowadzący zajęcia będą również zachęcać do korzystania z publikacji Rady Europy o przeciwdziałaniu mowie nienawiści w sieci poprzez edukację o prawach człowieka – wylicza Grzegorz Krasoń.
Dodaje, że publikacja zawiera 22 scenariusze do pracy z młodzieżą w wieku 13-18 lat. Scenariusze dotyczą przeciwdziałaniu mowie nienawiści skierowanej wobec m.in. mniejszości narodowych, etnicznych, religijnych, kobiet czy osób z niepełnosprawnościami.
– W cyklu szkoleń w całej Polsce uczestniczyć będzie ponad 200 osób pracujących z młodzieżą w szkołach, bibliotekach, poradniach psychologicznych i innych instytucjach młodzieżowych. Osoby biorące w nim udział będą miały za zadanie kaskadowe przekazanie zdobytej wiedzy innym nauczycielom oraz uczniom w swoich szkołach. Warsztaty w Wyższej Szkole Prawa i Administracji poprowadzą Jan Dąbkowski – Koordynator i trener Kampanii Rady Europy "Bez Nienawiści" w Polsce oraz Dariusz Grzemny – trener praw człowieka, Koordynator polskiej edycji przewodnika Rady Europy "Kompas – Edukacja o prawach człowieka w pracy z młodzieżą" – wymienia Grzegorz Krasoń.
Podczas szkolenia jego uczestnicy będą mogli poznać definicje, prawo, dane statystyczne oraz skalę, przyczyny i skutki, grupy dotykane i przykłady mowy nienawiści. Poznają także sposoby prewencji i reagowanie na to zjawisko w szkole. Mowa będzie także o kampanii Rady Europy „Bez nienawiści”. Uczestnikom warsztatów zaprezentowany zostanie także podręcznik „Zakładka”, a w szczególności jego tematy, możliwości użycia, modyfikacji i rozwinięcia.
Szkolenie jest organizowane przez Stowarzyszenie „Polis” koordynujące Kampanię Rady Europy „Bez nienawiści” w Polsce. Działanie odbywa się w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG. Szkolenie odbędzie się w czwartek i piątek (19 i 20 listopada 2015 r.) w Rzeszowie w kampusie Wyższej Szkole Prawa i Administracji.
Warsztaty z przeciwdziałania mowie nienawiści w szkołach odbędą się w ramach IX rzeszowskiej edycji Ogólnopolskiego Objazdowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”. Organizatorem Festiwalu jak co roku jest Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Rzeszowie oraz działający przy Uczelni Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Przemyśl. „Watch Docs” odbędzie się w dniach od 19 do 22 listopada 2015 r. Festiwal organizowany jest na Podkarpaciu od 2007 roku. Od samego początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Co roku bierze w nim udział około 4 tys. osób, głównie uczniów szkół średnich. Jest to największy Objazdowy Festiwal Filmowy organizowany w Polsce. Akcja Watch Docs, oprócz obejrzenia doskonałych dokumentów, daje widzom możliwość zapoznania się z działalnością prospołeczną i zachęca do podjęcia konkretnej aktywności na rzecz Praw Człowieka.
W trakcie Objazdowego Festiwalu Filmowego wstęp na wszystkie projekcje i imprezy towarzyszące jest bezpłatny. Impreza odbędzie się w dniach od 19 do 22 listopada 2015 r. w Auli Wyższej Szkoły Prawa i Administracji przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie. Filmy będzie można zobaczyć także w Rzeszowskim WDK, Liceum Ogólnokształcącym w Boguchwale oraz w kawiarni Powoli Cafe w Rzeszowie.
Więcej informacji na temat Festiwalu można znaleźć na stronie www.wspia.eu oraz na facebook.com/klubfilmowywspia