Aktualności
Zajęcia na przejściu granicznym w Korczowej
Zajęcia na Polsko-Ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej odbyły się w czwartek 26 listopada 2015 r. Uczestniczyli w nich członkowie Koła Naukowego Prawa Międzynarodowego wraz z opiekunem Koła dr Martą Pietras-Eichberger.
To były bardzo ciekawe zajęcia – mówią studenci WSPiA. – Podczas wizyty w Korczowej mogliśmy „na żywo” zapoznać się z pracą funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mogliśmy także zobaczyć urządzenia służące do wykrywania ewentualnych nieprawidłowości podczas przekraczania Polsko-Ukraińskiego przejścia granicznego – mówią członkowie Koła Naukowego Prawa Międzynarodowego w WSPiA.
– Dowiedzieliśmy się, że w pacy funkcjonariuszom towarzyszy nie tylko broń palna, środki przymusu bezpośredniego i najnowsze urządzenia technologiczne. Nieoceniona jest pomoc doskonale wyszkolonych zwierząt. Zwiedzając Placówkę i przyglądając się czynnościom strażników, zaobserwowaliśmy różnicę w wyposażeniu i architekturze między polską a ukraińską stroną. Zresztą z relacji funkcjonariuszy wynika, że ukraińscy strażnicy nie zawsze są chętni do współpracy, np. w sprawie uchodźców lub przemytu wyrobów tytoniowych przy pomocy paralotni – opowiadają studenci.
– Niemniej polscy strażnicy nie mogą narzekać na monotonność w pracy, każdego dnia udaremniają nielegalne przekroczenie granicy i zmagają się z fałszywymi dokumentami, ale i zdarzają się sytuacje kryzysowe, jak w przypadku imigranta, który schowany w pustej cysternie próbował przedostać się do Europy. Gdyby nie czujność jednego z polskich funkcjonariuszy – imigrant mógł się udusić. Funkcjonariusze opowiadali nam również o zabawnych zdarzeniach. Tak było w przypadku tzw. kameleona, czyli Ukraińca, który przy użyciu maskującego ubioru starał się niezauważalnie przekroczyć kilkakrotnie przejście w Korczowej – dodają studenci WSPiA.
Podczas spotkania z funkcjonariuszami Straży Granicznej członkowie Koła Naukowego Prawa Międzynarodowego mogli dowiedzieć się, jakie trzeba spełniać wymogi, żeby pracować w tej formacji (m.in. znajomość języków obcych, ukończone studia np. prawnicze lub administracyjne, niekaralność). Niezbędna jest także doskonała kondycja fizyczna.
Zajęcia na Polsko-Ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej to kolejne zajęcia praktyczne, w których mogli uczestniczyć studenci WSPiA. Wyższa Szkoła Prawa i Administracji organizuje również zajęcia m.in. w Porcie Lotniczym Rzeszów – Jasionka i na przejściu granicznym w Medyce, gdzie studenci spotykają się z pracownikami Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Zajęcia odbywają się także w Zakładzie Karnym w Załężu. Tu studenci mogą poznać pracę Służby Więziennej.