Aktualności
Inauguracja Podkarpackiej Dziecięcej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa
Podkarpacka Dziecięca Akademia Prawa i Bezpieczeństwa to kolejny projekt edukacyjny skierowany do uczniów z regionu realizowany przez Wyższą Szkołę prawa i Administracji. Od roku przy uczelni działa m.in. Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa przeznaczona dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W ostatnich dniach uczelnia uruchomiła także Podkarpackie Forum Klas Prawniczych.
Kolejna inicjatywa skierowana jest do uczniów szkół podstawowych. – W pierwszych zajęciach uczestniczyła wybrana grupa dzieci. Na początek zaprosiliśmy uczniów z 10 rzeszowskich szkół podstawowych. Byli to głównie uczniowie klas piątych i szóstych. W pierwszych zajęciach uczestniczyło około 160 osób, ale szkół zainteresowanych udziałem w zajęciach jest o wiele więcej. Dlatego w kolejnych miesiącach do udziału w Akademii, zapraszane będą kolejne szkoły podstawowe z regionu – prof. Czesław Kłak, Dyrektor Kolegium Prawa w WSPiA.
W ramach Podkarpackiej Dziecięcej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa dla najmłodszych przewidziano m.in. zajęcia z bezpieczeństwa ruchu drogowego, bezpieczeństwa przeciwpożarowego, pierwszej pomocy oraz pokaz technik interwencyjnych, a także zajęcia z zakresu ratownictwa medycznego.
To bardzo ważne tematy – uważają nauczyciele, którzy przyszli z uczniami na Inauguracje Podkarpackiej Młodzieżowej Akademia Prawa i Bezpieczeństwa. – Mamy nadzieję, że takie zajęcia edukacyjne jak te dzisiejsze będą organizowane jak najczęściej. Dzieci mogły dowiedzieć się jak zachować się na drodze. Zobaczyć jak pracują strażacy i poznać nową dla nich formację, jaką jest Służba Więzienna. Akademia, którą uruchomiła Wyższa Szkoła Prawa i Administracji na pewno pomoże nam edukować młodych ludzi w zakresie bezpiecznych zachować w domu, szkole i na ulicy. Pomoże także w podnoszeniu świadomości prawnej naszych uczniów. A to jest bardzo ważny aspekt w edukacji najmłodszych – tłumaczyli nauczyciele.
Podczas zajęć uczniowie szkół podstawowych mogli poznać sprzęt kryminalistyczny, wykorzystywanego do identyfikacji człowieka. Zaprezentowała go Żandarmeria Wojskowa oraz pracownicy Laboratorium Kryminalistycznego Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie. Dodatkową atrakcją były pokazy sprawnościowe w wykonaniu Oddziału Interwencyjnego Służby Więziennej oraz prezentacja wozów bojowych i sprzętu Podkarpackiej Straży Pożarnej.
Dzieciom najbardziej spodobał się jednak pies, który poszukuje m.in. narkotyków. – Bardzo fajne było to, jak Pan pokazywał, jak piesek szuka różnych przedmiotów ukrytych w paczkach klub w ubraniach. Podobało mi się też strażacy i panie policjantki, bo ja w przyszłości chce być też policjantką. To były bardzo fajne zajęcia, których nie mamy w naszych szkołach – mówi Julita uczestniczka Podkarpackiej Dziecięcej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa.
Celem Akademii jest przede wszystkim przedstawienie dzieciom problematyki szeroko rozumianego bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bezpieczeństwa przeciwpożarowego, jak również ukazanie, jak należy zachowywać się w sytuacjach kryzysowych, np. w sytuacji zagrożenia agresywnym zachowaniem dorosłego. Zajęcia w Akademii mają umożliwić dzieciom rozpoznawanie zagrożeń, klasyfikowanie ich rodzajów, a także pokazać prawidłową reakcję na poszczególne ich przejawy. W ten sposób Wyższa Szkoła Prawa i Administracji realizuje misję w zakresie kształtowania świadomości prawnej i bezpieczeństwa.