Aktualności
WSPiA zorganizowała dyskusję ekspercką nt. dopalaczy
W konferencji nt. „Instrumenty przeciwdziałania narkomanii a problem tzw. dopalaczy” uczestniczył m.in. Jacek Łuczak – Radca Głównego Inspektora Sanitarnego w Departamencie Nadzoru nad Środkami Zastępczymi. Wśród zaproszonych gości byli także prok. Andrzej Gadzała – wizytator Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie, płk Marek Grabek – Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie, podinsp. Alina Pieniążek z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, mł. insp. Konrad Wolak – I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rzeszowie, mgr Marek Mróz – wojewódzki koordynator ds. dopalaczy w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Rzeszowie. W dyskusji uczestniczyli również funkcjonariusze Policji, Służby Więziennej oraz inspektorzy sanitarni, a także dyrektorzy podkarpackich szkół ponadgimnazjalnych. W konferencji wzięli także udział przedstawiciele Służby Więziennej (Penitencjarnej) z Ukrainy, Czech i Słowacji.
Podczas zorganizowanej przez WSPiA konferencji poruszona została problematyka nowelizacji polskiej ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, obowiązująca od 1 lipca 2015 r. Mowa była także o zagrożeniu dopalaczami w Polsce i woj. Podkarpackim oraz o kwestiach prawnych i sanitarnych przeciwdziałania produkcji i wprowadzania do obrotu dopalaczy. Dyskutowano również o problematyce dopalaczy w kontekście zadań Służby Więziennej i podejmowanym w tym zakresie inicjatywom. W toku dyskusji mówiono o rozwiązaniach prawnych obowiązujących w innych państwach w zakresie przeciwdziałania narkomanii, a także o walce z wprowadzeniem do obrotu środków odurzających i środków zastępczych z perspektywy działań podejmowanych przez Unię Europejską.
Dyskusję zakończyła prezentacja propozycji zmian legislacyjnych w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii sformułowanych w wyniku badań prowadzonych w Wyższej Szkole Prawa i Administracji Rzeszów – Przemyśl. Wyniki badań przedstawił prof. Czesław Kłak, Dyrektor Kolegium Prawa WSPiA, który koordynował projekt badawczy zatytułowany „Instrumenty i środki przeciwdziałania produkcji i wprowadzania do obrotu środków zastępczych”. W oparciu o badania oceniono nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, zwracając uwagę m.in. na fakt, iż przyjęta w ustawie definicja środka zastępczego nie pozwala na skuteczną walką z zagrożeniem dopalaczami.
Zdaniem prof. Czesława Kłaka ustawa powinna formułować definicję środka zastępczego bez powiązania z wykazem substancji psychoaktywnych zawartym w rozporządzeniu ministra właściwego ds. zdrowia. – To pozwoli uniknąć sytuacji, w której do obrotu wprowadzony zostanie substancja nowa, dotychczas nieznana a przez to nieumieszczona w wykazie. Z badań wynika również, że niezbędna jest zmiana filozofii walki z tymi, którzy produkują i wprowadzają do obrotu środki zastępcze. Niezbędne jest sięgnięcie po karę kryminalną, jako środek reakcji na takie zachowania – podkreślił prof. Czesław Kłak. Dodał, że udzielenie środka zastępczego bezpośredniemu konsumentowi także powinno być uznane za przestępstwo, a w obecnym stanie prawnym nie jest.
Zabierając głos w dyskusji Jacek Łuczak Radca Głównego Inspektora Sanitarnego w Departamencie Nadzoru nad Środkami Zastępczymi, który reprezentuje Polskę w organizacjach międzynarodowych w zakresie przeciwdziałania wprowadzania do obrotu środków zastępczych, zaznaczył, że Wyższa Szkoła Prawa i Administracji Rzeszów – Przemyśl jest jedyną uczelnią w Polsce, która kompleksowo zajmuje się problematyką dotyczącą dopalaczy, zarówno w aspekcie prawnym kryminalistycznym, jak i sanitarnym. Dodał również, że przedłożone propozycje zostały dobrze uzasadnione i z pewnością są cennym głosem w dyskusji na temat przeciwdziałania wprowadzania do obrotu i produkcji dopalaczy. Jacek Łuczak podkreślił także, że stało się już tradycją, że WSPiA co roku organizuje konferencję poświęconą dopalaczom z udziałem przedstawicieli wszystkich zainteresowanych służb.
Także przedstawiciele służb mundurowych z uznaniem odnieśli się do wyników badań prowadzonych przez WSPiA. Mł. insp. Konrad Wolak – I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rzeszowie zaznaczył, że bez gruntownej nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii nie jest możliwa skuteczna walka z dopalaczami a przedłożona propozycja, wyznacza właściwy kierunek dyskusji nad zmianami.
Międzynarodowa konferencja naukowa nt. Instrumenty przeciwdziałania narkomanii a problem tzw. dopalaczy była trzecią dyskusją na tamta problematyki prawnej, kryminalistycznej i sanitarnej dopalaczy zorganizowaną w WSPiA. Poprzednie konferencje zorganizowano w grudniu 2014 r. i w maju 2013 r. Wszystkie odbyły się w ramach Podkarpackiego Forum Kryminalistyki. Za każdym razem w dyskusji uczestniczyli licznie zgromadzeni sędziowie, prokuratorzy, funkcjonariusze Policji i Służby Więziennej oraz przedstawiciele Inspekcji Sanitarnej, a także pracownicy naukowi i studenci oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zrzeszonych w Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa.
Konferencja nt. Instrumenty przeciwdziałania narkomanii a problem tzw. dopalaczy odbyła się w ramach obchodów jubileuszu 20 – lecia WSPiA.