Aktualności
Bezpieczeństwo polskich granic tematem dyskusji ekspertów w WSPiA
Dyskusja w ramach III. Podkarpackiego Forum Myśli o Bezpieczeństwie odbędzie się pod hasłem "Czy polskie granice są bezpieczne? Masowe migracje a przyszłość Strefy Schengen". Jak tłumaczy dr Agata Furgała, Dyrektor Kolegium Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSPiA – jest to niezwykle ważny i aktualna temat.
– Znacząca liczba prelegentów, a także uczestników, którzy zadeklarowali chęć udziału w debacie, świadczy o palącej potrzebie rozważań na temat problemu kryzysu migracyjnego. Należy także zastanowić się nad skutecznymi narzędziami zapewnienia bezpieczeństwa przy poszanowaniu praw człowieka i uwzględnieniu trudnej sytuacji cudzoziemców, którzy masowo migrują na teren całej Europy – tłumaczy dr Agata Furgała.
Lista uczestników dyskusji jest bardzo długa. – Są to przedstawiciele instytucji na co dzień zajmujących się problemem świadczenia pomocy cudzoziemcom oraz pomocą prawną uchodźcom. W dyskusji pojawią się głosy przedstawicieli Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu, ABW, Policji, Służby Celnej, a także biegłych sądowych w zakresie terroryzmu. O problemie ochrony uchodźców w świetle międzynarodowych zobowiązań Polski dyskutować będą reprezentanci Urzędu do Spraw Cudzoziemców, Rzecznika Praw Obywatelskich, Ośrodka ds. Cudzoziemców w Przemyślu oraz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Oczywiście w dyskusji pojawią się także głosy środowiska naukowego, ekspertów WSPiA zajmujący się problematyką bezpieczeństwa oraz ochroną praw człowieka – wylicza dr Agata Furgała, Dyrektor Kolegium Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSPiA.
Dodaje, że uczestnicy dyskusji spróbują odpowiedzieć na wiele pytań m.in. czy polska granica południowo-wschodnia jest bezpieczna. W dyskusji pojawi się także temat przyszłości Strefy Schengen i Unii Europejskiej oraz próba oceny zasadności pomysłu powołania Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej. Wśród tematów poruszanych na Forum Myśli o Bezpieczeństwie jest także ten dotyczący sposobów zapewnienia bezpieczeństwa w perspektywie narastającego napływu migrantów z Afryki, Azji i krajów bałkańskich oraz niestabilnej sytuacją na Ukrainie. Podjęta zostanie także próbę oceny skuteczności przyjętych do tej pory środków zapewniania bezpieczeństwa w kontekście zagrożenia masowymi nielegalnymi migracjami, które stanowią dziś wyzwanie dla służb ochrony bezpieczeństwa w całej Europie.
Celem Podkarpackiego Forum Myśli o Bezpieczeństwie jest stworzenie platformy do dyskusji i współpracy różnych podmiotów zainteresowanych poprawą bezpieczeństwa państwa. Spotkanie wraz z Dyrektorem Kolegium Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSPiA współmoderował będzie płk Robert ROGOZ, Zastępca Komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu. Natomiast do udziału w charakterze prelegentów zaproszeni zostali m.in.: płk Paweł Żuczek, Dyrektor Delegatury ABW, Tomasz Cytrynowicz, Dyrektor gabinetu Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców, podinsp. Bartłomiej Kowalski, Naczelnik Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Rzeszowie. Głos w dyskusji zabiorą także Maciej Karwas, biegły sądowy w zakresie terroryzmu, Marcin Sośniak, z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. W Forum uczestniczyć będą również eksperci z WSPiA m.in.: dr Marta Pietras-Eichberger, dr Andrzej Zapałowski i gen. Józef Gdański, b. Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie i w Olsztynie.
III Podkarpackie Forum Myśli o Bezpieczeństwie pt. "Czy polskie granice są bezpieczne? Masowe migracje a przyszłość Strefy Schengen" odbędzie się we wtorek 9 lutego 2016 r. o godzinie 10 w Sali konferencyjnej WSPiA przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie.
Podkarpackie Forum Myśli o Bezpieczeństwie
Forum działa przy Wyższej Szkle Prawa i Administracji od 2013 r. Jest to platforma wymiany poglądów, twórczej dyskusji i zacieśniania współpracy różnych podmiotów związanych z szeroko rozumianym bezpieczeństwem w naszym regionie. Do udziału w dyskusji zapraszani są przedstawiciele formacji mundurowych województwa podkarpackiego: Policji, Straży Granicznej, ABW, CBA, Służby Celnej, Żandarmerii Wojskowej oraz kluczowych w regionie firm i przedsiębiorstw.
W Wyższej Szkole Prawa i Administracji oprócz Podkarpackiego Forum Myśli o Bezpieczeństwie działa również Podkarpackie Forum Myśli Administracyjnej, Podkarpackiego Forum Myśli Prawniczej oraz Podkarpackiego Forum Kryminalistyki.
Program III. Podkarpackiego Forum Myśli o Bezpieczeństwie
Godz. 10:00-15:30
10:00 uroczysta inauguracja Forum Myśli o Bezpieczeństwie JM Rektor WSPiA – prof. dr hab. Jerzy Posłuszny
Moderatorzy spotkania:
płk Robert ROGOZ – Zastępca Komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu
dr Agata Furgała –Dyrektor Kolegium Bezpieczeństwa Wewnętrznego na Wydziale Prawa i Administracji WSPiA, Prodziekan Zamiejscowego Wydziału Prawa i Administracji WSPiA w Rzeszowie.
10:15-12:30 Panel I.
Aktualna sytuacja migracyjna w Europie, Główne szlaki migracyjne i zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego w Polsce. Stan bezpieczeństwa polskiej granicy południowo-wschodniej w kontekście kryzysu migracyjnego. Rola Straży Granicznej jako służby migracyjnej, praktyczne aspekty stosowania przepisów Kodeksu Granicznego Schengen.
Paneliści:
płk Paweł Żuczek – Dyrektor Delegatury ABW
ppłk Dorota Szlachcic – Naczelnik Wydziału Cudzoziemców Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej
gen. Józef Gdański – były Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie i w Olsztynie
podinsp. Bartłomiej Kowalski, Naczelnik Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Rzeszowie
dr Andrzej Zapałowski – WSPiA
mgr Maciej Karwas - b. funkcjonariusz ABW, biegły sądowy w zakresie: terroryzmu
Godz.13:30-15:30 Panel II.
Udzielanie ochrony cudzoziemcom na terytorium RP. Problematyka integracji uchodźców.
Paneliści:
Tomasz Cytrynowicz, Dyrektor Gabinetu Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców
Marcin Sośniak Zespół ds. Równego Traktowania, Wydział Praw, Migrantów i Mniejszości Narodowych Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
dr Stanisław Rysz – Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego
ppłk Janusz Wojtowicz – Kierownik Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Przemyślu, BOSG
dr Marta Pietras-Eichberger WSPiA
dr Dorota Ferenc-Kopeć WSPiA
Daniel Witko - Program Pomocy Prawnej Uchodźcom, Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Przedstawiciel Fundacji SOS Rzeszów