Aktualności
Czy potrzebny nam jest mur na granicy – dyskusja w WSPiA
Dyskusja w ramach III. Podkarpackiego Forum Myśli o Bezpieczeństwie odbyła się pod hasłem "Czy polskie granice są bezpieczne? Masowe migracje a przyszłość Strefy Schengen". Jak tłumaczył na początku dyskusji prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA temat migracji, który dziś pojawia się na Forum Myśli o Bezpieczeństwie, jest bardzo ważny i aktualny. – Wybór tematu do dyskusji w ramach Forum nie jest przypadkowy. Od kilku lat, jako uczelnia akademicka z ambicjami naukowymi, posiadająca uprawnienia do nadawania stopni naukowych staramy się realizować funkcje nie tylko dydaktyczne. Dlatego stworzyliśmy Forum wymiany myśli i poglądów często kontrowersyjnych pomiędzy szeroko pojętą teorią a praktyką. Tematem wzbudzającym ożywioną dyskusję jest właśnie temat kryzysu migracyjnego w całej Europie. Mam nadzieję, że wnioski z państwa spotkania, tak jak w wielu wcześniejszych przypadkach zostaną wzięte pod uwagę na odpowiednich forach prawodawczych czy politycznych – mówił podczas otwarcia konferencji prof. Jerzy Posłuszny.
Podczas III Podkarpackiego Forum Myśli o Bezpieczeństwie szukano odpowiedzi na wiele pytań m.in. czy polska granica południowo-wschodnia jest bezpieczna. W dyskusji pojawi się także temat przyszłości Strefy Schengen i Unii Europejskiej oraz próba oceny zasadności pomysłu powołania Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej. Uczestnicy konferencji poruszyli także temat dotyczący sposobów zapewnienia bezpieczeństwa w perspektywie narastającego napływu migrantów z Afryki, Azji i krajów bałkańskich oraz niestabilnej sytuacji na Ukrainie. Podjęta została także próba oceny skuteczności przyjętych do tej pory środków zapewniania bezpieczeństwa w kontekście zagrożenia masowymi nielegalnymi migracjami, które stanowią dziś wyzwanie dla służb ochrony bezpieczeństwa w całej Europie.
Według płk Robert Rogoza, Zastępcy Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mieszkańcy naszego regionu mogą czuć się bezpiecznie. – W ubiegłym roku granicę na Podkarpaciu próbowało nielegalnie przekroczyć 64 imigrantów. Nasza granica jest bardzo dobrze chroniona głównie w sposób mobilny. Patrolują ją samoloty, śmigłowce, drony. Obserwacje prowadzimy też za pomocą kamer termowizyjnych. Problem w znacznej części dotyczy innych krajów europejskich. Wiemy, że w ubiegłym roku do Europy przyjechało 1,5 mln imigrantów, dostając się na nasz kontynent głównie przez Turcję i Grecję. Niestety najczęściej nie mają oni dokumentów. Polska oczywiście też jest zagrożona napływem migrantów, pamiętajmy jednak, że głównym celem tych osób jest przedostanie się do Niemiec czy Szwecji – tłumaczył płk Robert Rogoz.
W trakcie dyskusji inne zdanie prezentowali zwolennicy budowania dodatkowych zabezpieczeń trwałych na granicy polsko-ukraińskiej m.in. dr Andrzej Zapałowski i Józef Kalinowski ze Stowarzyszenia im. Piotra Michałowskiego w Przemyślu. Według nich zagrożenie jest duże i już w perspektywie kilku miesięcy przekonamy się, że granicę dziennie będzie próbowało nielegalnie przekraczać nie kilkudziesięciu, ale przynajmniej kilkuset migrantów. Polska musi przygotować się na rozwiązanie problemem masowego napływu imigrantów. – Liczby pokazują wprost. Na granicy pracuje 4000 funkcjonariuszy. Czy oni będą w stanie zatrzymać np. 2000 osób chcących przekroczyć granicę? Inne państwa tak jak Węgry czy Austria już uszczelniły swoje granice, stawiając specjalne płoty. Możemy, więc przypuszczać, że trasa uchodźców zmieni się i będzie przebiegać przez nasz kraj – zastanawiał się dr Andrzej Zapałowski, wraz ze zwolennikami budowy muru na granicy. Józef Kalinowski dodał, że należy także obawiać się tłumu, który pokazuje swoją siłę w innych krajach UE.
Płk Robert Rogoz odpowiadał jednak, że Straż Graniczna nie widzi potrzeby budowy takiej instalacji. – Według naszej wiedzy nie ma zagrożenia nagłym wzrostem przerzutu imigrantów do Europy przez granicę polsko-ukraińską. Jeśli nawet taki nastąpi, to jesteśmy na to przygotowani i będziemy w stanie sobie z tym problemem poradzić – odpowiadał Zastępca Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.
Uczestnicy dyskusji w WSPiA zwracali także uwagę na to, że stworzenie nowych kanałów przerzutowych dla imigrantów z Afryki czy Bliskiego Wschodu wymaga ogromnych nakładów finansowych i wielu lat przygotowań. – Trasa przez Bałkany, Rumunię i Ukrainę jest nieznana, a ukształtowanie terenu w tamtym rejonie sprawia, że jest trudna do pokonania i bardzo droga. Dlatego myślę, że potrzeba jeszcze wielu lat, aby stworzyć kanały przerzutowe w tamtych rejonach. – zaznaczał w czasie dyskusji Tomasz Cytrynowicz z Urzędu ds. Cudzoziemców.
Według generała Józefa Gdańskiego, b. Komendanta Wojewódzki Policji w Rzeszowie i w Olsztynie, wykładowcy WSPiA problem imigrantów najłatwiej można rozwiązać poprzez edukację. – Każdy z nas jest tylko człowiekiem i boi się różnych rzeczy. Problem w tym, że my, jako społeczeństwo bardzo często sami siejemy panikę, zamiast edukować społeczeństwo, próbować budować relacje na poziomie sąsiedzkim, koleżeńskim. Uważam, że należy tłumaczyć ludziom, że imigranci to tacy sami ludzie jak my, choć niewątpliwie trzeba ich w pewien sposób pilnować, ale to już rola odpowiednich służb we współpracy ze społecznościami lokalnymi. Dzięki takiej kontroli społecznej wielu zagrożeń można uniknąć – tłumaczy generał Józef Gdański, wykładowca WSPiA.
Uczestnicy III Podkarpackiego Forum Myśli o Bezpieczeństwie w WSPiA zwracali także uwagę na obowiązujące od lipca 2015 r. zmiany w przepisach. – Pozwalają one np. siłom zbrojnym wspierać działania na granicy państwa. Te przepisy będą wykorzystywane np. podczas zabezpieczenia szczytu NATO w Warszawie i Światowych Dni Młodzieży – mówi dr Agata Furgała, Dyrektor Kolegium Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSPiA.
Dodaje, że dyskusja przyniosła wiele ciekawych wniosków. – Przede wszystkim stwierdziliśmy, że nie można lekceważyć zagrożenia, które może się pojawić, a służby odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo, muszą działać adekwatnie do bieżącej sytuacji. W naszych dyskusjach nie możemy jednak zapominać, że rozmawiamy o ludziach, którzy często w dramatycznych okolicznościach decydują się na desperacki krok, opuszczają swoje domy, poświęcają kariery, majątki ze względu na trwającą tam wojnę i grożące im niebezpieczeństwo. Ci ludzie faktycznie potrzebują naszej pomocy, nie mieli tyle szczęścia, aby żyć w tak spokojnym i bezpiecznym kraju jak np. Polska. Pamiętajmy też, że polskie przepisy dotyczące uchodźców są restrykcyjne. Nie powinniśmy więc ulegać fobii strachu przed imigrantami, ale być wyczuleni na ewentualne zagrożenia z tym związane – podsumowuje dyskusję dr Agata Furgała, Dyrektor Kolegium Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSPiA.
Celem Podkarpackiego Forum Myśli o Bezpieczeństwie było stworzenie platformy do dyskusji i współpracy różnych podmiotów zainteresowanych poprawą bezpieczeństwa państwa. Spotkanie wraz z Dyrektorem Kolegium Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSPiA współmoderował płk Robert ROGOZ, Zastępca Komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu. Natomiast do udziału w charakterze prelegentów zaproszeni zostali m.in. Tomasz Cytrynowicz, Dyrektor gabinetu Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców, podinsp. Bartłomiej Kowalski, Naczelnik Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Rzeszowie. Głos w dyskusji zabrali także Maciej Karwas, biegły sądowy w zakresie terroryzmu, Marcin Sośniak, z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. W Forum uczestniczyli również eksperci z WSPiA m.in.: dr Marta Pietras-Eichberger, dr Andrzej Zapałowski i gen. Józef Gdański, b. Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie i w Olsztynie oraz liczni przedstawiciele Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.
Podkarpackie Forum Myśli o Bezpieczeństwie
Forum działa przy Wyższej Szkle Prawa i Administracji od 2013 r. Jest to platforma wymiany poglądów, twórczej dyskusji i zacieśniania współpracy różnych podmiotów związanych z szeroko rozumianym bezpieczeństwem w naszym regionie. Do udziału w dyskusji zapraszani są przedstawiciele formacji mundurowych województwa podkarpackiego: Policji, Straży Granicznej, ABW, CBA, Służby Celnej, Żandarmerii Wojskowej oraz kluczowych w regionie firm i przedsiębiorstw. W Wyższej Szkole Prawa i Administracji oprócz Podkarpackiego Forum Myśli o Bezpieczeństwie działa również Podkarpackie Forum Myśli Administracyjnej, Podkarpackiego Forum Myśli Prawniczej oraz Podkarpackiego Forum Kryminalistyki.