Aktualności
Obchody Święta Służby Więziennej w Rzeszowie
W uroczystości w Auli Wyższej Szkoły Prawa i Administracji uczestniczyć będą m.in. prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA, prof. Czesław Kłak, Dyrektor Kolegium Prawa, członek Rady Polityki Penitencjarnej przy Ministrze Sprawiedliwości, gen. Jacek Kitliński, Dyrektor Generalny Służby Więziennej, płk Marek Grabek, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie oraz płk Krzysztof Trela, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Krakowie. Wśród gości będą także dyrektorzy zakładów karnych i aresztów śledczych, władze państwowe, samorządowe oraz przedstawiciele służb mundurowych.
Podczas obchodów Święta Służby Więziennej wykład wygłosi prof. Czesław Kłak, Dyrektor Kolegium Prawa WSPiA. Tematem wykładu będzie Służba Więzienna w demokratycznym państwie prawnym.
Obchody Święta Służby Więziennej rozpoczną się o godzinie 11.00 w Kościele Garnizonowym Mszą Świętą pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Jana Wątroby i w asyście Kompanii Honorowej i Pocztu Sztandarowego OISW w Rzeszowie. O godzinie 13.00 uroczystości przeniosą się do auli Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. W trakcie Święta 18 osobom wręczone zostaną odznaczenia resortowe „Za Zasługi w Pracy Penitencjarnej” nadane przez Ministra Sprawiedliwości. Czworo z nich to osoby spoza Służby.
Święto Służby Więziennej to także jeden z dwóch momentów w roku, kiedy funkcjonariusze tej formacji otrzymują awanse na wyższe stopnie służbowe. W tym roku ich liczba sięgnęła 43 osób. W gronie awansowanych znalazło się 4 oficerów, 9 chorążych, 29 podoficerów i dwóch szeregowych. Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie – płk Marek Grabek, wręczy także 5 specjalnych wyróżnień dla osób wspierających podkarpackie Areszty Śledcze i Zakłady Karne w bieżącej działalności.
W uroczystościach uczestniczyć będą m.in. delegacje służb penitencjarnych ze Słowacji, Ukrainy i Węgier, które od lat współpracują ze Służbą Więzienną w naszym regionie.
Święto Służby Więziennej przypada w dniu 8 lutego, w rocznicę ogłoszenia w 1919 roku Dekretu Naczelnika Państwa „W sprawie tymczasowych przepisów więziennych”, który kładł podwaliny pod nowoczesne więziennictwo na odrodzonych ziemiach polskich. Dzień ten uznaje się za powstanie nowoczesnego więziennictwa na odrodzonych ziemiach polskich. Nowoczesność przejawiała się m.in. tym, że oprócz funkcji izolacyjnej kary Służbie Więziennej powierzono zadania wychowawcze.
Dzisiaj Służba Więzienna Rzeczypospolitej Polskiej jest trzecią, co do liczebności uzbrojoną formacją stojącą na straży porządku i bezpieczeństwa w kraju. Na Podkarpaciu funkcjonuje dziewięć jednostek penitencjarnych. Prawie 1250 funkcjonariuszy i pracowników sprawuje nadzór nad blisko 3 tys. osadzonych przebywających za murami.