Aktualności
Znamy zwycięzcę siódmej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie
Organizatorem siódmej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie była Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Rzeszowie. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem sprawuje Minister Sprawiedliwości.
Aby wygrać Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy o Państwie i Prawie najlepsi uczniowie z całej Polski, w finale musieli poradzić sobie z testem wielokrotnego wyboru oraz częścią ustną. Odpowiedzi finalistów oceniała komisja złożoną z profesorów i doktorów z Wyższej Szkoły Prawa i Administracji zajmujących się różnymi dziedzinami prawa. Przewodniczącym komisji był prof. Andrzej Witkowski.
Jak tłumaczy prof. Andrzej Witkowski wszyscy uczniowie, którzy uczestniczyli w finale, zasłużyli na gratulacje. – Tych 32. uczniów szkół ponadgimnazjalnych pokonało ponad 3000 osób, które przystąpiły do pierwszego etapu Olimpiady. Poziom ich wiedzy jest imponujący. Większość z nich wiąże swoją karierę ze studiami prawniczymi i myślę, że doskonale sobie na tych studiach poradzą. Zakres wiadomości, które przyswoili przygotowując się do Olimpiady, obejmował bardzo wiele zagadnień z różnych dziedzin prawa. Warto tu też zauważyć, że z roku na roku poziom wiedzy uczestników Olimpiady jest coraz wyższy. Można śmiało powiedzieć, że jest to elita przyszłych polskich prawników – mówił prof. Andrzej Witkowski.
Siódmą edycję Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie wygrała Aleksandra Kochman z Liceum Ogólnokształcącego nr XIV im. Polonii Belgijskiej w Zespole Szkół nr 14 we Wrocławiu. Drugie miejsce zajął Aleksander Marzec z V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Te osoby w nagrodę otrzymały Indeks Wyższej Szkole Prawa i Administracji Rzeszów-Przemyśl i nieodpłatne zakwaterowanie w Wielomieszkaniowym Domu Studenckim WSPiA. Dodatkowym wyróżnieniem jest statuetkę złotej i srebrnej „Sowy” oraz nagrody książkowe.
Trzecie, czwarte i piąte miejsce zdobyli: Bartosz Horowitz z I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, Aleksandra Siwek z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie oraz Julia Myslowska z II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Dla tych osób nagrodą jest możliwość nieodpłatnego studiowania w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. Nagrody dla zwycięzców wręczyli wykładowcy WSPiA prof. Andrzej Zoll oraz prof. Andrzej Witkowski.
Co bardzo ważne finaliści Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie mogą również podjąć studia poza postępowaniem kwalifikacyjnym na innych polskich uczelniach m.in. UJ, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
To dla mnie ogromne wyróżnienie i duży sukces – mówi Aleksandra Kochman, która wygrała Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy o Państwie i Prawie. – To jest niesamowite uczucie. Myślę, że cały wysiłek włożony w przygotowanie do Olimpiady się opłacił. Teraz kiedy już wiem, że wygrałam, czuję ulgę. Ważne dla mnie jest to, że mam indeks Wyższej Szkoły Prawa i Administracji i m.in. UJ. Muszę przyznać, że jestem pod ogromnym wrażeniem kampusu WSPiA, tym bardziej że pochodzę z Podkarpacia. Jaką uczelnię wybiorę, jeszcze nie wiem. Zastanawiam się m.in. nad studiami za granicą. Mam na to jednak jeszcze trochę czasu, ponieważ jestem dopiero w drugiej klasie. Swoją przyszłość zdecydowanie wiążę z prawem. Chce pracować w organizacjach międzynarodowych lub zostanę prawnikiem – mówi Aleksandra Kochman.
Olimpiada w WSPiA
Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie od wielu lat cieszy się ogromną popularnością wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W poprzednich edycjach do I Etapu przystąpiło prawie 18 tys. uczniów z całej Polski. W tym roku do I Etapu Olimpiady zgłosiło się prawie 3000 uczniów z 304 szkół ponadgimnazjalnych z 16 województw.
Interdyscyplinarna Olimpiada organizowana przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji Rzeszów-Przemyśl ma na celu szerzenie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych wiedzy z zakresu problematyki dotyczącej m.in. państwa, prawa. Ma też podnosić świadomości prawną młodzieży, kształtować postawę praworządności i szacunku dla prawa. Uczniowie, którzy uczestniczą w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie muszą znać problematykę dotyczącą różnych dziedzin życia społecznego, politycznego i ustrojowego. Tematyka Olimpiady obejmuje m.in. wiadomości z zakresu znajomości podstaw ustroju RP, zasad i procedur demokratycznych oraz zjawisk politycznych, społecznych i kulturowych zachodzących zarówno w Polsce, jak i Europie i świecie.
Przygotowując się do Olimpiady uczestnicy powinni zwrócić też uwagę na znajomość instytucji życia publicznego m.in. działalność partii politycznych, instytucji rządowych, samorządów i organizacji pozarządowych. Ważną dziedziną, z którą zmierzą się uczestnicy Olimpiady, jest prawo oraz zasady funkcjonowania instytucji wymiaru sprawiedliwości, a także tematyka „praw człowieka”.
Merytoryczną opiekę nad Ogólnopolską Olimpiadą Wiedzy o Państwie i Prawie sprawuje Rada Programowa. W jej skład wchodzą m.in. Prof. Zbigniew Ćwiąkalski, wykładowca WSPiA (przewodniczący) i Prof. Ludwik Żukowski.
Szczegółowe informacje na temat Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie znaleźć można na stronie internetowej www.olimpiada.wspia.eu, na facebook.com/olimpiada.panstwo.i.prawo oraz Twitterze @OOWOPiP.