Aktualności
Studenci WSPiA uczyli się udzielania Pierwszej Pomocy
Dzień Pierwszej Pomocy w ogrodach WSPiA zorganizowany został z inicjatywy Studenckiej Rady Kolegium Prawa WSPiA. Podczas spotkania studenci mogli uczestniczyć w pokazach udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem fantomów reanimacyjnych. Mogli także dowiedzieć się jak w prawidłowy sposób ocenić stanu poszkodowanego i jak zachować się na miejscu wypadku. Specjaliści zaprezentowali jak wykonać resuscytację u osoby dorosłej i u dziecka. Tłumaczyli także jak postępować z osobą poszkodowaną i jakie czynności należy wykonać przed przyjazdem profesjonalnej ekipy ratunkowej.
– Takie szkolenie to doskonały pomysł – mówili studenci, którzy uczestniczyli w prezentacjach. – Ogólne zasady zna każdy z nas. Uczyliśmy się ich w szkole oraz na kursach BHP. Jednak możliwość sprawdzenia się podczas ćwiczeń z fantomem i pod nadzorem ratowników medycznych to świetne doświadczenie praktyczne. Nad wszystkimi czynnościami czuwały osoby, które na co dzień niosą pomoc poszkodowanym. Mają, więc ogromne doświadczenie i wiedzę, którą mogli nam przekazać. Każdy z nas mógł spróbować swoich sił m.in. w prowadzeniu sztucznego oddychania czy układaniu poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Myślę, że takie zajęcia powinny odbywać się jak najczęściej tak, aby każdy ze studentów był w stanie pomóc osobie poszkodowanej w wypadku – mówi Ania, studentka prawa w WSPiA.
Dzień Pierwszej Pomocy w ogrodach WSPiA to wydarzenie przeznaczone nie tylko dla studentów Uczelni. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali także uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz dzieci ze szkół podstawowych.
– Są to słuchacze działającej przy WSPiA Młodzieżowej i Dziecięcej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Chcieliśmy pokazać uczestnikom imprezy jak prawidłowo zachować się np. na miejscu wypadku lub gdy ktoś zasłabnie podczas zajęć. Wszyscy wiemy, że podczas ratowania poszkodowanych liczą się pierwsze minut. Wszyscy musimy wiedzieć jak się zachować, bo to może uratować życie innej osoby. Pamiętajmy, że to również bardzo ważna wiedza np. dla studentów kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne, którzy chcą pracować w różnych służbach mundurowych – tłumaczy prof. Czesław Kłak, Dyrektor Kolegium Prawa WSPiA.
W ramach Dnia Pierwszej Pomocy w WSPiA uczestnicy zajęć mogli również poznać mechanizmy powstawania urazów i obrażeń, a także poznać mechanizm działania trucizn i innych niebezpiecznych substancji.
Dzień Pierwszej Pomocy w ogrodach WSPiA zorganizowany został przez Studencką Radę Kolegium Prawa WSPiA we współpracy z lekarzami i ratownikami z Centrum Medycznego „Medyk”.