Aktualności
WSPiA – Nowy Wymiar Studiowania
Nauka „step by step”
W Wyższej Szkole Prawa i Administracji przygotowywane są duże zmiany. Jak tłumaczy prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA, główne założenie zmian to wprowadzenie w miejsce tradycyjnych egzaminów zupełnie nowego sposób zaliczania przedmiotów. – Nazwaliśmy go SBS, czyli „step by step – krok po kroku”. W ten sposób chcemy podnieść poziom kształcenia i efektywność nauczania. Przestawiamy się na system punktowy. Każdy przedmiot składa się z tematów. Student może zaliczyć je w dowolnie wybranym przez siebie czasie. Aby uzyskać pozytywną ocenę, do końca semestru trzeba uzbierać odpowiednią liczbę punktów. Punkty otrzymuje się – po pierwsze – za zaliczone tematy. Druga droga to aktywność na zajęciach, trzecia – aktywność poza dydaktyczną, a czwarta – obecność na zajęciach. Każda z tych dróg ma swój limit punktowy. Dzięki takim rozwiązaniom nowy system ma uczyć samodzielności, systematyczności i odpowiedzialności – tłumaczy prof. Jerzy Posłuszny.
WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa wprowadziła także kilka innych ułatwień dla studentów. Są to zdecydowane nowości na rynku edukacyjnym. – Od prawie roku nasi studenci mają do dyspozycji „Niezbędnik”, czyli bardzo nowoczesną pomoc dydaktyczną ułatwiającą studiowanie i zdobywanie wiedzy. Polega ona na tym, że przed każdymi zajęciami prowadzący – nauczyciel akademicki – zamieszcza na koncie studenta w Wirtualnej Uczelni streszczenie omawianego tematu oraz materiały dydaktyczne do nauki danego przedmiotu. Każdy student otrzymuje również m.in. repetytorium zawierające pytania i odpowiedzi wymagane do zaliczenia danego przedmiotu. W ten sposób stwarzamy możliwość systematycznej nauki. Usprawniliśmy także nasz System Kształcenia Praktycznego, ograniczając ilość wykładów na rzecz zajęć praktycznych – wylicza prof. Jerzy Posłuszny.
System Kształcenia Praktycznego oparty jest na pięciu ścieżkach: pierwsza to praktyki zawodowe i konwersatoria, druga – elementy praktyczne zajęć dydaktycznych, trzecia – praktyki dyplomowe i seminaria dyplomowe, czwarta – staże zawodowe oraz piąta – alternatywne formy kształcenia. W ramach Systemu Kształcenia Praktycznego część przedmiotów odbywa się w formie tzw. Triady dydaktycznej. Jest to ścisłe połączenie wykładów, ćwiczeń i warsztatów.
„Praktyczne Poniedziałki”.
Nowością są także „Praktyczne Poniedziałki”. Mają one stworzyć studentom możliwość dodatkowej aktywności. Dzięki temu studenci realizują swoje zainteresowania wykraczające poza formułę klasycznych zajęć akademickich. Uczelnia proponuje im interesującą ofertę spędzania początku tygodnia w przyjemny i pożyteczny sposób. W każdy poniedziałek organizowane są różne formy aktywności odpowiadające zainteresowaniom studentów.
Są to seanse filmowe, koncerty, występy kabaretów, spotkania z ciekawymi ludźmi oraz zajęcia sportowe w tym różnego rodzaju turnieje i rozgrywki. Studenci mogą także sprawdzić się na policyjnym torze przeszkód i strzelnicy elektronicznej. W poniedziałki organizowane są także spotkania kół naukowych i klinik (prawa i przedsiębiorczości). Odbywają się ciekawe zajęcia praktyczne jak np. oględziny miejsca zdarzenia, prowadzenie śledztwa/dochodzenia, rozprawy symulowane czy konferencje studenckie. Poza tym w poniedziałki organizowane są Pracownie Praktyczne, które pozwalają upraktycznić wybrane przedmioty. Zajęcia takie prowadzone są przez praktyków z różnych instytucji związanych z wybranym kierunkiem studiów.
Bon Edukacji Dodatkowej
Bardzo ważnym elementem Nowego Wymiaru Studiowania w WSPiA jest także zupełnie nowy system dodatkowych, nieobowiązkowych zajęć pozwalający zdobywać bezpłatnie specjalistyczne kwalifikacje jeszcze w czasie studiów. Bon Edukacji Dodatkowej – BED działa w Uczelni od prawie dwóch lat i cieszy się ogromną popularnością wśród studentów.
Dzięki BED oprócz wiedzy kierunkowej studenci mogą pochwalić się wieloma dodatkowymi umiejętnościami dającymi elastyczność w wyborze przyszłej pracy. Taki system sprawia, że studenci WSPiA są jeszcze bardziej doceniani przez pracodawców. W ramach BED każdy student WSPiA, otrzymuje określoną ilość punktów. Dzięki temu może skorzystać z bogatej oferty dodatkowych zajęć zgodnych z jego zainteresowaniami. Uczestnictwo w zajęciach potwierdzone jest certyfikatami, dyplomami oraz zaświadczeniami.
Systemu Edukacji Dodatkowej (BED) to nowatorski w skali kraju pomysł Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. BED daje studentom możliwość uczestniczenia m.in. w kursach pierwszej pomocy; pracy biurowej; e-administracji; biznesu; technik detektywistycznych; pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości; ochrony danych osobowych i informacji niejawnych, warsztaty strzeleckie. Dla studentów uruchamiane jest też specjalistyczne studium m.in. z projektów unijnych; celne i skarbowe; kancelaryjno-archiwistyczne; rachunkowości, finansów i podatków; kryminalistyki, a także kilkanaście studiów podyplomowych.
Wszystkie elementy składające się na System Kształcenia Praktycznego w WSPiA pozwalają na lepsze przygotowanie przyszłych absolwentów do wykonywania pracy zawodowej. Oprócz wiedzy ogólnej i specjalistycznej dają możliwość uzyskania konkretnych umiejętności praktycznych wysoko cenionych na rynku pracy.
Chcesz wiedzieć więcej o studiach w WSPiA zapraszamy tutaj.
Czekamy na ciebie w naszym biurze rekrutacyjnym przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie oraz w Przemyślu przy ul. Wybrzeże Ojca Świętego Jana Pawła II 2.
Zapraszamy także na stronę http://www.wspia.eu/dla-kandydata